İtaliyalılar ABŞ-nin gülünc təklifini
ABŞ hökumətinin xüsusi nümayəndəsi Paolo Dzampollinin İranın kənarlaşdırılaraq İtaliyanın DÇ-2026-ya daxil edilməsi ilə bağlı FIFA-ya ünvanladığı təklif İtaliyada sərt təpki ilə qarşılanıb.
Medianews.az İdman.Biz-ə istinadən bildirir ki, İtaliya idman rəhbərliyi və futbol ictimaiyyəti bu ideyanı qeyri-mümkün və qeyri-etik adlandırıb.
İtaliya Milli Olimpiya Komitəsinin rəhbəri Luçano Bonfilyo bu təklifi gülünc adlandırıb:
"Dünya çempionatına vəsiqə qazanmaq üçün meydanda mübarizə aparmaq lazımdır. Siyasi səbəblərə görə turnirə gedəriksə, bunu özümə təhqir sayaram".
İtaliyanın idman naziri Andrea Abodi də məsələyə münasibət bildirərək, belə bir dəvətin ölkənin şanına yaraşmadığını vurğulayıb:
"Dünya çempionatına vəsiqə futbol meydançasında qazanılır".
İtaliyalı təcrübəli mütəxəssis, "Torino" və "Udineze"nin keçmiş baş məşqçisi Canni de Byazi isə ABŞ prezidentinə qarşı daha kəskin ifadələr işlədib. O, İtaliyanın belə bir məsələdə Donald Trampın dəstəyinə ehtiyacı olmadığını deyib:
"Bu, ağlabatmaz təklifdir. Əgər İran turnirdə iştirak etməsə, məntiqlə onu seçmə mərhələdə ardınca gələn komanda əvəzləməlidir. Biz öz işimizin öhdəsindən özümüz gələ bilərik".

The proposal sent by the US government's special representative Paolo Zampollini to FIFA regarding the exclusion of Iran and the inclusion of Italy in DÇ-2026 has been met with strong reactions in Italy.
Medianews.az, citing Idman.Biz, reports that the Italian sports leadership and the football community have called this idea impossible and unethical.
The head of the Italian National Olympic Committee, Luciano Bonfiglio, described this proposal as ridiculous:
"To qualify for the World Cup, you have to compete on the field. If we go to the tournament for political reasons, I would consider it an insult to myself."
Italy's sports minister Andrea Abodi also commented on the issue, emphasizing that such an invitation does not befit the country's honor:
"A spot in the World Cup is earned on the football field."
Experienced Italian specialist and former head coach of "Torino" and "Udinese," Gianni De Biasi, used even sharper expressions against the US president. He said Italy does not need Donald Trump's support in such a matter:
"This is an absurd proposal. If Iran does not participate in the tournament, logically, the team that follows in the qualification phase should replace it. We can handle our own affairs."