Kimlər nardan ehtiyat etməlidir?
Diyetoloqlar Meqi Mun və Kelsi Lorens narın bəzi insanlar üçün sağlamlıq riskləri yarada biləcəyini bildirib.
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssislərin sözlərinə görə, nar antioksidantlar, lif, C vitamini və kaliumla zəngin olsa da, hər kəs üçün eyni dərəcədə faydalı deyil.
Böyrək xəstələri – narın tərkibindəki yüksək kalium səbəbilə bu qrup insanlara ehtiyatla tövsiyə olunur.
Həzm problemi olanlar – nar və nar şirəsinin həddindən artıq qəbulu ishal kimi mədə-bağırsaq problemlərinə səbəb ola bilər.
Diabet xəstələri – tərkibində təbii şəkər çox olduğu üçün ehtiyatlı istifadə edilməlidir.
Diyetoloq Lorens qeyd edib ki, narı tək halda deyil, məsələn, zülal və yağ mənbəyi olan yoqurtla birlikdə qəbul etmək qan şəkərinin daha stabil qalmasına kömək edə bilər.

Кто от граната должен ли он опасаться?
Диетологи Мегги Мун и Келси Лоренс заявили, что гранат может представлять риск для здоровья некоторых людей.
Medianews.az сообщает, что по мнению специалистов, хотя гранат богат антиоксидантами, клетчаткой, витамином С и калием, он не одинаково полезен для всех.
Больные почек – из-за высокого содержания калия в гранате эта группа людей должна употреблять его с осторожностью.
Люди с проблемами пищеварения – чрезмерное употребление граната и гранатового сока может вызвать такие желудочно-кишечные проблемы, как диарея.
Больные диабетом – из-за высокого содержания природного сахара требуется осторожное использование.
Диетолог Лоренс отметила, что гранат лучше употреблять не отдельно, а, например, вместе с йогуртом, который является источником белка и жира, что может помочь поддерживать более стабильный уровень сахара в крови.