İran humanitar yüklərin
İran humanitar yüklər və əsas tələbat malları daşıyan kommersiya gəmilərinin Hörmüz boğazından keçməsinə icazə verib.
Bu barədə “Tasnim” agentliyi məlumat yayıb.
Agentliyin məlumatına görə, müvafiq göstəriş İranın kənd təsərrüfatı nazirinin müavininin səlahiyyətlərini icra edən Homan Fəthi tərəfindən islam respublikasının Limanlar və Dənizçilik Təşkilatının rəhbərliyinə göndərilib. Sənəddə qeyd olunur ki, verilən icazə İran limanlarına istiqamətlənən və ya artıq Oman körfəzi akvatoriyasında olan gəmilərə şamil edilir.
İran hakimiyyəti digər ölkələrə məxsus humanitar yüklü gəmilərin Hörmüz boğazı vasitəsilə Fars körfəzindən çıxışına icazə verilib-verilmədiyini dəqiqləşdirməyib.//Teleqraf

Иран гуманитарные грузы
Иран разрешил проход коммерческих судов, перевозящих гуманитарные грузы и товары первой необходимости, через Ормузский пролив.
Об этом сообщает агентство «Tasnim».
По информации агентства, соответствующее распоряжение было направлено руководству Организации портов и морского транспорта Исламской Республики Иран заместителем министра сельского хозяйства, исполняющим его обязанности Хоманом Фати. В документе отмечается, что разрешение распространяется на суда, направляющиеся в порты Ирана или уже находящиеся в акватории Оманского залива.
Власти Ирана не уточнили, будет ли разрешен проход гуманитарных судов, принадлежащих другим странам, через Ормузский пролив из Персидского залива.//Teleqraf