İri və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaş və aşağı çəkidə kəsilməsi
Azərbaycanda iri və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaş və aşağı çəkidə kəsilməsi qanunvericiliklə tənzimlənəcək.
Medianews.az apa-ya istinadəns xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan "Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2025-ci ildə fəaliyyəti haqqında hesabatı"nda əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, "Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dair 2026-2032-ci illər üçün Dövlət Proqramı"nın layihəsində (Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən hazırlanmış sözügedən Dövlət Proqramının layihəsi hazırda yekun razılaşdırılma (vizalanma) mərhələsindədir) iri və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaşda kəsilməsinin qarşısının alınması istiqamətində maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi, heyvanların yaşa və cinsə görə kəsiminin tənzimlənməsinə dair beynəlxalq təcrübənin araşdırılması və təkliflərin hazırlanması tədbirləri nəzərdə tutulub. Birinci tədbir çərçivəsində maarifləndirici materialların (buklet, broşür və s.) hazırlanması və paylanması, ikinci tədbir çərçivəsində isə iri və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaş və aşağı çəkidə, habelə cinsiyyəti nəzərə alınmaqla kəsilməsinə zərurət yaradan amillərin araşdırılması, bu cür heyvanların kəsilməsinin tənzimlənməsi üzrə qanunvericiliyə dair təkliflərin verilməsi, bu sahəni tənzimləyən normativ-hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi kimi fəaliyyətlər nəzərdə tutulub.

Ранняя забой крупного и мелкогородорогого скота при молодом возрасте и низком весе
В Азербайджане законодательством будет регулироваться забой крупного и мелкого рогатого скота в раннем возрасте и с низкой массой тела.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на apa, это отражено в «Отчёте о деятельности Кабинета Министров Азербайджанской Республики в 2025 году», обсуждённом на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Отмечается, что в проекте «Государственной программы по обеспечению продовольственной безопасности Азербайджанской Республики на 2026–2032 годы» (проект указанной Государственной программы, подготовленный Агентством продовольственной безопасности, в настоящее время находится на стадии окончательного согласования (визирования)) предусмотрено проведение мероприятий по информированию с целью предотвращения забоя крупного и мелкого рогатого скота в раннем возрасте, а также изучение международного опыта регулирования забоя животных по возрасту и полу и подготовка соответствующих предложений. В рамках первого мероприятия планируется подготовка и распространение информационных материалов (буклеты, брошюры и т.д.), во втором мероприятии – исследование факторов, вызывающих необходимость забоя крупного и мелкого рогатого скота в раннем возрасте и с низкой массой тела с учётом пола, выдвижение законодательных предложений по регулированию такого забоя, а также совершенствование нормативно-правовых актов, регулирующих данную сферу.