Dövlət Gömrük Komitəsinin hesabatına görə, Azərbaycan 2026-cı ilin yanvarında 128 ölkə ilə ticarət əməliyyatı aparıb, ixrac 2,2 milyard dolları, idxal 1,3 milyard dolları ötüb.
Medianews.az bildirir ki, ticarət tərəfdaşlarının ilk üçlüyündə İtaliya, Türkiyə və Çin qərar tutub, ixracda İtaliya, idxalda Çin öndə gəlib.
Statistikaya əsasən, ixracın 5,62 faizi MDB ölkələrinə, 71,42 faizi Avropa İttifaqı ölkələrinə, 22,96 faizi başqa ölkələrə yönəlib, idxalda MDB-nin payı 20,47 faiz, Avropa İttifaqının payı 14,15 faiz, başqa ölkələrin payı 65,38 faiz olub.
İxracın 88 faizi neft-qaz sektorunun payına düşüb, idxalda ən böyük payla maşın, mexanizm, elektrik aparatları, avadanlıqlar və onların hissələri (23,5 faiz) göstərilib.

88 percent of exports belong to one sector
According to the report of the State Customs Committee, Azerbaijan conducted trade operations with 128 countries in January 2026, with exports exceeding 2.2 billion dollars and imports exceeding 1.3 billion dollars.
Medianews.az reports that the top three trade partners were Italy, Turkey, and China, with Italy leading in exports and China in imports.
According to statistics, 5.62 percent of exports were directed to CIS countries, 71.42 percent to European Union countries, and 22.96 percent to other countries; in imports, the share of the CIS was 20.47 percent, the European Union's share was 14.15 percent, and the share of other countries was 65.38 percent.
Eighty-eight percent of exports belonged to the oil and gas sector, while imports were mainly represented by machinery, mechanisms, electrical appliances, equipment, and their parts (23.5 percent).