Əli Əsədov yeni qərar imzaladı
Nazirlər Kabineti 11 aprel 2025-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Aviasiya personalına şəhadətnamələrin, vəsiqələrin və ya sertifikatların verilməsi və digər dövlətdə verilmiş analoji sənədlərin tanınması Qaydaları"nda dəyişiklik edib.
Qərara əsasən, ərizəçinin müraciəti əsasında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyat Nazirliyi yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi onun digər üzv dövlət tərəfindən verilmiş şəhadətnaməsini Konvensiya, Konvensiyaya 1 nömrəli Əlavə və "Doc 9379, dövlətin aviasiya personalının sertifikatlaşdırma sisteminin yaradılması və idarə olunması üzrə prosedurlara dair vəsait" sənədinin tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının aviasiya personalına məxsus şəhadətnaməyə konvertasiya etmək hüququna malikdir.
Konvertasiya prosesində Agentlik ərizəçidən onun mövcud şəhadətnaməsinə uyğun olaraq əlavə təlim və ya imtahanlardan keçməyi tələb etmək hüququna malikdir.

Кабинет Министров внес изменения в утвержденные решением от 11 апреля 2025 года "Правила выдачи свидетельств, удостоверений или сертификатов авиационному персоналу и признания аналогичных документов, выданных в других государствах".
Medianews.az сообщает, что в связи с этим премьер-министр Али Асадов подписал новое решение.
В соответствии с решением, на основании обращения заявителя Государственное агентство гражданской авиации при Министерстве цифрового развития и транспорта имеет право конвертировать свидетельство, выданное другим государством-членом, в свидетельство, принадлежащее авиационному персоналу Азербайджанской Республики, в соответствии с требованиями Конвенции, Приложения № 1 к Конвенции и документа "Doc 9379, руководство по процедурам создания и управления системой сертификации авиационного персонала государства".
В процессе конвертации Агентство имеет право требовать от заявителя прохождения дополнительного обучения или экзаменов в соответствии с его имеющимся свидетельством.