Pensiya artımları kimlərə şamil olunacaq?
Sənədlə 2026-cı il yanvarın 1-dək təyin edilmiş bütün pensiyalar Dövlət Statistika Komitəsinin təqdim etdiyi məlumata əsasən, 2025-cü il üzrə orta aylıq əməkhaqqının illik artımına uyğun olaraq 9,3 faiz indeksləşdirilməklə bu ilin 1 yanvar tarixindən artırılır.
Əmək pensiyalarının indeksləşdirilməsi “Əmək pensiyaları” haqqına qanuna əsasən həyata keçirilir. Sözügedən qanuna görə, bütün növ əmək pensiyaları əvvəlki ildə ölkə üzrə orta aylıq maaşdakı artım faizinə indeksasiya olunaraq artırılır.
İndeksləşdirmə bütün növ əmək pensiyalarına şamil olunur. “Əmək pensiyaları haqqında” qanunun 4-cü maddəsinə əsasən, əmək pensiyalarının 3 növü təsbit olunub. Bunlar yaşa görə əmək pensiyası, əlilliyə görə əmək pensiyası və ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyasıdır. Deməli, vətəndaşımız növündən asılı olmayaraq əmək pensiyası alırsa onun pensiya məbləğinə artım hesablanacaq.
Qanunvericiliyə əsasən, indeksləşdirmə əvvəlki ilin göstəricisinə uyğunlaşdırıldığına görə 2025-ci ilin dekabrın 31-i daxil olmaqla ötən il pensiya hüququ qazanan bütün vətəndaşların pensiyaları artırılacaq. Artımlar 1 milyon 100 min vətəndaşımıza şamil olunacaq.

Who will the pension increases apply to?
According to the document, all pensions assigned until January 1, 2026, will be increased from January 1 of this year by 9.3 percent in line with the annual growth of the average monthly wage for 2025, based on the information provided by the State Statistics Committee.
The indexation of labor pensions is carried out according to the Law on "Labor Pensions." According to this law, all types of labor pensions are increased by indexing them to the percentage increase in the average monthly wage nationwide in the previous year.
The indexation applies to all types of labor pensions. Based on Article 4 of the Law on "Labor Pensions," three types of labor pensions are identified: old-age labor pension, disability labor pension, and survivors' labor pension. Thus, regardless of the type of pension a citizen receives, an increase will be calculated for their pension amount.
Since the indexation is adjusted according to the indicator of the previous year, pensions of all citizens who acquired pension rights by December 31, 2025, inclusive, will be increased. The increases will apply to 1,100,000 of our citizens.