Koronavirusda yeni variant narahatlığı:
Medianews.az xəbər verir ki, çoxsaylı mutasiyalar daşıyan bu variant diqqət mərkəzində olsa da, mütəxəssislər hazırkı vəziyyətin təhlükəli olmadığını bildirir.
Xəstəliklərə Nəzarət və Profilaktika Mərkəzləri (CDC) ölkə üzrə yayılmanın artdığını təsdiqləyib. Bununla belə, alimlər yeni dalğa riskinin hələlik yüksək olmadığını vurğulayır.
Stenford Universitetindən infeksionist Ceyk Skott bildirib ki, vəziyyət ciddi nəzarət tələb edir. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı da BA.3.2-ni izlənən variantlar siyahısına daxil edib.
Mövcud məlumatlara görə, variantın yayılma üstünlüyü və ya xəstəliyin ağırlığını artırması müşahidə olunmur. Lissabon Universitetindən immunoloq Mark Veldhoen qeyd edir ki, bu variant əsasən Omikronla eyni xüsusiyyətlərə malikdir.
Alimlər vaksinlərin təsirli qaldığını, immun yaddaşın isə ağır xəstəlik riskini azaltdığını bildirir. BA.3.2 hazırda diqqətlə izlənən, lakin gündəlik həyatda ciddi dəyişiklik tələb etməyən variant kimi qiymətləndirilir.

Новая тревога из-за варианта коронавируса:
Сообщает Medianews.az, что несмотря на наличие множества мутаций, этот вариант находится в центре внимания, однако специалисты утверждают, что текущая ситуация не является опасной.
Центры по контролю и профилактике заболеваний (CDC) подтвердили рост распространения по стране. Тем не менее, ученые подчеркивают, что риск новой волны пока не высок.
Инфекционист Джейк Скотт из Стэнфордского университета отметил, что ситуация требует серьезного контроля. Всемирная организация здравоохранения также включила BA.3.2 в список отслеживаемых вариантов.
По имеющимся данным, не наблюдается преимущества варианта в распространении или усиления тяжести болезни. Иммунолог Марк Вельдхоен из Лиссабонского университета отмечает, что этот вариант в основном обладает теми же характеристиками, что и Омикрон.
Ученые сообщают, что вакцины остаются эффективными, а иммунная память снижает риск тяжелого заболевания. BA.3.2 в настоящее время оценивается как вариант, который тщательно отслеживается, но не требует серьезных изменений в повседневной жизни.