İran humanitar yüklərin
İran humanitar yüklər və əsas tələbat malları daşıyan kommersiya gəmilərinin Hörmüz boğazından keçməsinə icazə verib.
Bu barədə “Tasnim” agentliyi məlumat yayıb.
Agentliyin məlumatına görə, müvafiq göstəriş İranın kənd təsərrüfatı nazirinin müavininin səlahiyyətlərini icra edən Homan Fəthi tərəfindən islam respublikasının Limanlar və Dənizçilik Təşkilatının rəhbərliyinə göndərilib. Sənəddə qeyd olunur ki, verilən icazə İran limanlarına istiqamətlənən və ya artıq Oman körfəzi akvatoriyasında olan gəmilərə şamil edilir.
İran hakimiyyəti digər ölkələrə məxsus humanitar yüklü gəmilərin Hörmüz boğazı vasitəsilə Fars körfəzindən çıxışına icazə verilib-verilmədiyini dəqiqləşdirməyib.//Teleqraf

Iran humanitarian cargos
Iran has allowed commercial ships carrying humanitarian cargo and essential goods to pass through the Strait of Hormuz.
According to the agency, the relevant instruction was sent by Homan Fathi, acting deputy minister of agriculture of Iran, to the leadership of the Islamic Republic's Ports and Maritime Organization. The document states that the given permission applies to vessels heading to Iranian ports or already in the waters of the Gulf of Oman.
The Iranian authorities have not clarified whether ships with humanitarian cargo belonging to other countries are allowed to exit the Persian Gulf through the Strait of Hormuz.//Telegraf