Dörd müsəlman nəhəngi İran müharibəsini dayandırmaq üçün toplandı
Səudiyyə Ərəbistanı, Pakistan, Misir və Türkiyənin xarici işlər nazirləri İranda davam edən qanlı müharibəni dayandırmaq və diplomatik çıxış yolu tapmaq məqsədilə İslamabadda təcili görüş keçiriblər.
Medianews.az xəbər verir ki, Pakistanın ev sahibliyi etdiyi bu sammit ABŞ-ın İrana təqdim etdiyi "15 bəndlik" sülh planının müzakirə edildiyi və regionun böyük güclərinin atəşkəs üçün ilk dəfə bu qədər geniş tərkibdə bir araya gəldiyi platformadır.
Görüşdə Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan, Səudiyyə Ərəbistanının xarici işlər naziri Feysəl bin Farhan, Misirin xarici işlər naziri Bədr Abdelatty və Pakistanın xarici işlər naziri İshaq Dar iştirak ediblər.
Nazirlər İranın nüvə proqramının tamamilə dayandırılması, raket arsenalına məhdudiyyətlərin qoyulması və Hörmüz boğazı üzərində beynəlxalq nəzarətin təmin edilməsini nəzərdə tutan Vaşinqtonun təkliflərini Tehrana çatdırmaq üçün birgə vasitəçilik mexanizmi hazırlayırlar.
Qeyd olunur ki, bu dörd ölkənin vahid mövqedən çıxış etməsi İran rejimini masaya oturtmaq üçün sonuncu və ən güclü diplomatik təzyiq rıçaqıdır. Pakistan rəsmiləri bildiriblər ki, İslamabad həm ABŞ, həm də İran tərəfi ilə birbaşa əlaqədədir və yaxın günlərdə bu şəhərdə tərəflər arasında ilk birbaşa danışıqların baş tutması ehtimalı yüksəkdir. Dörd ölkənin yaydığı birgə bəyanatda həmçinin İranın mülki infrastruktura və qonşu ölkələrə hücumları kəskin pislənib, Tehranın beynəlxalq hüquqa hörmət etməsinin vacibliyi vurğulanıb. (Musavat.com)

Министры иностранных дел Саудовской Аравии, Пакистана, Египта и Турции провели экстренную встречу в Исламабаде с целью остановить продолжающуюся в Иране кровопролитную войну и найти дипломатический выход.
Как сообщает Medianews.az, саммит, прошедший под председательством Пакистана, являлся платформой для обсуждения предложенного США «15-пунктного» плана мира и собрал крупнейшие силы региона для прекращения огня впервые в таком широком составе.
Встреча прошла с участием министра иностранных дел Турции Хакана Фидана, министра иностранных дел Саудовской Аравии Фейсала бин Фархана, министра иностранных дел Египта Бадра Абдельатти и министра иностранных дел Пакистана Ишака Дара.
Министры разрабатывают совместный механизм посредничества для передачи Тегерану предложений Вашингтона, предусматривающих полное прекращение ядерной программы Ирана, введение ограничений на ракетный арсенал и обеспечение международного контроля над проливом Ормуз.
Отмечается, что выступление этих четырёх стран с единой позиции является последним и самым мощным дипломатическим рычагом давления, чтобы заставить иранский режим сесть за стол переговоров. Официальные лица Пакистана сообщили, что Исламабад поддерживает прямой контакт как с США, так и с Ираном, и в ближайшие дни высока вероятность проведения в этом городе первых прямых переговоров между сторонами. В совместном заявлении четырёх стран резко осуждаются атаки Ирана на гражданскую инфраструктуру и соседние страны, подчёркивается важность уважения Тегераном международного права. (Musavat.com)