İyunda ən çox yağıntı bu zonaya düşüb
“2026-cı ilin iyun ayında Bakı və Abşeron yarımadasında havanın temperaturu iqlim norması ilə müqayisədə 21 gün normadan yuxarı (1–7 dərəcə), 9 gün normadan aşağı (0–2 dərəcə) olub. Orta aylıq temperatur 24 dərəcə isti olub ki, bu da iqlim normasından 1 dərəcə yuxarıdır”.
Medianews.az  xəbər verir ki, bunu Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin rəisi Nazim Mahmudov bildirib.
Onun sözlərinə görə, Bakı və Abşeron yarımadasında iyun ayında maksimal temperatur iyunun 19-da 37 dərəcə isti (Sumqayıt) , bölgələrdə isə (Culfa) iyunun 20-də 40 dərəcə isti qeydə alınıb. Havanın minimal temperaturu Bakı və Abşeron yarımadasında iyunun 3-də 11 dərəcə isti (Maştağa), yüksək dağlıq ərazilərdə isə həmin gün temperatur 0 dərəcəyə yaxın (Şahdağ) olub.
“İyun ayının bəzi günlərində hava şəraiti fasilələrlə yağıntılı olub, şimşək çaxıb, dağlıq ərazilərdə qar yağıb. Bəzi yerlərdə yağıntılar leysan xarakterli intensiv və güclü olub. Ən çox yağıntı bölgələr üzrə aylıq normanın 168 faizi olmaqla Balakən-Şəki zonasına (Kişçay-Şəki 170 mm), aylıq normanın 295 faizi olmaqla Mərkəzi Aran zonasına (Biləsuvar 59 mm) və aylıq normanın 258 faizi olmaqla Bakı və Abşeron yarımadasına (Bakı 26 mm) düşüb. Yağan qar nəticəsində qar örtüyünün maksimal hündürlüyü iyunun 07-də Şahdağda 1 sm qeydə alınıb”.
N.Mahmudov bildirib ki, iyun ayı ərzində Daşkəsən, Gədəbəy, Zaqatala, Tovuz, Qazax, Göygöl, Tərtər, Kəlbəcər, Laçın, Zəngilan, Qubadlı və Ağstafa rayonlarının bəzi kəndlərində dolu müşahidə olunub. Ən iri dolu Ağstafa rayonunda qeydə alınıb və diametri 25–28 mm təşkil edib.
“İyun ayının bəzi günlərində küləkli hava şəraiti ilə bağlı 6 sarı və narıncı xəbərdarlıq verilib. Bakı və Abşeron yarımadasında 6 gün, bölgələrdə isə 23 gün küləkli hava şəraiti müşahidə olunub, küləyin maksimal sürəti Bakıda və Abşeron yarımadasında və bölgələrdə 28 m/s-dək güclənib”.

"В июне 2026 года температура воздуха в Баку и на Абшеронском полуострове в сравнении с климатической нормой была выше нормы в течение 21 дня (на 1–7 градусов), ниже нормы — в течение 9 дней (на 0–2 градуса). Средняя месячная температура составила +24 градуса, что на 1 градус выше климатической нормы".
Как сообщает Medianews.az, об этом заявил руководитель Национальной службы гидрометеорологии Назим Махмудов.
По его словам, в Баку и на Абшеронском полуострове максимальная температура в июне была зафиксирована 19 июня — +37 градусов (Сумгаит), а в регионах (Джульфа) 20 июня было зарегистрировано +40 градусов. Минимальная температура воздуха в Баку и на Абшеронском полуострове 3 июня составила +11 градусов (Маштага), а в высокогорных районах в тот же день температура была близка к 0 градусам (Шахдаг).
"В некоторые дни июня погодные условия характеризовались периодическими осадками, были грозы, в горных районах шел снег. В некоторых местах осадки носили ливневый характер и были интенсивными и сильными. Наибольшее количество осадков по зонам составило: 168% от месячной нормы в зоне Балакен-Шеки (Кишчай-Шеки 170 мм), 295% от месячной нормы в зоне Центрального Арана (Билясувар 59 мм) и 258% от месячной нормы на Баку и Абшеронском полуострове (Баку 26 мм). В результате выпавшего снега максимальная толщина снежного покрова 7 июня в Шахдаге составила 1 см".
Назим Махмудов сообщил, что в июне в некоторых селах районов Дашкесан, Гедабей, Загатала, Товуз, Газах, Гёйгёль, Тертэр, Кельбаджар, Лачин, Зангилан, Кубадлы и Агстафа наблюдался град. Самый крупный град был зафиксирован в районе Агстафа с диаметром 25–28 мм.
"В некоторые дни июня в связи с ветреной погодой было выдано 6 желтых и оранжевых предупреждений. В Баку и на Абшеронском полуострове ветреная погода наблюдалась 6 дней, в регионах — 23 дня. Максимальная скорость ветра в Баку, на Абшероне и в регионах усиливалась до 28 м/с".