Bütün dünyada işıq kəsiləcək -
Medianews.az xəbər verir ki, NASA-nın yeni araşdırmasına görə, son illərdə Günəş aktivliyində gözlənilməz artım müşahidə olunur və bu vəziyyət böyükmiqyaslı elektrik kəsintilərinə səbəb ola bilər.
Məlumata görə, uzun illərdir zəiflədiyi düşünülən Günəş fəaliyyəti yenidən güclənməyə başlayıb. NASA-nın Jet Propulsion Laboratory (JPL) komandası Günəş küləklərinin sürətində, temperaturunda və maqnit sahəsində ciddi artım qeydə alıb. Araşdırmalara əsasən, maqnit sahəsinin gücü son illərlə müqayisədə 31 faiz artıb.
Ekspertlər bildirirlər ki, güclü geomaqnit fırtınaları elektrik şəbəkələrinə ağır zərbə vura bilər. Belə halda transformatorların sıradan çıxması, peyk sistemlərinin dayanması və internet-kommunikasiya xətlərində problemlər yaşanması mümkündür. Kiçik və böyük ölkələrin hamısının risk altında olduğu vurğulanır.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, xüsusilə GPS sistemləri, mobil rabitə, bank əməliyyatları və hava nəqliyyatı bu cür Günəş fırtınalarından ciddi şəkildə təsirlənə bilər. Astronavtlar və qütb marşrutları ilə uçan təyyarələr üçün də radiasiya təhlükəsinin artdığı bildirilir.
Qeyd olunur ki, daha əvvəl İspaniya və Portuqaliyada milyonlarla insanı təsirləndirən böyük elektrik kəsintisi yaşanmışdı. Enerji ekspertləri dünya ölkələrinin enerji infrastrukturunu mümkün Günəş fırtınalarına qarşı gücləndirməsinin vacib olduğunu deyirlər.//Musavat.com

Scientists and energy experts have warned the world about a possible global electricity crisis.
Medianews.az reports that according to NASA's new study, an unexpected increase in solar activity has been observed in recent years, and this situation could cause large-scale power outages.
According to the information, solar activity, which was thought to have weakened for many years, has begun to strengthen again. NASA's Jet Propulsion Laboratory (JPL) team has recorded a significant increase in the speed, temperature, and magnetic field of solar winds. According to the research, the power of the magnetic field has increased by 31 percent compared to recent years.
Experts state that strong geomagnetic storms can deliver a heavy blow to electrical networks. In such a case, the failure of transformers, the halt of satellite systems, and problems in internet-communication lines are possible. It is emphasized that both small and large countries are at risk.
According to specialists, especially GPS systems, mobile communications, banking operations, and air transport can be seriously affected by such solar storms. It is also reported that radiation danger increases for astronauts and planes flying on polar routes.
It is noted that a major power outage previously affected millions of people in Spain and Portugal. Energy experts say it is essential for countries worldwide to strengthen their energy infrastructure against possible solar storms.//Musavat.com