Pirsinq etdirməzdən əvvəl bilməli olduğunuz risklər -
Pirsinqlər son illərdə moda halına gəlsə də, bir çox sağlamlıq risklərini daşıyan bir prosedurdur. Bu cür bədən dəyişiklikləri ciddi infeksiya, yara və digər fəsadlarla nəticələnə bilər.
Milli.Az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı dermatoloq Sona Məmmədova bildirib ki, pirsinq əməliyyatının düzgün sterilizasiya edilməməsi infeksiya riskini artırır:
"İnfeksiya nəticəsində yaranan şişlik və ağrı, bəzən cərrahi müdaxilə tələb edə bilər. Pirsinqin yerləşdiyi nahiyə də xüsusi diqqət tələb edir. Xüsusilə ağzın, qulağın və burun bölgələrinin pirsinqi, bəzən ciddi anatomi problemlərə yol aça bilər. Pirsinqlər həmçinin dəri reaksiyalarına, allergiyalara səbəb ola bilər. Bəzən bədən pirsinqi zamanı istifadə olunan metallara qarşı allergiya inkişaf edə bilər. Üstəlik, bədənin müəyyən hissələrində pirsinqin zədələnməsi və qanama baş verməsi mümkündür. Həmçinin, pirsinqlər bəzi tibbi prosedurları çətinləşdirə bilər".
Həkim qeyd edib ki, psixoloji baxımdan isə pirsinqi düşünmədən etdirmək bədənin müxtəlif hissələrinə mənfi təsir göstərə bilər. Yəni, bəzən insanlar gələcəkdə pişmanlıq hissi keçirə bilər. Pirsinqlər həm də sosial münasibətlərdə bəzi çətinliklərə yol açaraq insanların bədənlərinə olan münasibətlərinə təsir edə bilər.

Although piercings have become fashionable in recent years, it is a procedure that carries many health risks. Such body modifications can result in serious infections, wounds, and other complications.
According to Milli.Az, dermatologist Sona Mammadova stated that improper sterilization during piercing procedures increases the risk of infection:
"Swelling and pain caused by infection may sometimes require surgical intervention. The area where the piercing is located also requires special attention. Piercings in particular areas such as the mouth, ear, and nose can sometimes lead to serious anatomical problems. Piercings can also cause skin reactions and allergies. Sometimes allergies to the metals used in body piercings can develop. Additionally, damage and bleeding can occur in certain parts of the body due to piercings. Furthermore, piercings can complicate some medical procedures."
The doctor noted that from a psychological perspective, getting a piercing without thorough consideration can negatively affect various parts of the body. In other words, sometimes people may experience feelings of regret in the future. Piercings can also cause certain difficulties in social relationships, thereby affecting people's attitudes towards their bodies.