İran-ABŞ danışıqlarının taleyi ilə bağlı
"İran qonşu və dost ölkələrin ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşır. Həmin ölkələrin ərazisinə edilən hücumlar isə bu dövlətlərə qarşı deyil. Bu, bizə hücum edən ölkələrin hərbi bazalarını hədəfə almaqla verilən cavabdır".
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri İranın Azərbaycandakı səfiri Müctəba Dəmirçilu səfirlikdə təşkil edilən mətbuat konfransında deyib.
O bildirib ki, bu müddət ərzində xarici işlər naziri Abbas Əraqçi həmin region ölkələrinin rəsmi şəxsləri ilə əlaqə saxlayıb və İranın mövqeyini açıqlayıb:
"Lakin təəssüflər olsun ki, ABŞ ilə danışıqlarla bağlı çox pis təcrübəmiz var. Görünən odur ki, artıq danışıqlardan söz belə açmaq olmaz".
"O ki, qaldı Hörmüz boğazı ilə bağlı son vəziyyətə, bura dünyada neft daşımaq üçün əsas keçidlərdən biridir və hazırda açıqdır. Lakin İran əleyhinə nələrsə müşahidə etsə və görsə ki, mənafeyini qorumaq üçün bu boğazı bağlamalıdır, bu istiqamətdə tədbirlər görüləcək"./Oxu.Az

Regarding the fate of Iran-US negotiations
"Iran respects the territorial integrity of neighboring and friendly countries. Attacks on the territory of these countries are not against these states. This is a response given by targeting the military bases of the countries that attack us."
Medianews.az reports that these words were said by Iran's ambassador to Azerbaijan, Mojtaba Dhamirchelu, at a press conference organized at the embassy.
He stated that during this period, Foreign Minister Abbas Araghchi has been in contact with officials of the countries in the region and has clarified Iran's position:
"However, unfortunately, we have had a very bad experience regarding talks with the USA. It appears that it is no longer possible to even talk about negotiations."
"As for the recent situation regarding the Strait of Hormuz, it is one of the main passages for transporting oil in the world and is currently open. However, if Iran observes something against it and sees that it must close this strait to protect its interests, measures will be taken in this direction." /Oxu.Az