Hazır qidalar və fast food
Mütəxəssislər fast food və işlənmiş qidaların ürək-damar sistemi üçün ciddi risk yaratdığını bildirir və sağlam qidalanmada bu məhsullardan uzaq durmağı tövsiyə edirlər.
Medianews.az xəbər verir ki, bu haqqında türkiyəli kardioloq Yüksel Doğan danışıb.
Onun sözlərinə görə, sürətli həyat tərzi ilə artan hazır yemək vərdişi orqanizmin balansını pozur.
İşlənmiş qidalarda yüksək miqdarda kalori, duz və şəkər olur, həmçinin tərkibində zərərli trans yağlar və az miqdarda lif və antioksidant mövcuddur.
Həkimlər qeyd edir ki, bu qidalar iştahanı artıraraq artıq çəkiyə və piylənməyə səbəb olur. Eyni zamanda qan şəkərinin yüksəlməsi, uzunmüddətli dövrdə diabet, yüksək təzyiq və xolesterin kimi xəstəliklərin riskini artırır. Bu faktorlar birlikdə ürək-damar xəstəliklərinin yaranmasına şərait yaradır.
Mütəxəssislər sağlam qidalanma üçün evdə hazırlanmış yeməklərə üstünlük verilməsini tövsiyə edir. Ev yeməklərində duz və şəkərin nəzarətdə saxlanılması, əlavə qatqılardan uzaq durulması və mövsüm məhsullarının seçilməsi sağlam həyat üçün vacib sayılır.

Experts state that fast food and processed foods pose a serious risk to the cardiovascular system and recommend avoiding these products for healthy nutrition.
Medianews.az reports that Turkish cardiologist Yüksel Doğan spoke about this.
According to him, the increasing habit of ready-made food with the fast lifestyle disrupts the body's balance.
Processed foods contain high amounts of calories, salt, and sugar, as well as harmful trans fats and small amounts of fiber and antioxidants.
Doctors note that these foods increase appetite, leading to excess weight and obesity. At the same time, high blood sugar, over a long period, increases the risk of diseases such as diabetes, high blood pressure, and cholesterol. These factors together create conditions for cardiovascular diseases.
Experts recommend giving priority to homemade meals for healthy nutrition. Controlling salt and sugar in home-cooked meals, avoiding additional additives, and choosing seasonal products are considered important for a healthy life.