”Qadının üstündə nəzarət güclü olmalıdır”
“Sənətkarın pulu, gözəl şəraiti olmur. Sənətkarın 99,99 faiz mənzili olmur. Bunu bilə-bilə sənətə gedir. Niyə? 2 saat, 45 dəqiqəlik çıxışında arzularını oynayır, özünü kral hesab edir. Aktyora bunları başa sala-sala sənətə gətirmək lazımdır. O bilməlidir ki, qurban gedir. Əbəs yerə demirlər ki, incəsənət qurban tələb edir”.
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri Xalq artisti Afaq Bəşirqızı deyib.
Aktrisa qadın-kişi münasibətlərindən danışıb: "Ərlə arvad ailədə öz arasında fərq qoymamalıdır. Qadın ərini kiçiltməməlidir. Mənim gücüm olsaydı eləsinin nəslini süpürərdim. Həyat yoldaşı sənin "emblemin"dir. Başının tacı, kişindir. Elə ev yoxdur ki, ora hər şey əla düşüb. Sevgi bir müddət sonra hörmətə, öyrəşməyə çevrilir. İstər həyatda, istər həyat yoldaşının yanında pərdə götürməməlisən. Qadının üstündə nəzarət güclü olmalıdır. Heç kim inciməsin. Qadının üstündə zəhm olmalıdır. Yumruqdan yox. Bir dəfə kanal rəhbərinə zəng vurdum ki, eyibdir, nəvəm, gəlinim baxır. Qorxuram, bizə gələndə televizoru söndürürdüm. Cavab verdi ki, bilirsiz bu veriliş nə qədər qonorar gətirir".

«У художника нет денег, нет хороших условий. У художника в 99,99 процентах случаев нет жилья. Зная это, он идет в искусство. Почему? В своем выступлении длиной 2 часа 45 минут он играет свои мечты, считает себя королем. Актера нужно привести в искусство, объясняя ему это. Он должен понимать, что жертвует собой. Не зря говорят, что искусство требует жертв».
По информации Medianews.az, эти слова сказала народная артистка Афа Беширгизы.
Актриса рассказала о взаимоотношениях между женщиной и мужчиной: «Муж и жена не должны делить себя в семье. Женщина не должна унижать мужа. Если бы у меня была сила, я бы выметала таких из рода вон. Супруг — твой «эмблема». Он твоя корона, твой мужчина. Нет такого дома, где бы все было идеально. Любовь спустя какое-то время превращается в уважение, привыкание. Ни в жизни, ни рядом с мужем нельзя опускать занавес. Контроль над женщиной должен быть сильным. Никто не должен обижаться. Над женщиной должна быть забота. Не кулаками. Один раз позвонила руководителю канала и сказала: это неприлично, смотрят мой внук и невестка. Я боялась, когда он приходил, я выключала телевизор. Он ответил: знаете, сколько этот проект приносит гонорара».