Kimlər nardan ehtiyat etməlidir?
Diyetoloqlar Meqi Mun və Kelsi Lorens narın bəzi insanlar üçün sağlamlıq riskləri yarada biləcəyini bildirib.
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssislərin sözlərinə görə, nar antioksidantlar, lif, C vitamini və kaliumla zəngin olsa da, hər kəs üçün eyni dərəcədə faydalı deyil.
Böyrək xəstələri – narın tərkibindəki yüksək kalium səbəbilə bu qrup insanlara ehtiyatla tövsiyə olunur.
Həzm problemi olanlar – nar və nar şirəsinin həddindən artıq qəbulu ishal kimi mədə-bağırsaq problemlərinə səbəb ola bilər.
Diabet xəstələri – tərkibində təbii şəkər çox olduğu üçün ehtiyatlı istifadə edilməlidir.
Diyetoloq Lorens qeyd edib ki, narı tək halda deyil, məsələn, zülal və yağ mənbəyi olan yoqurtla birlikdə qəbul etmək qan şəkərinin daha stabil qalmasına kömək edə bilər.

Who eats pomegranate
Dietitians Meqi Mun and Kelsi Lorens have stated that pomegranate can pose health risks for some people.
Medianews.az reports that according to the experts, although pomegranate is rich in antioxidants, fiber, vitamin C, and potassium, it is not equally beneficial for everyone.
Kidney patients – due to the high potassium content in pomegranate, this group of people is advised to consume it cautiously.
Those with digestive problems – excessive consumption of pomegranate and pomegranate juice can cause gastrointestinal issues such as diarrhea.
Diabetic patients – should use it cautiously because it contains a lot of natural sugar.
Dietitian Lorens noted that consuming pomegranate not alone, but for example, together with yogurt, which is a source of protein and fat, can help keep blood sugar more stable.