Gürcüstanın 10 əsas ticarət tərəfdaşı -
Medianews.az Milli Statistika Xidmətinə istinadla bildirir ki, əsas ticarət tərəfdaşları cərgəsində Türkiyə öndə göstərilir. İlk beşlikdə Rusiya, Çin, ABŞ və Azərbaycan da yer alır.
Qalan tərəfdaşlar belə sıralanır: Almaniya, Ermənistan, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Bolqarıstan.
Rəsmi açıqlamaya görə, yanvar-mart aylarında 5 milyard 862,1 milyon dollar dəyərində ticarət dövriyyəsi qeydə alınıb. Bu, 2025-ci ilin ilk rübü ilə müqayisədə 0,1 faiz yuxarı göstəricidir.
İxracın 23,3 faiz artdığı, idxalın 7,2 faiz azaldığı xəbər verilir, qeyd olunur ki, idxal ixracı 2 milyard 414,7 milyon dollar üstələyib.

В первом квартале 2026 года на долю 10 стран пришлась 77 процент внешнеторгового оборота Грузии.
Medianews.az, ссылаясь на Государственную службу статистики, сообщает, что в числе основных торговых партнеров лидирует Турция. В пятерку также входят Россия, Китай, США и Азербайджан.
Остальные партнеры располагаются в следующем порядке: Германия, Армения, Кыргызстан, Казахстан, Болгария.
По официальному заявлению, в январе-марте был зафиксирован торговый оборот на сумму 5 миллиардов 862,1 миллиона долларов. Это показатель на 0,1 процента выше по сравнению с первым кварталом 2025 года.
Сообщается, что экспорт вырос на 23,3 процента, импорт сократился на 7,2 процента, при этом отмечается, что импорт превысил экспорт на 2 миллиарда 414,7 миллиона долларов.