“Daldan atılan daş”…
Bu gün, 14 apreldə Azərbaycandan Ermənistana növbəti yük qatarı yola düşüb. Belə ki, Bakıdan İrəvana 22 vaqon (1298 ton) dizel yanacağı göndərilib. Məlumata görə, eyni zamanda, Rusiyadan Ermənistana Azərbaycan ərazisindən tranzit keçməklə növbəti yük daşınması həyata keçirilib. Bildirilir ki, 4 vaqondan ibarət, ümumi çəkisi 240 ton olan gübrə Biləcəri stansiyasından Böyük Kəsik istiqamətinə yola salınacaq.
Əlaqələrin bərpa olunmasından bəri Azərbaycandan Ermənistana ümumilikdə 6312 ton dizel yanacağı, 979 ton Aİ-92 markalı benzin və 2955 ton Aİ-95 markalı benzin, Azərbaycan üzərindən tranzit keçməklə Rusiyadan Ermənistana 23,9 min ton taxıl, 1100 tondan artıq gübrə və 68 ton qarabaşaq məhsulu daşınıb. Buraya Qazaxıstandan daşınan taxılı da əlavə etsək, Ermənistanın Azərbaycanın açdığı tranzit olundan və ölkəmizin sülhməramlı mövqeyindən kifayət qədər bəhrələndiyini söyləmək olar. Təsadüfi deyil ki, davamlı şəkildə Azərbaycana təşəkkür edən Nikol Paşinyan bu əlaqələrin Ermənistan üçün böyük faydalarından danışır, seçki təbliğatında bu faktordan istifadə edir. Yanacağın qiymətinin aşağı düşməsi, inhisarçılığa zərbə vurulması kimi arqumentlər Ermənistanın hazırki hökumətinin işinə yarayır.
Azərbaycan nefti Ermənistanda siyasi prosesləri idarə etməyə başlayır... -  Baki-Xeber.com
Paşinyan hələ “kadastr sənədi” olmayan Ermənistanın xəritəsini yaxasından açıb, mahal-mahal gəzir ölkəni, seçicilərlə görüşür, Azərbaycanla sülh və əməkdaşlığın ermənilər üçün normal gələcək vəd etdiyini çəkinmədən deyir. Bu günlərdə Paşinyan “Biz iqtisadi inkişafın yeni mərhələsinə qədəm qoyuruq və bu, Ermənistanla Azərbaycan arasında qurulan sülh prosesi ilə bağlıdır. Yaxın gələcəkdə TRİPP layihəsinin (Zəngəzur dəhlizi-red) başlanması ilə bağlı mühüm hadisələr gözləyirik”-deməklə daha inamlı təsir bağışladı. O qeyd edib ki, Ermənistan blokadanı qaldırıb. “Azərbaycan vasitəsilə Ermənistana yük daşıması mümkün olub, lakin bu, Gürcüstan vasitəsilə oldu. TRİPP reallaşdıqdan sonra bu, Azərbaycan və Ermənistan arasında birbaşa reallaşacaq”, - Paşinyan Zəngəzur dəhlizinin ölkəsi üçün nə qədər önəmli layihə olduğunu bir daha nəzərə çatdırıb.
Düzdür, belə bir ərəfədə Rusiyameyilli qüvvələr, revanşistlər yenə də ortalığı qarışdırmağa çalışırlar. Təsadüfi deyil ki, erməni ekspertlər də bu barədə xəbərdarlıqlar edir. Məsələn, siyasi ekspert Samvel Meliksetyan deyib ki, Rusiya iyunun 7-də keçiriləcək parlament seçkilərindən əvvəl Ermənistanı şantaj etməyə başlayıb. Meliksetyan “Tramp marşrutu”ndan bəhs edib və iddia edib ki, “Tramp marşrutu” proqramının (və ya Zəngəzur dəhlizinin) həyata keçirilməsindən əvvəl yolların açılmasına ehtiyac var. Sitat: “İrandakı hadisələr göstərdi ki, Naxçıvanla daha sabit əlaqə qurmaq üçün Azərbaycanın da buna ehtiyacı var. “Tramp marşrutu”nun praktiki mərhələsi 2030-31-ci illərdə baş verə bilər, buna görə də 2030-31-ci illəri gözləmək və digər kommunikasiyaları bağlamaq düzgün olmazdı”.
İrana qarşı hərbi əməliyyatlar fonunda Zəngəzur dəhlizi marşrutu üzrə hansısa gərginliklərin ola biləcəyi qənaətinə gəlmək üçün ciddi əsaslar yoxdur. Əvvəla, Azərbaycan növbəti dəfə İrana qarşı hər hansı mənfi planda iştirak etmədiyini konkret əməlləri, İrana humanitar yardımlar göstərməsi, anti-İran koalisiyasında iştirak etməməsi və səfirliyimizin fəaliyyətini bərpa etməsi ilə bir daha təsdiqlədi. İran rəhbərliyi dəfələrlə Azərbaycana bu, prinsipial və ədalətli, həm də cəsarətli mövqeyinə, müstəqil siyasətinə görə Azərbaycana təşəkkürünü bildirib. Bütün bunlardan sonra bölgə üçün çox önəmli bir layihə olan Zəngəzur dəhlizinə qarşı İranın əngəl yaratması məntiqli olmaz. Əgər
ABŞ-nin adı olan hansısa addımdan söhbət gedirsə, o halda gərək İran çoxdan İrəvandakı Amerika səfirliyinin kontingentini təftiş edəydi, hansı zərurətdən az qala Gümrüdəki Rusiya hərbi bazasının şəxsi heyətinin yarısı qədər “diplomat”ın buraya cəm olunduğunu soruşaydı. Amma bütün bunlar olmayıbsa, deməli, Azərbaycan üçün “olmazsa, olmaz”a çevrilmiş Zəngəzur dəhlizinin Ermənistan hissəsinin tikintisinə qarşı da hər hansı maneə yaradılmamalıdır. Həm də elə dəhlizin “qulağının dibində”, Qafanda İranın baş konsulluğu yerləşir, burada hər hansı narahatlığın olmadığını müşahidə edə bilərlər. Digər tərəfdən, Azərbaycan və İran arasında əldə olunmuş razılaşmaya uyğun olaraq Ağbənd-Kəlalə körpüsü tikilib və əgər müharibə başlamasa, Araz çayı üzərindəki bu körpünün açılışı reallaşacaqdı. Yəqin ki, Hörmüz gərginliyinin səngiməsinin ardınca Araz dəhlizi istiqamətində də irəliyə doğru addımlar atılacaq, çünki Azərbaycan dövləti üçün önəmli məsələdir, Naxçıvan bölgəsi ilə əlaqələrin asanlaşması baxımından. Buradan həm də İran qazanacaq.
İran Zəngəzura hücum edə bilər: Azərbaycanla sərhəd bölgələrdə isə… –  Xəbərdarlıq
Xatırlatmaq yerinə düşər: Araz dəhlizinin tikintisinə ABŞ və digərlərindən hər hansı etiraz gəlməyib, gəlməsi də absurd olardı. Əgər Araz dəhlizi Azərbaycan və İran arasında anlaşmanın məntiqi nəticəsi hesab olunursa, deməli, Zəngəzur dəhlizinə də münasibət eyni olmalıdır, əksi cığallıqdır. Düzdür, Kreml çox istərdi ki, layihə onun iştirakı ilə reallaşsın, amma bu məsələni Ermənistanla vaxtında razılaşdırmalı idi. Amma 2020-ci ilin 10 noyabr bəyannaməsinin sonuncu müddəasının reallaşmamasına məhəl qoymadı, nəticədə ABŞ irəli düşüb, Vaşinqtonda razılaşmaya nail oldu. Deməli, Zəngəzur dəhlizinə hansısa əngəl barədə iddialar səsləndirmək üçün ciddi əsaslar yoxdur, ola da bilməz!
Azərbaycan və Ermənistan münasibətlərin normallaşmasından məmnundur, həmçinin Türkiyənin siyasi iradəsi ortada. Digər tərəfdən Türk Dövlətləri Təşkilatı üçün Zəngəzur dəhlizi çox mühüm məsələdir. Təsadüfü deyil ki, bu günlərdə Qazaxıstandan Bakı və İrəvana yüksək səviyyəli rəsmi səfər həyata keçirildi. Ermənistan Yuxarı Lars zülümündən xilas olacaq, Gürcüstandan dolanıb, gedib-gəlmək xərclərindən də həmçinin. 42 km-lik məsafə qət olunur və blokadadan çıxır, bunun nəyi pisdir? Hətta revanşistlər belə, Zəngəzur dəhlizinə qarşı çıxış edə bilmirlər, əks halda, seçkiqabağı erməni xalqına bundan böyük pislik olmaz!
Prezident İlham Əliyev Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin hökumət başçılarının - Vitse-prezidentinin görüşünün iştirakçılarını qəbul edərkən bir daha sözünü dedi: “Zəngəzur dəhlizində avtomobil yolunun 90 %-i, dəmir yolunun 70 %-i tamamlanıb. Ümid edirəm ki, yaxın gələcəkdə bu layihə tam icra ediləcəkdir”.
Türkiyə tərəfi 224 km-lik hissənin tikintisini həyata keçirir. Ermənistan isə tərəddüd etmədən 42 kmlik hissəni tikib, istifadəyə verməlidir, ayrı variant yoxdur!
Bütün bunlardan sonra kiminsə yol çəkmək iddiası intihara bərabərdir. “Daldan atılan daş” topuğa dəyərdi bir vaxtla, indi ən uzağı Zəngəzur dəhlizindən keçib-gedəcək qatarların relslərinə dəyə bilər...

Today, on April 14, the next freight train departed from Azerbaijan to Armenia. Thus, 22 wagons (1298 tons) of diesel fuel were sent from Baku to Yerevan. According to the information, at the same time, another cargo shipment from Russia to Armenia was carried out via transit through Azerbaijani territory. It is reported that a fertilizer shipment consisting of 4 wagons, with a total weight of 240 tons, will be sent from Bileceri station towards Boyuk Kesik.
Since the restoration of relations, a total of 6312 tons of diesel fuel, 979 tons of AI-92 gasoline, and 2955 tons of AI-95 gasoline have been transported from Azerbaijan to Armenia, as well as 23.9 thousand tons of grain, over 1100 tons of fertilizer, and 68 tons of buckwheat products from Russia to Armenia via transit through Azerbaijan. If we add grain transported from Kazakhstan to this, it can be said that Armenia benefits sufficiently from the transit opened by Azerbaijan and from our country's peacekeeping position. It is no coincidence that Nikol Pashinyan, who continuously thanks Azerbaijan, talks about the great benefits of these relations for Armenia and uses this factor in election propaganda. The arguments of a decrease in fuel prices and a blow to monopoly serve the current Armenian government well.
Azerbaijani oil begins to control political processes in Armenia... - Baki-Xeber.com
Pashinyan, even without a "cadastral document" for Armenia, unfolds the country’s map from his collar, travels to various regions, meets with voters, and frankly states that peace and cooperation with Azerbaijan promise a normal future for Armenians. These days, Pashinyan confidently said, "We are stepping into a new phase of economic development, which is related to the peace process established between Armenia and Azerbaijan. We expect important events soon related to the start of the TRIPP project (Zangezur corridor - ed.)" He noted that Armenia has lifted the blockade. "Cargo transportation to Armenia through Azerbaijan has been possible, but it was done via Georgia. After TRIPP is implemented, this will be realized directly between Azerbaijan and Armenia," Pashinyan once again emphasized the importance of the Zangezur corridor project for his country.
Indeed, at such a time, Russia-aligned forces and revanchists are again trying to stir up trouble. It is no coincidence that Armenian experts also issue warnings about this. For example, political expert Samvel Meliksetyan said that Russia started to blackmail Armenia ahead of the parliamentary elections to be held on June 7. Meliksetyan spoke about the "Trump route" and claimed that before the implementation of the "Trump route" program (or the Zangezur corridor), it is necessary to open roads. Quote: "Events in Iran have shown that Azerbaijan also needs to establish more stable relations with Nakhchivan. The practical phase of the 'Trump route' may occur in 2030-31, so it would be wrong to wait for 2030-31 and close other communications."
Given the military operations against Iran, there is no serious basis to conclude that tensions may arise along the Zangezur corridor route. First of all, Azerbaijan once again confirmed through concrete actions, humanitarian aid to Iran, its non-participation in any anti-Iran coalition, and the restoration of our embassy’s activities that it is not involved in any negative plan against Iran. The Iranian leadership has repeatedly expressed its gratitude to Azerbaijan for this principled, just, and courageous position and independent policy. After all this, it would not be logical for Iran to create obstacles to the Zangezur corridor, which is a very important project for the region. If
there is any talk of a step involving the US, then Iran should have long ago inspected the contingent of the American embassy in Yerevan and asked why, almost half the personnel of the Russian military base in Gyumri, about the same number of “diplomats” are gathered here. But if none of this has happened, then there should be no obstacles to the construction of the Armenian part of the Zangezur corridor, which has become an "indispensable" route for Azerbaijan. Moreover, Iran's consulate general is located right "at the ear" of this corridor in Gafan, and it can be observed that there is no concern here. On the other hand, in accordance with the agreement reached between Azerbaijan and Iran, the Agband-Kalala bridge has been built, and if the war had not started, the opening of this bridge over the Aras river would have taken place. Surely, following the subsiding of the Hormuz tension, steps will be taken forward in the direction of the Aras corridor because it is an important issue for Azerbaijan in terms of facilitating relations with the Nakhchivan region. Iran will also gain from this.
Iran may attack Zangezur: In border areas with Azerbaijan... – Warning
It is worth recalling: no objections have come from the US or others to the construction of the Aras corridor, and it would be absurd if they did. If the Aras corridor is considered the logical outcome of the agreement between Azerbaijan and Iran, then the attitude towards the Zangezur corridor should be the same; otherwise, it is cruelty. Admittedly, the Kremlin would have preferred the project to be implemented with its participation, but this matter should have been agreed with Armenia in due time. However, it ignored the non-implementation of the last article of the November 10, 2020 declaration, resulting in the US stepping forward and reaching an agreement in Washington. Therefore, there are no serious grounds—and cannot be—to claim any obstacle to the Zangezur corridor.
Azerbaijan and Armenia are pleased with the normalization of relations, and Turkey's political will is evident. On the other hand, the Zangezur corridor is a very important issue for the Organization of Turkic States. It is no coincidence that recently high-level official visits were made from Kazakhstan to Baku and Yerevan. Armenia will be relieved from the Yukhari Lars oppression, will avoid the costs of traveling via Georgia, and a 42 km distance will be covered to exit the blockade. What is wrong with that? Even revanchists cannot oppose the Zangezur corridor; otherwise, during the pre-election period, it would be the greatest misfortune for the Armenian people!
President Ilham Aliyev reiterated his statement when receiving the participants of the meeting of prime ministers – vice presidents of the member states of the Organization of Turkic States: "90% of the road and 70% of the railway of the Zangezur corridor have been completed. I hope that this project will be fully implemented in the near future."
The Turkish side is carrying out the construction of the 224 km section. Armenia must build and put the 42 km section into use without hesitation; there is no other option!
After all this, anyone claiming the right to block the road is tantamount to suicide. Whereas once a “stone thrown from the bush” would hit the heel, now at most it may hit the rails of the trains passing through the Zangezur corridor...