Pezeşkian: "İran-ABŞ danışıqları irəliyə doğru atılmış addımdır"
Oxu.Az "Azad İran" "Telegram" kanalına istinadən xəbər verir ki, o, "X" sosial şəbəkə hesabında paylaşımında danışıqları müsbət qiymətləndirib.
Pezeşkian bildirib ki, regiondakı dost hökumətlərin iştirakı və vasitəçiliyi ilə keçirilən İran-ABŞ danışıqları irəliyə doğru atılmış bir addımdır. Onun sözlərinə görə, dialoq Tehran üçün hər zaman sülh yolu ilə həllin əsas strategiyası olub.
İran prezidenti vurğulayıb ki, nüvə məsələsində Tehranın mövqeyi Nüvə Silahlarının Yayılmaması Müqaviləsində təsbit olunmuş hüquqlara əsaslanır. O əlavə edib ki, İran xalqı hörmətə həmişə hörmətlə cavab verib, lakin təzyiq və güc dili ilə danışılmasını qəbul etmir.

Врачи: «Переговоры между Ираном и США — шаг вперёд»
По информации Oxu.Az и канала "Azad İran" в Telegram, он в своем посте в социальной сети "X" дал положительную оценку переговорам.
Пезешкиан заявил, что переговоры между Ираном и США, проведённые при участии и посредничестве дружественных правительств региона, являются шагом вперёд. По его словам, диалог всегда был основной стратегией решения для Тегерана путем мирных способов.
Президент Ирана подчеркнул, что позиция Тегерана по ядерному вопросу основана на правах, закрепленных в Договоре о нераспространении ядерного оружия. Он добавил, что иранский народ всегда отвечал уважением на уважение, но не приемлет давления и использования языка силы.