Hərbi xidmətə çağırılan diplomatlar
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılmış “Diplomatik xidmət haqqında” qanuna təklif edilən yeni - 13.14-1-ci və 13.14-2-ci maddələrdə əksini tapıb.
Sənədə əsasən, müddətli həqiqi hərbi və ya alternativ xidmətə çağırılması ilə əlaqədar xidmətinə xitam verilmiş diplomatik xidmət əməkdaşına orta aylıq dövlət məvacibinin 3 misli miqdarında müavinət ödəniləcək. Diplomatik xidmət orqanının ləğvi istisna olmaqla, müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılanadək diplomatik vəzifədə xidmət keçmiş şəxslər, hərbi xidmətdən buraxıldıqdan ən geci 60 təqvim günü keçənədək əvvəlki diplomatik vəzifəsini tutmaq üçün müraciət etdikdə həmin orqanda əvvəlki və ya analoji vəzifəyə təyin ediləcəklər.

Для дипломатов, призываемых на военную службу, устанавливаются новые надбавки и льготы.
Как сообщает Medianews.az, это отражено в новых статьях 13.14-1 и 13.14-2, предложенных к Закону «О дипломатической службе», обсуждавшемся сегодня на заседании Комитета Милли Меджлиса по международным отношениям и межпарламентским связям.
Согласно документу, дипломату, служба которого была прекращена в связи с призывом на срочную действительную военную или альтернативную службу, будет выплачиваться надбавка в размере трехкратного среднего месячного государственного оклада. За исключением случаев ликвидации органа дипломатической службы, лица, проходившие службу на дипломатической должности до призыва на срочную действительную военную службу, при обращении с целью занятия прежней дипломатической должности не позднее 60 календарных дней после увольнения с военной службы, будут назначаться на прежнюю или аналогичную должность в соответствующем органе.