Qəbizliyin əsas səbəblərindən biri
Medianews.az məlumatına görə, mütəxəssislər bunu əsasən rəqəmsal ekranlardan həddindən artıq istifadə ilə əlaqələndirirlər.
Araşdırmalara görə, uşaqlarda qəbizlik səviyyəsi təxminən 3–5 faiz arasında dəyişir, yeniyetmələrdə isə hər dörd nəfərdən biri bu problemlə üzləşir.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, uşaqların gündə orta hesabla 6–8 saat telefon və digər rəqəmsal ekranlardan istifadə etməsi onların həyat tərzinə mənfi təsir göstərir. Xüsusilə tualetdə telefondan istifadə edilməsi fizioloji prosesin uzanmasına və nəticədə qəbizliyin yaranmasına səbəb olur.
Həkimlərin sözlərinə görə, normalda uşaqlarda tualetə getmə müddəti 3–5 dəqiqə olmalıdır. Lakin telefondan istifadə səbəbindən bu müddət bəzi hallarda 30 dəqiqəyə qədər uzanır ki, bu da funksional qəbizliyin əsas səbəblərindən biri sayılır.
Bundan əlavə, tualetdə telefon istifadəsi digər sağlamlıq riskləri də yarada bilər. Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu vərdiş anal çatlar, hemoroid, eləcə də telefon üzərindən əllərə keçən bakteriya və virusların müxtəlif infeksiyalara səbəb olması riskini artırır.
Həkimlər valideynlərə uşaqlarda rəqəmsal ekran asılılığını azaltmağı və tualetdə telefon istifadəsini qadağan etməyi tövsiyə edirlər. Onların fikrincə, tualet prosesi 5 dəqiqədən çox çəkirsə, problemin digər səbəbləri araşdırılmalıdır.

В последние годы случаи запоров у детей увеличиваются.
Medianews.az сообщает, что специалисты связывают это преимущественно с чрезмерным использованием цифровых экранов.
Согласно исследованиям, уровень запоров у детей варьируется примерно от 3 до 5 процентов, а среди подростков каждый четвертый сталкивается с этой проблемой.
Специалисты отмечают, что дети в среднем пользуются телефоном и другими цифровыми экранами от 6 до 8 часов в день, что негативно влияет на их образ жизни. Особенно использование телефона в туалете приводит к удлинению физиологического процесса и в итоге вызывает запоры.
По словам врачей, нормальная продолжительность посещения туалета у детей должна составлять 3–5 минут. Однако из-за использования телефона этот период в некоторых случаях удлиняется до 30 минут, что считается одной из основных причин функциональных запоров.
Кроме того, использование телефона в туалете может привести к другим рискам для здоровья. Специалисты отмечают, что эта привычка увеличивает риск возникновения анальных трещин, геморроя, а также различных инфекций из-за бактерий и вирусов, передающихся с телефона на руки.
Врачи рекомендуют родителям уменьшить зависимость детей от цифровых экранов и запретить использование телефона в туалете. По их мнению, если процесс посещения туалета занимает более 5 минут, необходимо исследовать другие причины проблемы.