Fransa da ABŞ-a qarşı çıxdı –
Axar.az xəbər verir ki, bunu Fransa Xarici İşlər Nazirliyinin Avropa məsələləri üzrə nümayəndəsi Benjamin Addad deyib.
“Biz Yaxın Şərqdə gərginliyin azaldılmasına və danışıqlar yolu ilə getməyə çalışırıq. İranın nüvə proqramı məsələsinin həlli üçün diplomatik yanaşma tapmaq, ardınca isə hərbi əməliyyatlardan sonra Hörmüz boğazında gəmiçiliyin açılmasını və azadlığını təmin etmək lazımdır. Və bu, hərbi əməliyyatlar çərçivəsində deyil, müharibədən sonra olacaq”, - o bildirib.
Qeyd edək ki, aprelin 11-də ABŞ və İran nümayəndələri arasında İslamabadda danışıqlar keçirilib və nəticəsiz başa çatıb. Daha sonra ABŞ Prezidenti Donald Tramp Hörmüzün blokadasına başlandığını açıqlayıb.

France will not support the US initiative regarding the Strait of Hormuz.
Axar.az reports that this was stated by Benjamin Addad, France's representative for European affairs at the Ministry of Foreign Affairs.
"We are trying to reduce tension in the Middle East and proceed through negotiations. To resolve the issue of Iran's nuclear program, a diplomatic approach must be found, and subsequently, after military operations, navigation in the Strait of Hormuz should be opened and its freedom ensured. And this will be after the war, not within the framework of military operations," he said.
It should be noted that on April 11, talks were held between US and Iranian representatives in Islamabad and ended without a result. Later, US President Donald Trump announced the commencement of a blockade of Hormuz.