FHN-dən Ağdamda baş verən yanğınla bağlı
Fövqəladə Hallar Nazirliyindən Medianews.az -a verilən xəbərə görə, kənddə bir dam altında tikilmiş ümumi sahəsi 1613 m² olan birmərtəbəli tikililərdən sahəsi 690 m² olan anbarın, sahəsi 90 m² olan tikinti materialları satışı mağazasının, sahəsi 220 m² olan ikiotaqlı evin yanar konstruksiyaları və sahəsi 85 m² olan talvarın taxta atmaları 30 m² (ümumilikdə 1030 m²) sahədə yanıb.
Talvarın qalan hissəsi, bitişik tikililər yanğından mühafizə olunub. Yanğın yanğından mühafizə bölmələri tərəfindən söndürülüb.

There was a fire in the village of Qaradağlı, Ağdam district.
According to the information given to Medianews.az by the Ministry of Emergency Situations, in the village, under one roof, single-story buildings with a total area of 1613 m² were affected by the fire: a warehouse with an area of 690 m², a building materials sales store with an area of 90 m², a two-room house with an area of 220 m², whose combustible structures burned, and wooden beams of a talvar (porch) with an area of 85 m² covering 30 m² (a total of 1030 m²) burned.
The remaining part of the talvar and adjacent buildings were protected from the fire. The fire was extinguished by fire protection units.