Fransa da ABŞ-a qarşı çıxdı –
Axar.az xəbər verir ki, bunu Fransa Xarici İşlər Nazirliyinin Avropa məsələləri üzrə nümayəndəsi Benjamin Addad deyib.
“Biz Yaxın Şərqdə gərginliyin azaldılmasına və danışıqlar yolu ilə getməyə çalışırıq. İranın nüvə proqramı məsələsinin həlli üçün diplomatik yanaşma tapmaq, ardınca isə hərbi əməliyyatlardan sonra Hörmüz boğazında gəmiçiliyin açılmasını və azadlığını təmin etmək lazımdır. Və bu, hərbi əməliyyatlar çərçivəsində deyil, müharibədən sonra olacaq”, - o bildirib.
Qeyd edək ki, aprelin 11-də ABŞ və İran nümayəndələri arasında İslamabadda danışıqlar keçirilib və nəticəsiz başa çatıb. Daha sonra ABŞ Prezidenti Donald Tramp Hörmüzün blokadasına başlandığını açıqlayıb.

Франция не поддержит инициативу США по Ормузскому проливу.
Как сообщает Axar.az, об этом заявил представитель МИД Франции по европейским вопросам Бенжамен Аддад.
«Мы стремимся снизить напряженность на Ближнем Востоке и идти путем переговоров. Для решения вопроса ядерной программы Ирана необходимо найти дипломатический подход, а затем, после военных операций, обеспечить открытость и свободу судоходства в Ормузском проливе. И это будет не в рамках военных операций, а после войны», — сказал он.
Отметим, что 11 апреля в Исламабаде состоялись переговоры между представителями США и Ирана, которые закончились без результата. Позже президент США Дональд Трамп объявил о начале блокады Ормуза.