Prezident Ramafosa İranın təlimlərini
Cənubi Afrika Respublikasının prezidenti Siril Ramafosa İranın Keyptaun sahilləri yaxınlığında keçirdiyi hərbi-dəniz təlimləri ilə bağlı araşdırmanın başlanmasına göstəriş verib.
Keyptaun Cənubi Afrika Respublikasının əhali sayına görə ikinci şəhəridir.
Medianews.az bildirir ki, göstərişə əsasən, dörd nəfərdən ibarət komissiya bir ay ərzində hesabat hazırlayıb prezidentə təqdim etməlidir.
Məqsəd Ramafosanın Cənubi Afrikanın hərbi qurumlarına İranın təlimlərinə qoşulmamaq barədə verdiyi göstərişə əməl olunub-olunmadığını müəyyənləşdirməkdir.
Prezident Administrasiyasının bəyanatında bildirilir ki, itaətsizlik faktı üzə çıxsa, yüksək rütbəli hərbçilər vəzifəsini itirə bilər.
Qeyd edək ki, ABŞ Konqresinin xarici əlaqələr komitəsi İranın Keyptaun sahillərində hərbi təlimlərinə imkan yaratdığına görə Cənubi Afrikanı qınayıb, bu ölkəni İranla əlbir olub ABŞ-nin milli təhlükəsizliyi əleyhinə fəaliyyət göstərməkdə ittiham edib.

Президент Южно-Африканской Республики Сирил Рамафоса распорядился начать расследование по поводу военных морских учений Ирана, проходивших вблизи побережья Кейптауна.
Кейптаун является вторым по численности населения городом Южно-Африканской Республики.
Medianews.az сообщает, что согласно распоряжению, комиссия из четырех человек должна в течение месяца подготовить отчет и представить его президенту.
Цель — установить, соблюдалось ли распоряжение Рамафосы о том, чтобы военные структуры Южной Африки не участвовали в учениях Ирана.
В заявлении Администрации президента говорится, что в случае выявления факта неповиновения высокопоставленные военные могут быть отстранены от должности.
Отметим, что Комитет по международным делам Конгресса США осудил Южную Африку за предоставление возможности Ирану проводить военные учения у побережья Кейптауна, обвиняя эту страну в сотрудничестве с Ираном и действиях против национальной безопасности США.