Kinematoqrafçılar İttifaqına yeni sədr. Dərin sükut var
Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının sədri postu üç aydan çoxdur boşdur. Sədr vəzifəsini 2022-ci ildən tutan Xalq artisti Rasim Balayev bu il martın 29-da vəfat edib.
Medianews.az bildirir ki, mayın 8-də İdarə Heyəti ayın son həftəsində növbədənkənar ümumi yığıncaq – qurultay keçirib sədr seçməyi qərara alıb və ilkin olaraq birinci katib Şəfiqə Məmmədova ilə icraçı katib Əli İsa Cabbarovu sədrliyə namizəd kimi qurultaya tövsiyə edib.
Lakin tədbirdən bir gün əvvəl – mayın 25-də Şəfiqə Məmmədova da daxil olmaqla ittifaqın bir qrup üzvü bəyanat yayaraq yığıncağa hazırlıq prosesində nizamnamə tələblərinin pozulduğunu iddia edib, yığıncağın təxirə salınması, sədr seçkisinin yenidən təşkil olunması tələbi qoyub.
Bu tələbə baxmayaraq mayın 26-da tədbir keçirilib, lakin qarşı tərəfin boykotu səbəbindən sədr seçmək üçün kvorum alınmayıb. 160-dan çox nümayəndənin təkidi ilə simvolik səsvermə keçirilib və Əli İsa Cabbarov çoxluğun səsini qazanıb.
Lakin rəmzi xarakter daşıdığından həmin səsvermənin hüquqi nəticəsi yoxdur. Yəni Əli İsa Cabbarov Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının sədri deyil, əvvəlki kimi icraçı katibidir.
Şəfiqə Məmmədova isə birinci katib kimi sədrin səlahiyyətlərini müvəqqəti həyata keçirməyə məsuldur.
Bəs Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqına sədr nə zaman seçiləcək? Qurultay nə vaxt olacaq?
Medianews.az saytı bu suallarla Kinematoqrafçılar İttifaqına yazılı sorğu göndərib. Lakin üstündən iki həftədən çox vaxt ötsə də, sorğu cavablandırılmayıb.
May ayındakı qalmaqallardan sonra Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqında növbəti sədr seçkisi mövzusunda dərin bir sükut hökm sürür...

Пост председателя Союза кинематографистов Азербайджана пустует уже более трех месяцев. Народный артист Расим Балаев, занимавший пост председателя с 2022 года, скончался 29 марта этого года.
Medianews.az сообщает, что 8 мая Правление приняло решение провести внеочередное общее собрание – съезд в последнюю неделю месяца для выбора председателя и предварительно рекомендовало на съезд в качестве кандидатов на пост председателя первого секретаря Шафикэ Маммедову и исполнительного секретаря Али Ису Джаббарова.
Однако за день до мероприятия – 25 мая – группа членов союза, включая Шафикэ Маммедову, опубликовала заявление, в котором обвинила организационный процесс собрания в нарушении требований устава и потребовала перенести собрание и заново организовать выборы председателя.
Несмотря на это требование, 26 мая событие состоялось, но из-за бойкота со стороны оппозиции кворум для проведения выборов председателя не был набран. По настоянию более 160 представителей было проведено символическое голосование, победу в котором одержал Али Иса Джаббаров.
Однако поскольку голосование носило символический характер, оно не имеет юридических последствий. То есть Али Иса Джаббаров не является председателем Союза кинематографистов Азербайджана и по-прежнему остается исполнительным секретарем.
Шафикэ Маммедова как первый секретарь временно исполняет полномочия председателя.
И когда же будет выбран председатель Союза кинематографистов Азербайджана? Когда состоится съезд?
Medianews.az направил письменный запрос в Союз кинематографистов с этими вопросами. Однако прошло более двух недель, а ответа так и не поступило.
После скандалов мая в Союзе кинематографистов Азербайджана царит глубокое молчание по вопросу следующего выбора председателя...