Pensiya artımları kimlərə şamil olunacaq?
Sənədlə 2026-cı il yanvarın 1-dək təyin edilmiş bütün pensiyalar Dövlət Statistika Komitəsinin təqdim etdiyi məlumata əsasən, 2025-cü il üzrə orta aylıq əməkhaqqının illik artımına uyğun olaraq 9,3 faiz indeksləşdirilməklə bu ilin 1 yanvar tarixindən artırılır.
Əmək pensiyalarının indeksləşdirilməsi “Əmək pensiyaları” haqqına qanuna əsasən həyata keçirilir. Sözügedən qanuna görə, bütün növ əmək pensiyaları əvvəlki ildə ölkə üzrə orta aylıq maaşdakı artım faizinə indeksasiya olunaraq artırılır.
İndeksləşdirmə bütün növ əmək pensiyalarına şamil olunur. “Əmək pensiyaları haqqında” qanunun 4-cü maddəsinə əsasən, əmək pensiyalarının 3 növü təsbit olunub. Bunlar yaşa görə əmək pensiyası, əlilliyə görə əmək pensiyası və ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyasıdır. Deməli, vətəndaşımız növündən asılı olmayaraq əmək pensiyası alırsa onun pensiya məbləğinə artım hesablanacaq.
Qanunvericiliyə əsasən, indeksləşdirmə əvvəlki ilin göstəricisinə uyğunlaşdırıldığına görə 2025-ci ilin dekabrın 31-i daxil olmaqla ötən il pensiya hüququ qazanan bütün vətəndaşların pensiyaları artırılacaq. Artımlar 1 milyon 100 min vətəndaşımıza şamil olunacaq.

Президент Ильхам Алиев сегодня подписал распоряжение «Об индексировании трудовых пенсий».
Документом все пенсии, назначенные до 1 января 2026 года, с 1 января этого года увеличиваются с учетом индексирования на 9,3 процента в соответствии с ежегодным ростом средней месячной заработной платы за 2025 год, представленной Государственным комитетом статистики.
Индексирование трудовых пенсий осуществляется на основе закона «О трудовых пенсиях». Согласно этому закону, все виды трудовых пенсий увеличиваются с учетом индексации по проценту роста средней месячной зарплаты по стране за предыдущий год.
Индексирование распространяется на все виды трудовых пенсий. Согласно статье 4 закона «О трудовых пенсиях» установлены 3 вида трудовых пенсий: по возрасту, по инвалидности и по случаю потери кормильца. Таким образом, независимо от вида, если наш гражданин получает трудовую пенсию, будет произведено увеличение ее размера.
В соответствии с законодательством, поскольку индексирование проводится в соответствии с показателями предыдущего года, пенсии всех граждан, получивших право на пенсию до 31 декабря 2025 года включительно, будут увеличены. Повышение коснется 1 миллиона 100 тысяч наших граждан.