İri və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaş və aşağı çəkidə kəsilməsi
Azərbaycanda iri və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaş və aşağı çəkidə kəsilməsi qanunvericiliklə tənzimlənəcək.
Medianews.az apa-ya istinadəns xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan "Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2025-ci ildə fəaliyyəti haqqında hesabatı"nda əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, "Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dair 2026-2032-ci illər üçün Dövlət Proqramı"nın layihəsində (Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən hazırlanmış sözügedən Dövlət Proqramının layihəsi hazırda yekun razılaşdırılma (vizalanma) mərhələsindədir) iri və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaşda kəsilməsinin qarşısının alınması istiqamətində maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi, heyvanların yaşa və cinsə görə kəsiminin tənzimlənməsinə dair beynəlxalq təcrübənin araşdırılması və təkliflərin hazırlanması tədbirləri nəzərdə tutulub. Birinci tədbir çərçivəsində maarifləndirici materialların (buklet, broşür və s.) hazırlanması və paylanması, ikinci tədbir çərçivəsində isə iri və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaş və aşağı çəkidə, habelə cinsiyyəti nəzərə alınmaqla kəsilməsinə zərurət yaradan amillərin araşdırılması, bu cür heyvanların kəsilməsinin tənzimlənməsi üzrə qanunvericiliyə dair təkliflərin verilməsi, bu sahəni tənzimləyən normativ-hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi kimi fəaliyyətlər nəzərdə tutulub.

Early slaughtering of large and small horned animals at a young age and low weight
The early slaughter of large and small horned animals at a young age and low weight in Azerbaijan will be regulated by legislation.
Medianews.az reports, referring to APA, that this was reflected in the "Report on the Activities of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in 2025," which was discussed at today's session of the Milli Majlis.
It was noted that the draft "State Program for Ensuring Food Safety in the Republic of Azerbaijan for 2026-2032" (the said State Program draft prepared by the Food Safety Agency is currently in the final coordination (visa) stage) includes measures for raising awareness to prevent the early slaughter of large and small horned animals, studying international experience on regulating the slaughter of animals by age and sex, and preparing proposals. The first measure includes the preparation and distribution of educational materials (booklets, brochures, etc.), and the second measure includes investigating factors that necessitate the slaughter of large and small horned animals at an early age and low weight, as well as considering sex, submitting legislative proposals for regulating the slaughter of such animals, and activities such as improving normative legal acts regulating this field.