Ev dustaqlığında olan Ramiz Mehdiyev bayram günlərini necə keçirir?
Prezident Administrasiyasının keçmiş rəhbəri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının sabiq prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bayram tətili günlərində vəkilləri ilə görüşlərini intensivləşdirib.
"Yeni Sabah" xəbər verir ki, bu da qeyri-iş günlərində istintaq hərəkətlərinin aparılmaması ilə bağlıdır.
Dövlət qurumları bayram günlərində fəaliyyət göstərmədiyi üçün müstəntiqlər Ramiz Mehdiyevlə dindirmələr aparmırlar. Təqsirləndirilən şəxs olan akademik fasilədən istifadə edərək, vəkilləri ilə tez-tez və uzunmüddətli görüşlər keçirir.
Xatırladaq ki, Səbail Rayon Məhkəməsi Ramiz Ənvər oğlu Mehdiyev barədə cinayət işi üzrə qərar qəbul edib. Qərara əsasən, məhkəmə xüsusilə ağır cinayət əməllərinə görə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilən R.Mehdiyev barədə verilən vəsatəti təmin edərək, 4 ay müddətinə ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçib.
R.Mehdiyev Cinayət Məcəlləsinin 278.1 (dövlət hakimiyyətini ələ keçirməyə yönələn əməllər), 274 (dövlətə xəyanət) və 193-1.3.2-ci (cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırma) maddələri ilə ittiham edilir.

Как Рамиз Мехдиев, находящийся под домашним арестом, проводит праздничные дни?
Бывший руководитель Администрации Президента, бывший президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Разим Мехдиев в праздничные выходные дни активизировал встречи с адвокатами.
Как сообщает "Yeni Sabah", это связано с тем, что в нерабочие дни не проводятся следственные действия.
Поскольку государственные органы в праздничные дни не работают, следователи не проводят допросы Разима Мехдиева. Подсудимый академик, используя паузу, часто проводит долгие встречи с адвокатами.
Напомним, что Сабайльский районный суд принял решение по уголовному делу в отношении Разима Энвера оглу Мехдиева. Согласно решению, суд удовлетворил ходатайство о мере пресечения в отношении Р. Мехдиева, который привлечен к уголовной ответственности за особо тяжкие преступления, и избрал меру пресечения в виде домашнего ареста сроком на 4 месяца.
Р. Мехдиев обвиняется по статьям 278.1 (действия, направленные на захват государственной власти), 274 (государственная измена) и 193-1.3.2 (легализация имущества, приобретенного преступным путем) Уголовного кодекса.