Musiqi seçəndə ehtiyatlı olmaq lazımdır -
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə türkiyəli psixoloq Elif Zahidə Gök "Yasemin" saytına danışıb.
Psixoloq bildirib ki, musiqi beyində dofamin, serotonin və endorfin kimi “xoşbəxtlik hormonları”nın ifrazını artıraraq əhval-ruhiyyəni yaxşılaşdırır. Elmi araşdırmalara görə, pozitiv və enerjili mahnılar insanı daha xoşbəxt edir.
Elif Zahidə vurğulayıb ki, musiqi həm də güclü təlqin alətidir. Melodiya, ritm və sözlər insanın daxili aləminə nüfuz edir, emosiyaları oyadır. Xüsusilə ritm bəzən sözlərdən daha təsirli olur. “Dinlədiyimiz musiqinin psixologiyamıza təsirini inkar etmək mümkün deyil. Musiqinin təlqin gücü var”, – deyə psixoloq bildirib.
Musiqinin müalicəvi məqsədlərlə istifadəsi qədim dövrlərə gedib çıxır. Tarixdə, o cümlədən türk-islam mədəniyyətində su səsi, təbiət səsləri və müxtəlif musiqi alətləri terapiya məqsədilə tətbiq olunub. Mütəxəssisin fikrincə, musiqi bu gün də psixoloji müalicənin bir hissəsi kimi istifadə edilə bilər.
Psixoloq qeyd edib ki, insan həyatına təsir edən hər bir amil – baxılan proqramlar, ünsiyyət qurulan insanlar və dinlənilən musiqi – düşüncə və davranışlara yön verir. Buna görə də musiqi seçimində mənfi məzmunlu mahnılarla ehtiyatlı olmaq vacibdir. “Eşitdiyimiz hər şey düşüncələrimizi, düşüncələrimiz isə davranışlarımızı formalaşdırır”, – deyə o əlavə edib.

Does music have a psychological effect and persuasive power? -
Medianews.az reports that Turkish psychologist Elif Zahide Gök spoke about this on the "Yasemin" program.
The psychologist states that music improves mood by increasing the secretion of "happiness hormones" such as dopamine, serotonin, and endorphins in the brain. According to scientific research, positive and energetic songs make people feel happier.
According to her, music is not only a means of entertainment but also a powerful tool of suggestion. Melody, rhythm, and lyrics affect a person's inner world, evoking certain emotions. Especially rhythm is sometimes more effective than words. "It is impossible to deny the impact of the music we listen to on our state of mind. Music has the power of suggestion," the psychologist emphasized.
The use of music for therapeutic purposes dates back to ancient times. In history, including Turkic-Islamic culture, the sound of water, nature sounds, and various musical instruments were applied for therapy. According to the expert, music can still be used today as part of psychological treatment.
The psychologist noted that every factor affecting human life – the programs watched, people interacted with, and music listened to – directs thoughts and behaviors. Therefore, it is important to be cautious about works with negative content in music selection. "Everything we hear shapes our thoughts, and our thoughts shape our behaviors," she added.