Hərbi xidmətə çağırılan diplomatlar
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılmış “Diplomatik xidmət haqqında” qanuna təklif edilən yeni - 13.14-1-ci və 13.14-2-ci maddələrdə əksini tapıb.
Sənədə əsasən, müddətli həqiqi hərbi və ya alternativ xidmətə çağırılması ilə əlaqədar xidmətinə xitam verilmiş diplomatik xidmət əməkdaşına orta aylıq dövlət məvacibinin 3 misli miqdarında müavinət ödəniləcək. Diplomatik xidmət orqanının ləğvi istisna olmaqla, müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılanadək diplomatik vəzifədə xidmət keçmiş şəxslər, hərbi xidmətdən buraxıldıqdan ən geci 60 təqvim günü keçənədək əvvəlki diplomatik vəzifəsini tutmaq üçün müraciət etdikdə həmin orqanda əvvəlki və ya analoji vəzifəyə təyin ediləcəklər.

New compensations and privileges are being established for diplomats called to military service.
According to Medianews.az, this was discussed at today's meeting of the National Assembly's Committee on International Relations and Interparliamentary Relations, reflected in the proposed new Articles 13.14-1 and 13.14-2 to the "Diplomatic Service" law.
According to the document, a diplomatic service employee whose service has been terminated due to conscription for fixed-term active military or alternative service will be paid a compensation amounting to three times their average monthly state salary. Except in cases of the dissolution of the diplomatic service agency, persons who served in a diplomatic position prior to being conscripted for fixed-term active military service, if they apply to resume their previous diplomatic position within a maximum of 60 calendar days after being released from military service, will be appointed to their previous or an equivalent position in the agency.