Oyuncaqlarda gizlənən təhlükə:
"Pediatr olaraq valideynlərə ən çox vurğuladığımız mövzulardan biri körpənin ətraf mühit gigiyenasıdır".
Bu fikirləri Səhiyyə Nazirliyinin rəsmi "Instagram" hesabında keçirilən canlı yayım zamanı nazirliyin K.Y.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun pediatrı Gülnarə İlyasova açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, körpələrin immun sistemi ilk aylar və illərdə tam formalaşmadığı üçün oyuncaqlar üzərində toplanan bakteriyalar, viruslar, tüpürcək qalıqları və toz bəzi infeksiyaların yayılmasına səbəb ola bilər:
"Xüsusilə diş çıxarma dövründə körpələr demək olar ki, hər əşyanı ağızlarına apardıqları üçün oyuncaqların düzgün və müntəzəm təmizlənməlidir. Məsələn, körpənin daim əlində və ağzında olan plastik və silikon oyuncaqlar hər gün yuyulmalıdır. Oyuncaq yerə düşdükdə, başqa uşaq istifadə etdikdə, körpə qrip, bağırsaq infeksiyası və ya ağız yaraları keçirdikdə dərhal yuyulmalıdır".
Pediatr qeyd edib ki, ən təhlükəsiz üsul ilıq su və uşaq üçün uyğun yumşaq sabundan istifadə etməkdir:
"Yuyulduqdan sonra yaxşıca durulanmalı və tam qurudulmalıdır. Çox güclü dezinfeksiyaedici maddələrdən tez-tez istifadə etməyi məsləhət görmürük, çünki kimyəvi qalıqlar körpənin ağız yolu ilə qəbul edilə bilər. Parça oyuncaqlar toz, allergen və mikrobları daha çox saxladığı üçün həftədə bir dəfə yuyulmalıdır və tam qurudulmalıdır".

«Как педиатр, одной из тем, на которую мы чаще всего обращаем внимание родителей, является гигиена окружающей среды младенца».
Об этом в ходе прямой трансляции на официальном аккаунте Министерства здравоохранения в «Instagram» заявила педиатр Научно-исследовательского педиатрического института имени К.Я. Фареджовой Гульнарэ Ильясова.
По её словам, поскольку иммунная система младенцев полностью не сформирована в первые месяцы и годы, бактерии, вирусы, остатки слюны и пыль, скапливающиеся на игрушках, могут стать причиной распространения некоторых инфекций:
«Особенно в период прорезывания зубов младенцы практически всё тянут в рот, поэтому игрушки необходимо правильно и регулярно чистить. Например, пластиковые и силиконовые игрушки, которые ребёнок постоянно держит в руках и во рту, следует мыть каждый день. Если игрушка упала на пол, если её использует другой ребёнок, если у ребёнка грипп, кишечная инфекция или язвы во рту — её нужно немедленно мыть».
Педиатр отметила, что самым безопасным способом является использование тёплой воды и мягкого детского мыла:
«После мытья игрушку необходимо тщательно сполоснуть и полностью высушить. Мы не советуем часто использовать сильные дезинфицирующие средства, так как химические остатки могут быть проглочены ребёнком. Тканевые игрушки, так как они больше задерживают пыль, аллергены и микробы, следует мыть раз в неделю и полностью высушивать».