Gənclərdə qəfil ürək dayanmasının əsas
“Clinical Electrophysiology” jurnalında dərc olunan araşdırmaya görə, gənclərdə qəfil ürək dayanması çox vaxt genetik mutasiyalarla əlaqəlidir.
Medianews.az xəbər verir ki, tədqiqatçılar 3 mindən çox insanın genetik məlumatlarını analiz edərək ürək ritminin pozulmasına səbəb ola bilən 15 gen müəyyən ediblər.
Məlum olub ki, 29 yaşdan aşağı pasiyentlərin təxminən 10 faizində bu genetik dəyişikliklərə rast gəlinir.
Yaş artdıqca bu göstərici azalır və 70 yaşdan yuxarı şəxslərdə cəmi 3 faiz təşkil edir. Alimlərin sözlərinə görə, yaşlı insanlarda ürək dayanması daha çox damar tıxanması və digər ürək-damar xəstəlikləri ilə bağlıdır.
Mütəxəssislər ailəsində qəfil ürək dayanması halları olan şəxslərə genetik testlərdən keçməyi tövsiyə edirlər ki, risk erkən mərhələdə müəyyən olunsun və profilaktik tədbirlər görülsün.

Согласно исследованию, опубликованному в журнале «Clinical Electrophysiology», внезапная остановка сердца у молодых людей часто связана с генетическими мутациями.
Medianews.az сообщает, что исследователи проанализировали генетические данные более 3 тысяч человек и выявили 15 генов, которые могут вызывать нарушение сердечного ритма.
Установлено, что примерно у 10 процентов пациентов младше 29 лет обнаруживаются эти генетические изменения.
С возрастом этот показатель снижается и у лиц старше 70 лет составляет всего 3 процента. По словам ученых, у пожилых людей остановка сердца чаще связана с закупоркой сосудов и другими сердечно-сосудистыми заболеваниями.
Специалисты рекомендуют проходить генетические тесты людям, в чьей семье были случаи внезапной остановки сердца, чтобы на ранней стадии выявить риск и принять профилактические меры.