Pirsinq etdirməzdən əvvəl bilməli olduğunuz risklər -
Pirsinqlər son illərdə moda halına gəlsə də, bir çox sağlamlıq risklərini daşıyan bir prosedurdur. Bu cür bədən dəyişiklikləri ciddi infeksiya, yara və digər fəsadlarla nəticələnə bilər.
Milli.Az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı dermatoloq Sona Məmmədova bildirib ki, pirsinq əməliyyatının düzgün sterilizasiya edilməməsi infeksiya riskini artırır:
"İnfeksiya nəticəsində yaranan şişlik və ağrı, bəzən cərrahi müdaxilə tələb edə bilər. Pirsinqin yerləşdiyi nahiyə də xüsusi diqqət tələb edir. Xüsusilə ağzın, qulağın və burun bölgələrinin pirsinqi, bəzən ciddi anatomi problemlərə yol aça bilər. Pirsinqlər həmçinin dəri reaksiyalarına, allergiyalara səbəb ola bilər. Bəzən bədən pirsinqi zamanı istifadə olunan metallara qarşı allergiya inkişaf edə bilər. Üstəlik, bədənin müəyyən hissələrində pirsinqin zədələnməsi və qanama baş verməsi mümkündür. Həmçinin, pirsinqlər bəzi tibbi prosedurları çətinləşdirə bilər".
Həkim qeyd edib ki, psixoloji baxımdan isə pirsinqi düşünmədən etdirmək bədənin müxtəlif hissələrinə mənfi təsir göstərə bilər. Yəni, bəzən insanlar gələcəkdə pişmanlıq hissi keçirə bilər. Pirsinqlər həm də sosial münasibətlərdə bəzi çətinliklərə yol açaraq insanların bədənlərinə olan münasibətlərinə təsir edə bilər.

Пирсинг стал модным в последние годы, однако это процедура, связанная с множеством рисков для здоровья. Такие изменения тела могут привести к серьезным инфекциям, ранам и другим осложнениям.
Как сообщает Milli.Az, по этому поводу дерматолог Сона Мамедова заявила, что неправильная стерилизация при пирсинге увеличивает риск инфекции:
«Опухоль и боль, возникшие в результате инфекции, иногда могут потребовать хирургического вмешательства. Область, в которой расположен пирсинг, требует особого внимания. Особенно пирсинг в области рта, уха и носа иногда может привести к серьезным анатомическим проблемам. Пирсинг также может вызвать кожные реакции, аллергию. Иногда при пирсинге тела может развиться аллергия на используемые металлы. Кроме того, возможно повреждение пирсинга и кровотечение в отдельных частях тела. Также пирсинг может усложнить некоторые медицинские процедуры».
Врач отметил, что с психологической точки зрения пирсинг, сделанный необдуманно, может негативно повлиять на различные части тела. То есть иногда люди в будущем могут испытывать чувство сожаления. Также пирсинг может привести к некоторым трудностям в социальных отношениях, влияя на отношение людей к собственному телу.