Elm adamları açıqladı:
Qocalma prosesi hər zaman eyni sürətlə və düz xətt üzrə getmir. "Stanford Universiteti"nin rəhbərliyi ilə aparılan mühüm bir elmi araşdırma insan bədənində qocalma ilə bağlı molekulyar dəyişikliklərin xüsusilə 44 və 60 yaş civarında kəskin şəkildə sürətləndiyini ortaya qoyub.
Uzun illərdir qocalma prosesinin yavaş və tədricən baş verdiyi düşünülürdü. Lakin "ScienceAlert" elmi portalının yayımladığı araşdırmaya görə, insan orqanizmində qocalma ilə əlaqəli bioloji sıçrayışlar müəyyən yaş dövrlərində qəfil dalğalar halında yaşanır.
Stanford Universitetinin genetik alimi Maykl Snayder və komandası qocalmanın molekulyar səviyyədəki təsirlərini öyrənmək üçün bir neçə il ərzində 25-70 yaş aralığında olan 108 yetkin şəxsdən müntəzəm olaraq bioloji nümunələr toplayıb. Tədqiqat zamanı RNT, zülallar, lipidlər (piylər), eləcə də bağırsaq, dəri, burun və ağız mikrobiomuna aid 135 mindən çox bioloji xüsusiyyət analiz edilib.
Tədqiqatçılar insan bədənindəki molekulların təxminən 81%-ində iki fərqli dövrdə kəskin miqdar dəyişikliyi aşkarlayıblar. Bu molekulyar dəyişikliklərin ilk zirvə nöqtəsi ortalama 44 yaşda, ikinci böyük dalğası isə təxminən 60 yaşda baş verir.
Genetik Maykl Snayder tapıntıları bu cür şərh edib:
"Biz zaman keçdikcə sadəcə tədricən dəyişmirik; bədənimizdə müəyyən yaşlarda həqiqətən çox dramatik və qəfil bioloji dəyişikliklər baş verir."
Hansı yaşda bədənimizdə nə dəyişir?
40-cı yaşların ortaları (44 yaş ətrafı): Bu dövrdə baş verən dəyişikliklər əsasən lipid (piy), kofein və alkoqol maddələr mübadiləsi (metabolizm) ilə bağlıdır. Eyni zamanda ürək-damar xəstəlikləri riski, dəri və əzələ funksiyalarına cavabdeh olan molekullarda ciddi qocalma əlamətləri başlayır.
60-cı yaşların əvvəlləri (60 yaş ətrafı): Bu mərhələdə isə karbohidrat və kofein metabolizmi, immun sisteminin tənzimlənməsi, böyrək funksiyaları, eləcə də ürək-damar sağlamlığı, dəri və əzələ toxumaları yenidən kəskin transformasiyaya uğrayır.
Səbəb sadəcə menopoz deyil
40-cı yaşların ortalarında baş verən ilk qəfil bioloji qocalma dalğası qadınlarda menopoz və ya perimenopoz (menopozdan əvvəlki dövr) ilə əlaqələndirilsə də, elmi analizlər fərqli bir nəticə göstərib. Eyni yaş qrupundakı kişilərdə də tamamilə eyni molekulyar dəyişikliklərin və qocalma sıçrayışının qeydə alınması, bu prosesin təkcə qadınlardakı hormonal dəyişikliklərlə (menopozla) izah edilə bilməyəcəyini sübut edib.
Tədqiqatın müəlliflərindən olan Syaotao Şen qeyd edir ki, 40-lı yaşlardakı dəyişikliklərdə menopozun rolu ola bilər, lakin həm qadınlarda, həm də kişilərdə eyni dərəcədə təsirli olan başqa naməlum bioloji faktorlar da mövcuddur.
Alimlər bu tapıntıların hələlik kiçik bir qrup (108 nəfər) üzərində aparıldığını və gələcəkdə daha geniş kütlələrlə yoxlanılmasına ehtiyac olduğunu bildirsələr də, bu araşdırma qocalmanın təqvim yarpaqları kimi düz bir xətt üzrə getmədiyini, bədənimizin müəyyən yaş hədlərində "bioloji keçid otaqlarından" keçdiyini təsdiqləyir./milli.az

The aging process does not always proceed at the same speed and in a straight line. An important scientific study led by Stanford University has revealed that molecular changes related to aging in the human body particularly accelerate sharply around the ages of 44 and 60.
For many years, it was thought that the aging process occurs slowly and gradually. However, according to a study published by the scientific portal "ScienceAlert," biological leaps related to aging in the human organism occur suddenly in waves at certain age periods.
Michael Snyder, a geneticist at Stanford University, and his team collected regular biological samples over several years from 108 adults aged between 25 and 70 to study the molecular effects of aging. During the research, over 135,000 biological traits relating to RNA, proteins, lipids (fats), as well as the microbiome of the gut, skin, nose, and mouth were analyzed.
The researchers detected a sharp quantity change in molecules in about 81% of the human body's molecules at two different periods. The first peak of these molecular changes occurs at an average age of 44, and the second major wave occurs around the age of 60.
Geneticist Michael Snyder commented on the findings as follows:
"As time passes, we do not just change gradually; truly very dramatic and sudden biological changes occur in our bodies at certain ages."
What changes in our body at which age?
Mid-40s (around 44 years old): Changes occurring during this period are mainly related to lipid (fat), caffeine, and alcohol metabolism. At the same time, serious signs of aging begin in molecules responsible for cardiovascular disease risk, skin, and muscle functions.
Early 60s (around 60 years old): At this stage, carbohydrate and caffeine metabolism, regulation of the immune system, kidney functions, as well as cardiovascular health, skin, and muscle tissues undergo another sharp transformation.
The cause is not just menopause
The first sudden biological aging wave occurring in the mid-40s is linked to menopause or perimenopause (the period before menopause) in women, but scientific analyses have shown a different result. The observation of exactly the same molecular changes and aging leaps in men of the same age group proves that this process cannot be explained solely by hormonal changes (menopause) in women.
One of the study’s authors, Xiaotao Shen, notes that menopause may have a role in the changes occurring in the 40s, but there are also other unknown biological factors equally effective in both women and men.
Although the scientists state that these findings were obtained from a small group (108 people) and need to be tested on larger populations in the future, this study confirms that aging does not progress like calendar pages in a straight line but that our body passes through "biological transition rooms" at certain age thresholds./milli.az