Qəbizliyin əsas səbəblərindən biri
Medianews.az məlumatına görə, mütəxəssislər bunu əsasən rəqəmsal ekranlardan həddindən artıq istifadə ilə əlaqələndirirlər.
Araşdırmalara görə, uşaqlarda qəbizlik səviyyəsi təxminən 3–5 faiz arasında dəyişir, yeniyetmələrdə isə hər dörd nəfərdən biri bu problemlə üzləşir.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, uşaqların gündə orta hesabla 6–8 saat telefon və digər rəqəmsal ekranlardan istifadə etməsi onların həyat tərzinə mənfi təsir göstərir. Xüsusilə tualetdə telefondan istifadə edilməsi fizioloji prosesin uzanmasına və nəticədə qəbizliyin yaranmasına səbəb olur.
Həkimlərin sözlərinə görə, normalda uşaqlarda tualetə getmə müddəti 3–5 dəqiqə olmalıdır. Lakin telefondan istifadə səbəbindən bu müddət bəzi hallarda 30 dəqiqəyə qədər uzanır ki, bu da funksional qəbizliyin əsas səbəblərindən biri sayılır.
Bundan əlavə, tualetdə telefon istifadəsi digər sağlamlıq riskləri də yarada bilər. Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu vərdiş anal çatlar, hemoroid, eləcə də telefon üzərindən əllərə keçən bakteriya və virusların müxtəlif infeksiyalara səbəb olması riskini artırır.
Həkimlər valideynlərə uşaqlarda rəqəmsal ekran asılılığını azaltmağı və tualetdə telefon istifadəsini qadağan etməyi tövsiyə edirlər. Onların fikrincə, tualet prosesi 5 dəqiqədən çox çəkirsə, problemin digər səbəbləri araşdırılmalıdır.

One of the main causes of constipation
According to research, the level of constipation in children varies between approximately 3–5 percent, while one in four adolescents faces this problem.
Experts state that children use phones and other digital screens for an average of 6–8 hours a day, which negatively affects their lifestyle. Especially using the phone in the toilet causes the physiological process to prolong and eventually leads to constipation.
According to doctors, the normal time for children to go to the toilet should be 3–5 minutes. However, due to phone use, this time sometimes extends up to 30 minutes, which is considered one of the main causes of functional constipation.
Moreover, using the phone in the toilet can create other health risks. Specialists note that this habit increases the risk of anal fissures, hemorrhoids, and various infections caused by bacteria and viruses transferred from the phone to the hands.
Doctors advise parents to reduce children's digital screen addiction and ban phone use in the toilet. According to them, if the toilet process takes more than 5 minutes, other causes of the problem should be investigated.