”Qadının üstündə nəzarət güclü olmalıdır”
“Sənətkarın pulu, gözəl şəraiti olmur. Sənətkarın 99,99 faiz mənzili olmur. Bunu bilə-bilə sənətə gedir. Niyə? 2 saat, 45 dəqiqəlik çıxışında arzularını oynayır, özünü kral hesab edir. Aktyora bunları başa sala-sala sənətə gətirmək lazımdır. O bilməlidir ki, qurban gedir. Əbəs yerə demirlər ki, incəsənət qurban tələb edir”.
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri Xalq artisti Afaq Bəşirqızı deyib.
Aktrisa qadın-kişi münasibətlərindən danışıb: "Ərlə arvad ailədə öz arasında fərq qoymamalıdır. Qadın ərini kiçiltməməlidir. Mənim gücüm olsaydı eləsinin nəslini süpürərdim. Həyat yoldaşı sənin "emblemin"dir. Başının tacı, kişindir. Elə ev yoxdur ki, ora hər şey əla düşüb. Sevgi bir müddət sonra hörmətə, öyrəşməyə çevrilir. İstər həyatda, istər həyat yoldaşının yanında pərdə götürməməlisən. Qadının üstündə nəzarət güclü olmalıdır. Heç kim inciməsin. Qadının üstündə zəhm olmalıdır. Yumruqdan yox. Bir dəfə kanal rəhbərinə zəng vurdum ki, eyibdir, nəvəm, gəlinim baxır. Qorxuram, bizə gələndə televizoru söndürürdüm. Cavab verdi ki, bilirsiz bu veriliş nə qədər qonorar gətirir".

"An artist does not have money or good conditions. An artist does not have 99.99 percent of an apartment. Knowing this, they still go into art. Why? Because in their 2-hour and 45-minute performance, they act out their dreams and consider themselves a king. An actor must be brought into art by explaining these things to them. They must know that they are making a sacrifice. It is not said in vain that art demands sacrifice."
Medianews.az reports that these words were said by People's Artist Afaq Bəşirqızı.
The actress spoke about male-female relationships: "A husband and wife should not differentiate between each other in the family. A woman should not belittle her husband. If I had the power, I would wipe out those kinds of people. Your life partner is your 'emblem.' The crown on your head, is yours. There is no home where everything is perfect. After a while, love turns into respect and habituation. Whether in life or beside your spouse, you should not hide anything. The control over a woman must be strong. No one should be upset. There must be effort on the woman’s part. Not with a fist. One time, I called a channel director and said, ‘This is not appropriate, my grandchild and daughter-in-law are watching.’ I was afraid; when they came, I used to turn off the TV. He replied, 'Do you know how much honorarium this show brings?'"