İtaliyalılar ABŞ-nin gülünc təklifini
ABŞ hökumətinin xüsusi nümayəndəsi Paolo Dzampollinin İranın kənarlaşdırılaraq İtaliyanın DÇ-2026-ya daxil edilməsi ilə bağlı FIFA-ya ünvanladığı təklif İtaliyada sərt təpki ilə qarşılanıb.
Medianews.az İdman.Biz-ə istinadən bildirir ki, İtaliya idman rəhbərliyi və futbol ictimaiyyəti bu ideyanı qeyri-mümkün və qeyri-etik adlandırıb.
İtaliya Milli Olimpiya Komitəsinin rəhbəri Luçano Bonfilyo bu təklifi gülünc adlandırıb:
"Dünya çempionatına vəsiqə qazanmaq üçün meydanda mübarizə aparmaq lazımdır. Siyasi səbəblərə görə turnirə gedəriksə, bunu özümə təhqir sayaram".
İtaliyanın idman naziri Andrea Abodi də məsələyə münasibət bildirərək, belə bir dəvətin ölkənin şanına yaraşmadığını vurğulayıb:
"Dünya çempionatına vəsiqə futbol meydançasında qazanılır".
İtaliyalı təcrübəli mütəxəssis, "Torino" və "Udineze"nin keçmiş baş məşqçisi Canni de Byazi isə ABŞ prezidentinə qarşı daha kəskin ifadələr işlədib. O, İtaliyanın belə bir məsələdə Donald Trampın dəstəyinə ehtiyacı olmadığını deyib:
"Bu, ağlabatmaz təklifdir. Əgər İran turnirdə iştirak etməsə, məntiqlə onu seçmə mərhələdə ardınca gələn komanda əvəzləməlidir. Biz öz işimizin öhdəsindən özümüz gələ bilərik".

Предложение специального представителя правительства США Паоло Цампольини относительно исключения Ирана и включения Италии в DÇ-2026, направленное в FIFA, вызвало резкую реакцию в Италии.
Medianews.az, ссылаясь на İdman.Biz, сообщает, что руководство итальянского спорта и футбольное сообщество назвали эту идею невыполнимой и неэтичной.
Глава Национального олимпийского комитета Италии Лучано Бонфильо назвал это предложение смешным:
"Чтобы получить путевку на чемпионат мира, нужно бороться на поле. Если мы поедем на турнир по политическим причинам, я сочту это оскорблением для себя".
Министр спорта Италии Андреа Абоди также прокомментировал ситуацию, подчеркнув, что такой вызов не соответствует чести страны:
"Путевка на чемпионат мира завоевывается на футбольном поле".
Опытный итальянский специалист, бывший главный тренер "Торино" и "Удинезе" Джанни де Бьязи высказался более резко в адрес президента США. Он заявил, что Италии не нужна поддержка Дональда Трампа в подобном вопросе:
"Это нелепое предложение. Если Иран не участвует в турнире, логично, что его место должна занять команда, занявшая следующее место в отборочном этапе. Мы можем справиться со своей задачей сами".