Ölkədə 32 valideyn polis nəzarətinə
2025-ci ildə uşaq əməyinin istismarının qarşısının alınması üzrə həyata keçirilən reydlər zamanı isə ailə mühitindən, pedaqoji və ictimai təsir vasitələrindən kənarda qalan 936 uşaq və buna şərait yaradan 511 valideyn aşkarlanıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, sözügedən məsələ İnsan alverinə qarşı mübarizə üzrə Milli Koordinatorun illik məlumatında əksini tapıb.
Qeyd olunub ki, nəticədə yerli icra hakimiyyətləri yanında komissiyalara, qəyyumluq və himayə orqanlarına 510 material göndərilib, 32 valideyn inzibati məsuliyyətə cəlb edilərək polis nəzarətinə götürülüb, habelə uşaqların kənar şəxslər tərəfindən dilənçiliyə cəlb edilməsi faktı müəyyən edilib.

В стране 32 родителя находятся под надзором полиции
В 2025 году во время рейдов по предотвращению эксплуатации детского труда выявлено 936 детей, оказавшихся вне семейной среды, педагогического и общественного влияния, а также 511 родителей, способствующих этому.
Согласно информации Medianews.az, данный вопрос отражён в ежегодном отчёте Национального координатора по борьбе с торговлей людьми.
Отмечается, что в результате было направлено 510 материалов в комиссии при местных исполнительных органах, опекунские и попечительские органы, 32 родителя привлечены к административной ответственности и взяты под надзор полиции, а также выявлены факты вовлечения детей в попрошайничество посторонними лицами.