Piylənmə ilə bağlı məşhur miflər dağıdıldı –
Piylənmə ilə bağlı cəmiyyətdə yayılan bir çox yanlış fikirlər insanların sağlamlığına ciddi təsir göstərir. Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu problemin sadəcə xarici görünüşlə əlaqəli olduğu düşüncəsi böyük yanılmadır və xəstəliyin nəticələri daha ciddi ola bilər.
Medianews.az Foodinfo.az-a  istinadla xəbər verir ki, nutrisioloq Yekaterina Stasyuk piylənmənin yalnız kosmetik problem olmadığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, bu xəstəlik 2-ci tip şəkərli diabet, ürək-damar xəstəlikləri, dayaq-hərəkət sistemi problemləri, bəzi xərçəng növləri, yuxu apnesi və sonsuzluq kimi ağır fəsadlara səbəb ola bilər.
Mütəxəssis qeyd edib ki, piylənmə ilə bağlı ən geniş yayılmış miflərdən biri də bu problemin yalnız pəhriz və idman vasitəsilə aradan qaldırıla biləcəyi fikridir. Onun sözlərinə görə, bəzi insanlar özlərini ağır məşqlərlə yükləyir və qida rasionunu kəskin şəkildə azaldırlar, nəticədə çəki müvəqqəti azalır, lakin qısa müddət sonra yenidən artır.
Dietoloq vurğulayıb ki, piylənmənin effektiv müalicəsi kompleks yanaşma tələb edir. Bu prosesdə psixoloq, endokrinoloq, qastroenteroloq və terapevtlərin iştirakı vacibdir, bəzi hallarda isə cərrahi müdaxilə də lazım ola bilər. Buna görə də mütəxəssislər belə problemlə qarşılaşan insanlara özbaşına müalicə əvəzinə həkimə müraciət etməyi tövsiyə edirlər.

Famous myths about obesity were debunked –
Many misconceptions about obesity in society seriously affect people's health. Experts state that the thought that this problem is only related to appearance is a big mistake and the consequences of the disease can be more serious.
Medianews.az, citing Foodinfo.az, reports that nutritionist Yekaterina Stasyuk emphasized that obesity is not just a cosmetic problem. According to her, this disease can cause severe complications such as type 2 diabetes, cardiovascular diseases, musculoskeletal system problems, certain types of cancer, sleep apnea, and infertility.
The specialist noted that one of the most widespread myths about obesity is that this problem can only be eliminated through diet and exercise. According to her, some people burden themselves with intense workouts and sharply reduce their food intake, resulting in temporary weight loss, but shortly after, the weight increases again.
The dietitian emphasized that effective obesity treatment requires a comprehensive approach. The participation of a psychologist, endocrinologist, gastroenterologist, and therapist is essential in this process, and in some cases, surgical intervention may also be necessary. Therefore, specialists recommend people facing such problems to consult a doctor instead of self-treatment.