Qətliam törədən yeniyetmənin
Medianews.az xəbər verir ki, Türkiyə KİV-ləri məktəbdə silahlı hücum törədən yeniyetmənin fotosunu yayımlayıb.
Hadisə Ayser Çalık orta məktəbində baş verib. Məlumata görə, səkkizinci sinif şagirdi atasına məxsus silahı çantasına gizlədərək məktəbə gətirib və atəş açıb.
Hücum nəticəsində 9 nəfər, o cümlədən bir müəllim həlak olub, 20 nəfər yaralanıb. Hücumu törədən yeniyetmə daha sonra özünü güllələyərək intihar edib.
“Milliyet”in yazdığına görə, silahlı hücumu həyata keçirən şagirdin atası saxlanılıb. Faktla bağlı istintaq davam edir.(Müsavat.com)

New details have been disclosed regarding the bloody incident that occurred in Kahramanmaraş, Turkey.
Medianews.az reports that Turkish media published a photo of the teenager who carried out the armed attack at the school.
The incident took place at Ayser Çalık secondary school. According to the information, an eighth-grade student hid his father's weapon in his bag, brought it to school, and opened fire.
As a result of the attack, 9 people, including a teacher, were killed, and 20 were injured. The teenager who carried out the attack later committed suicide by shooting himself.
According to "Milliyet," the father of the student who carried out the armed attack has been detained. The investigation into the case continues. (Musavat.com)