Əgər belə olsaydı, Ukrayna müharibəsi tez başa çatardı
Yaxın Şərqdə müharibənin ilk yeddi günü ərzində Fars körfəzi regionunda yerləşdirilən səviyyədə hava hücumundan müdafiə (HHM) dəstəyi Kiyevə verilsəydi, Ukrayna müharibəsi daha tez başa çata bilərdi.
Medianews.az Axar.az-a istinadən xəbər verir ki, bunu Finlandiya Prezidenti Aleksandr Stubb bildirib.
O qeyd edib ki, İranda döyüş əməliyyatlarının ilk həftəsi təxminən 40 milyard dollar vəsait tələb edib:
“Bu məbləğ Avropa ölkələrinin Ukraynaya bir il ərzində göstərdiyi yardım xərclərinə təxminən bərabərdir”.
Stubb əlavə edib ki, hazırda Ukrayna Yaxın Şərqdəki münaqişədən müəyyən üstünlüklər əldə edə bilər. Çünki bu münaqişə Rusiyanın İranla hərbi sahədə əməkdaşlıq imkanlarını zəiflədə bilər.

Если бы так было, война в Украине быстро бы закончилась.
Если бы в первые семь дней войны на Ближнем Востоке была оказана поддержка в области противовоздушной обороны (ПВО) на уровне размещения в регионе Персидского залива Киеву, война в Украине могла бы закончиться быстрее.
Medianews.az, ссылаясь на Axar.az, сообщает, что об этом заявил президент Финляндии Александр Стубб.
Он отметил, что первая неделя боевых действий в Иране потребовала около 40 миллиардов долларов средств:
«Эта сумма примерно равна расходам помощи Европе Украине за один год».
Стубб добавил, что в настоящее время Украина может получить определённые преимущества от конфликта на Ближнем Востоке. Потому что этот конфликт может ослабить возможности России по военному сотрудничеству с Ираном.