Dünya çempionatına start verən komandalar haqqında
Bu gün 23-cü dünya futbol çempionatı start götürür. A qrupunda ilk oyun çempionata ev sahibliyi edən ölkələrdən Meksikada başlanır.
Bu qrupda dörd komanda var: Meksika, Cənubi Afrika Respublikası, Cənubi Koreya, Çexiya.
Medianews.az xəbər verir ki, A qrupu mərhələsinin oyunlarının böyük hissəsi Meksikada təşkil olunacaq. Qarşılaşmaların ikisi Mexiko şəhərində, ikisi Qvadalaxarada, biri isə Monterreydə keçiriləcək. Meksikadan kənarda baş tutacaq yeganə oyun isə iyunun 18-i ABŞ-nin Atlanta şəhərində Çexiya ilə Cənubi Afrika arasında oynanılacaq.
Meksika millisinin iki oyunu 1970 və 1986-cı illərdə dünya çempionatının final qarşılaşmalarına ev sahibliyi etmiş, yaxın zamanda yenidən qurulan məşhur “Azteka” stadionunda keçiriləcək.
Medianews.az A qrupunda yarışan komandalar haqda arayışları oxuculara təqdim edir.
40 ildən sonra yenidən dünya çempionatına ev sahibliyi edən Meksika millisi 2022-ci ildə Qətərdə keçirilən mundialda qrup mərhələsində mübarizəni dayandırmışdı. 1994–2018-ci illərdə isə ardıcıl yeddi dəfə 1/8 final mərhələsində turnirlə vidalaşmışdı.
Meksika millisi yalnız iki dəfə – 1970 və 1986-cı illərdə (hər iki halda ev sahibi olduğu mundialda) dörddəbir finala yüksələ bilib.
Hazırda komandanın ümid bəslədiyi əsas oyunçulardan biri 17 yaşlı yarımmüdafiəçi Xilberto Moradır. O, ötən il 16 yaşında Meksika milli komandasının heyətində çıxış edən ən gənc futbolçu kimi tarixə düşüb.
Yığmaya üçüncü dəfə rəhbərlik edən təcrübəli mütəxəssis Xavyer Aqirre 2024-cü ildən komandanın baş məşqçisidir.
Aqirre FİFA-nın rəsmi saytına açıqlamasında bildirib: “Özümü şanslı hesab edirəm. Burada olduğum və sevdiyim işi gördüyüm üçün hər gün şükür edirəm. Mən meksikalıyam və məşqçilik karyeramın ən möhtəşəm anı yaxınlaşır. Futbolçu kimi öz ölkəndə keçirilən dünya çempionatında oynamaqdan daha böyük hiss yoxdur”.
Cənubi Afrika
Cənubi Afrika 2010-cu ildə dünya futbol çempionatına ev sahibliyi edib. O vaxt Fransa üzərində 2:1 hesablı sensasion qələbə qazansa da, qrup mərhələsində mübarizəni dayandıran ilk ev sahibi olub.
Hazırda Cənubi Afrika millisi 2010-cu ildən sonra ilk dəfədir dünya çempionatına çıxır.
Cənubi Afrika yığması 1998 və 2002-ci illərdə də mundialda iştirak edib, amma heç birində pley-off mərhələsinə yüksələ bilməyib.
Afrika zonası üzrə seçmə mərhələdə Nigeriyanı qabaqlayan komanda bu dəfə dünya çempionatına vəsiqə qazanmağı bacarıb.
2021-ci ildən yığmanı belçikalı mütəxəssis Hüqo Brus çalışdırır. Komandanın əsas hissəsi yerli çempionatlarda çıxış edən futbolçulardan formalaşıb.
Cənubi Koreya Asiya ölkələri arasında dünya çempionatlarında ən çox iştirak edən komandadır. Koreyalılar 12-ci dəfədir mundiala vəsiqə qazanırlar.
Komandanın ən uğurlu nəticəsi 2002-ci ildə Yaponiya ilə birlikdə ev sahibliyi etdiyi turnirdə olub. Həmin vaxt Cənubi Koreya dördüncü yeri tutub.
Amma sonralar Cənubi Koreya millisi 1/8 final mərhələsindən irəli gedə bilməyib. 2022-ci ildə Qətərdə keçirilən mundialda Portuqaliyadan sonra qrupu ikinci pillədə başa vuran komanda 1/8 finalda Braziliyaya 1:4 hesabı ilə məğlub olub.
Asiya seçmə mərhələsini məğlubiyyətsiz başa vuran koreyalılar son yoxlama oyunlarında uğursuz nəticələr əldə ediblər. Komanda ötən ay Fil Dişi Sahilinə 0:4, Avstriyaya isə 0:1 hesabı ilə uduzub.
Yığmanın əsas ulduzu və kapitanı hazırda Los-Anceles futbol klubunda çıxış edən Son Hın Mindir. Komandanın diqqət çəkən digər futbolçuları isə PSJ-nin yarımmüdafiəçisi Li Kan İn və “Bavariya”nın müdafiəçisi Kim Min Cedir.
Baş məşqçi Hon Myonq Bo 2024-cü ildən ikinci dəfə Cənubi Koreya millisinin sükanı arxasındadır. Keçmiş müdafiəçi 2002-ci ildə yarımfinala yüksələn komandanın kapitanı olub.
Çexiya millisi 2006-cı ildən sonra ilk dəfədir dünya çempionatına qatılır. Komanda Avropa zonası üzrə pley-off mərhələsində Danimarkanı penaltilər seriyasında məğlub edərək mundiala vəsiqə qazana bilib.
Çexlər 2006-cı il dünya çempionatına yüksək reytinqli komandalar sırasında qatılsalar da, İtaliya, Qana və ABŞ-ın yer aldığı qrupdan çıxa bilməmişdilər.
35 yaşlı keçmiş kapitan Vladimir Darida milli yığmaya qayıdaraq komandanın dünya çempionatına vəsiqə qazanmasına töhfə verib. O, 2021-ci ildə Avropa çempionatından sonra yığmada karyerasını başa vurmuşdu.
Komandanın baş məşqçisi ötən ilin sonlarında Farer adalarına 1:2 hesablı məğlubiyyətdən sonra İvan Haşeki əvəz edən 74 yaşlı Miroslav Koubekdir.

Сегодня стартует 23-й чемпионат мира по футболу. Первый матч в группе А начинается в Мексике, одной из стран-хозяев чемпионата.
В этой группе четыре команды: Мексика, Южно-Африканская Республика, Южная Корея, Чехия.
Medianews.az сообщает, что большая часть матчей группового этапа пройдет в Мексике. Два матча состоятся в Мехико, два — в Гвадалахаре, один — в Монтеррее. Единственная игра вне Мексики пройдет 18 июня в Атланте (США) между Чехией и Южной Африкой.
Два матча сборной Мексики пройдут на знаменитом стадионе «Ацтека», который принимал финалы чемпионатов мира 1970 и 1986 годов и недавно был модернизирован.
Medianews.az представляет читателям обзоры команд, участвующих в группе А.
Сборная Мексики, принимающая чемпионат мира спустя 40 лет, в 2022 году в Катаре завершила борьбу на групповом этапе. В период с 1994 по 2018 год она семь раз подряд выбывала на стадии 1/8 финала.
Мексиканская сборная лишь дважды — в 1970 и 1986 годах (в обоих случаях будучи хозяином турнира) — достигала четвертьфинала.
В настоящее время одна из главных надежд команды — 17-летний полузащитник Хильберто Мора. В прошлом году он вошел в историю как самый молодой футболист, выступивший в составе сборной Мексики в возрасте 16 лет.
Опытный специалист Хавьер Агирре возглавляет сборную в третий раз и с 2024 года является главным тренером команды.
Агирре в интервью официальному сайту ФИФА заявил: «Считаю себя счастливым. Каждый день благодарю за то, что могу работать здесь и заниматься любимым делом. Я мексиканец, и самый грандиозный момент моей тренерской карьеры приближается. Нет ничего большего, чем играть на чемпионате мира в своей родной стране как футболист».
Южная Африка
Южная Африка принимала чемпионат мира по футболу в 2010 году. Несмотря на сенсационную победу над Францией со счетом 2:1, она стала первой хозяевой, выбывшей уже на групповом этапе.
В настоящее время национальная сборная Южной Африки впервые с 2010 года снова участвует в чемпионате мира.
Южноафриканская сборная также выступала на мундиале в 1998 и 2002 годах, но ни разу не проходила в плей-офф.
На отборочном этапе по африканской зоне команда вышла в финальный турнир, обогнав Нигерию.
С 2021 года команду тренирует бельгийский специалист Хьюго Брус. Основу сборной составляют футболисты, играющие в местных чемпионатах.
Южная Корея — команда, принимавшая участие в чемпионатах мира среди азиатских стран чаще всех. Сейчас корейцы завоевывают путевку на мундиаль в 12-й раз.
Лучший результат команды — четвертое место на чемпионате 2002 года, который они совместно с Японией принимали.
Однако впоследствии сборная Южной Кореи не проходила дальше стадии 1/8 финала. На чемпионате мира 2022 года в Катаре команда, занявшая второе место в группе после Португалии, уступила Бразилии в 1/8 финала со счетом 1:4.
Отборочный этап азиатской зоны корейцы прошли без поражений, но в последних товарищеских матчах показали неудачные результаты. В прошлом месяце команда проиграла Кот-д’Ивуару 0:4 и Австрии 0:1.
Главная звезда и капитан команды — Сон Хын Мин, выступающий в футбольном клубе Лос-Анджелес. Среди заметных футболистов — полузащитник ПСЖ Ли Кан Ин и защитник «Баварии» Ким Мин Че.
Главный тренер Хон Мён Бо с 2024 года во второй раз во главе сборной Южной Кореи. Бывший защитник был капитаном команды, дошедшей до полуфинала в 2002 году.
Сборная Чехии впервые с 2006 года участвует в чемпионате мира. Команда вышла в финальный турнир, обыграв Данию в плей-офф по пенальти.
Чехи, участвовавшие в чемпионате мира 2006 года как команда с высоким рейтингом, не смогли пробиться из группы, где выступали Италия, Гана и США.
35-летний бывший капитан Владимир Дариду вернулся в национальную сборную и помог завоевать путевку на чемпионат мира. Он завершил карьеру в сборной после чемпионата Европы 2021 года.
Главный тренер команды — 74-летний Мирослав Коуек, сменивший Ивана Хашека после поражения от Фарерских островов 1:2 в конце прошлого года.