Piylənmə ilə bağlı məşhur miflər dağıdıldı –
Piylənmə ilə bağlı cəmiyyətdə yayılan bir çox yanlış fikirlər insanların sağlamlığına ciddi təsir göstərir. Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu problemin sadəcə xarici görünüşlə əlaqəli olduğu düşüncəsi böyük yanılmadır və xəstəliyin nəticələri daha ciddi ola bilər.
Medianews.az Foodinfo.az-a  istinadla xəbər verir ki, nutrisioloq Yekaterina Stasyuk piylənmənin yalnız kosmetik problem olmadığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, bu xəstəlik 2-ci tip şəkərli diabet, ürək-damar xəstəlikləri, dayaq-hərəkət sistemi problemləri, bəzi xərçəng növləri, yuxu apnesi və sonsuzluq kimi ağır fəsadlara səbəb ola bilər.
Mütəxəssis qeyd edib ki, piylənmə ilə bağlı ən geniş yayılmış miflərdən biri də bu problemin yalnız pəhriz və idman vasitəsilə aradan qaldırıla biləcəyi fikridir. Onun sözlərinə görə, bəzi insanlar özlərini ağır məşqlərlə yükləyir və qida rasionunu kəskin şəkildə azaldırlar, nəticədə çəki müvəqqəti azalır, lakin qısa müddət sonra yenidən artır.
Dietoloq vurğulayıb ki, piylənmənin effektiv müalicəsi kompleks yanaşma tələb edir. Bu prosesdə psixoloq, endokrinoloq, qastroenteroloq və terapevtlərin iştirakı vacibdir, bəzi hallarda isə cərrahi müdaxilə də lazım ola bilər. Buna görə də mütəxəssislər belə problemlə qarşılaşan insanlara özbaşına müalicə əvəzinə həkimə müraciət etməyi tövsiyə edirlər.

Множество распространённых в обществе заблуждений о ожирении серьёзно влияют на здоровье людей. Специалисты утверждают, что мнение о том, что эта проблема связана только с внешним видом, является большой ошибкой, и последствия болезни могут быть гораздо серьёзнее.
Medianews.az, ссылаясь на Foodinfo.az, сообщает, что нутрициолог Екатерина Стасюк подчеркнула, что ожирение — это не только косметическая проблема. По её словам, это заболевание может привести к таким серьёзным осложнениям, как сахарный диабет 2 типа, сердечно-сосудистые болезни, проблемы опорно-двигательного аппарата, некоторые виды рака, апноэ во сне и бесплодие.
Специалист отметила, что одним из самых распространённых мифов, связанных с ожирением, является мнение, что эту проблему можно решить только с помощью диеты и спорта. По её словам, некоторые люди нагружают себя интенсивными тренировками и резко сокращают рацион питания, в результате чего вес временно уменьшается, но вскоре снова увеличивается.
Диетолог подчеркнула, что эффективное лечение ожирения требует комплексного подхода. В этом процессе важны участие психолога, эндокринолога, гастроэнтеролога и терапевта, а в некоторых случаях может понадобиться и хирургическое вмешательство. Поэтому специалисты советуют людям, столкнувшимся с такой проблемой, вместо самостоятельного лечения обращаться к врачу.