Hava şəraiti dəyişəcək -
“Meteoroloji proqnozlara əsasən, qarşıdakı günlərdə ölkəmizin bəzi ərazilərində yağıntılı və əlverişsiz hava şəraiti gözlənilir. Bu hal yollarda sürüşkənliyin artmasına, görünmə məsafəsinin azalmasına və hərəkət zamanı əlavə risklərin yaranmasına səbəb ola bilər”.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Bakı şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsi (BDYPİ) müraciətində deyilir.
Baş Dövlət Yol Polisi sürücülərə və piyadalara bir daha diqqətli olmağı tövsiyə edib.
“Sürücülərdən xahiş edirik ki, hərəkət sürətini yol və hava şəraitinə uyğun seçsinlər, öndə hərəkət edən nəqliyyat vasitəsi ilə təhlükəsiz ara məsafəsini qorusunlar, qəfil manevrlərdən və kəskin əyləclərdən çəkinib yağış, duman və ya qar zamanı işıqlandırma sistemlərinin sazlığına xüsusi diqqət yetirsinlər, zərurət olmadıqca riskli ötmə əməliyyatları aparmasınlar”, - qurumdan bildirilib.
Piyadalara tövsiyə olunub ki, yolu yalnız müəyyən olunmuş yerlərdən keçsinlər, hərəkətə başlamazdan əvvəl nəqliyyat vasitələrinin məsafəsini və sürətini düzgün qiymətləndirsinlər, qaranlıq və görünüşün məhdud olduğu hava şəraitində daha diqqətli olsunlar.

The weather conditions will change -
“According to meteorological forecasts, in the coming days, rainy and unfavorable weather conditions are expected in some areas of our country. This situation may cause increased slipperiness on the roads, reduced visibility distance, and additional risks during movement.”
Medianews.az reports that this was stated in the appeal by the Baku City State Traffic Police Department (BDYPİ).
The Chief State Traffic Police once again advised drivers and pedestrians to be cautious.
“We kindly ask drivers to adjust their speed according to road and weather conditions, maintain a safe distance from the vehicle ahead, avoid sudden maneuvers and harsh braking, pay special attention to the proper functioning of lighting systems during rain, fog, or snow, and refrain from risky overtaking maneuvers unless necessary,” the agency stated.
Pedestrians were advised to cross the road only at designated places, properly evaluate the distance and speed of vehicles before starting to move, and be more careful in dark and low-visibility weather conditions.