Musiqi seçəndə ehtiyatlı olmaq lazımdır -
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə türkiyəli psixoloq Elif Zahidə Gök "Yasemin" saytına danışıb.
Psixoloq bildirib ki, musiqi beyində dofamin, serotonin və endorfin kimi “xoşbəxtlik hormonları”nın ifrazını artıraraq əhval-ruhiyyəni yaxşılaşdırır. Elmi araşdırmalara görə, pozitiv və enerjili mahnılar insanı daha xoşbəxt edir.
Elif Zahidə vurğulayıb ki, musiqi həm də güclü təlqin alətidir. Melodiya, ritm və sözlər insanın daxili aləminə nüfuz edir, emosiyaları oyadır. Xüsusilə ritm bəzən sözlərdən daha təsirli olur. “Dinlədiyimiz musiqinin psixologiyamıza təsirini inkar etmək mümkün deyil. Musiqinin təlqin gücü var”, – deyə psixoloq bildirib.
Musiqinin müalicəvi məqsədlərlə istifadəsi qədim dövrlərə gedib çıxır. Tarixdə, o cümlədən türk-islam mədəniyyətində su səsi, təbiət səsləri və müxtəlif musiqi alətləri terapiya məqsədilə tətbiq olunub. Mütəxəssisin fikrincə, musiqi bu gün də psixoloji müalicənin bir hissəsi kimi istifadə edilə bilər.
Psixoloq qeyd edib ki, insan həyatına təsir edən hər bir amil – baxılan proqramlar, ünsiyyət qurulan insanlar və dinlənilən musiqi – düşüncə və davranışlara yön verir. Buna görə də musiqi seçimində mənfi məzmunlu mahnılarla ehtiyatlı olmaq vacibdir. “Eşitdiyimiz hər şey düşüncələrimizi, düşüncələrimiz isə davranışlarımızı formalaşdırır”, – deyə o əlavə edib.

У музыки есть психологическое воздействие и сила внушения? -
Как сообщает Medianews.az, об этом рассказала турецкий психолог Элиф Захиде Гёк в программе "Ясемин".
Психолог отмечает, что музыка улучшает настроение, повышая выработку в мозге "гормонов счастья" — дофамина, серотонина и эндорфинов. Согласно научным исследованиям, позитивные и энергичные песни вызывают у человека более счастливые ощущения.
По её словам, музыка — это не только средство развлечения, но и мощный инструмент внушения. Мелодия, ритм и слова влияют на внутренний мир человека, вызывая определённые эмоции. Особенно ритм иногда бывает более воздействующим, чем слова. "Отрицать влияние прослушиваемой музыки на наше душевное состояние невозможно. У музыки есть сила внушения", — подчеркнула психолог.
Использование музыки в лечебных целях уходит своими корнями в древние времена. В истории, в том числе и в турецко-исламской культуре, звук воды, природные звуки и различные музыкальные инструменты применялись в терапевтических целях. По мнению специалиста, музыка и сегодня может быть частью психологического лечения.
Психолог отметила, что каждый фактор, влияющий на жизнь человека — просмотренные программы, общение с людьми и прослушиваемая музыка — направляет мысли и поведение. Поэтому важно быть внимательными к произведениям с негативным содержанием при выборе музыки. "Всё, что мы слышим, формирует наши мысли, а наши мысли формируют наше поведение", — добавила она.