Dörd müsəlman nəhəngi İran müharibəsini dayandırmaq üçün toplandı
Səudiyyə Ərəbistanı, Pakistan, Misir və Türkiyənin xarici işlər nazirləri İranda davam edən qanlı müharibəni dayandırmaq və diplomatik çıxış yolu tapmaq məqsədilə İslamabadda təcili görüş keçiriblər.
Medianews.az xəbər verir ki, Pakistanın ev sahibliyi etdiyi bu sammit ABŞ-ın İrana təqdim etdiyi "15 bəndlik" sülh planının müzakirə edildiyi və regionun böyük güclərinin atəşkəs üçün ilk dəfə bu qədər geniş tərkibdə bir araya gəldiyi platformadır.
Görüşdə Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan, Səudiyyə Ərəbistanının xarici işlər naziri Feysəl bin Farhan, Misirin xarici işlər naziri Bədr Abdelatty və Pakistanın xarici işlər naziri İshaq Dar iştirak ediblər.
Nazirlər İranın nüvə proqramının tamamilə dayandırılması, raket arsenalına məhdudiyyətlərin qoyulması və Hörmüz boğazı üzərində beynəlxalq nəzarətin təmin edilməsini nəzərdə tutan Vaşinqtonun təkliflərini Tehrana çatdırmaq üçün birgə vasitəçilik mexanizmi hazırlayırlar.
Qeyd olunur ki, bu dörd ölkənin vahid mövqedən çıxış etməsi İran rejimini masaya oturtmaq üçün sonuncu və ən güclü diplomatik təzyiq rıçaqıdır. Pakistan rəsmiləri bildiriblər ki, İslamabad həm ABŞ, həm də İran tərəfi ilə birbaşa əlaqədədir və yaxın günlərdə bu şəhərdə tərəflər arasında ilk birbaşa danışıqların baş tutması ehtimalı yüksəkdir. Dörd ölkənin yaydığı birgə bəyanatda həmçinin İranın mülki infrastruktura və qonşu ölkələrə hücumları kəskin pislənib, Tehranın beynəlxalq hüquqa hörmət etməsinin vacibliyi vurğulanıb. (Musavat.com)

The foreign ministers of Saudi Arabia, Pakistan, Egypt, and Turkey held an urgent meeting in Islamabad to stop the ongoing bloody war in Iran and find a diplomatic solution.
According to Medianews.az, this summit hosted by Pakistan is a platform where the United States' "15-point" peace plan presented to Iran was discussed, and it is the first time that the major powers of the region have come together in such a broad composition for a ceasefire.
The meeting was attended by Turkey's foreign minister Hakan Fidan, Saudi Arabia's foreign minister Faisal bin Farhan, Egypt's foreign minister Badr Abdelatty, and Pakistan's foreign minister Ishaq Dar.
The ministers are preparing a joint mediation mechanism to convey Washington's proposals to Tehran, which include the complete halt of Iran's nuclear program, restrictions on its missile arsenal, and ensuring international control over the Strait of Hormuz.
It is noted that the unified stance of these four countries is the last and strongest diplomatic pressure tool to bring the Iranian regime to the negotiating table. Pakistani officials stated that Islamabad is in direct contact with both the U.S. and Iran, and there is a high probability that the first direct talks between the parties will take place soon in this city. In the joint statement released by the four countries, Iran's attacks on civilian infrastructure and neighboring countries were sharply condemned, and the importance of Tehran respecting international law was emphasized. (Musavat.com)