Bunu “Sea Breeze”də elan etdilər
2026-cı il aprelin 17-də Bakıda yerləşən kurort şəhərciyi “Sea Breeze”də Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının genişləndirilmiş iclası keçirilib.
Musavat.com xəbər verir ki, tədbirdə hər iki ölkənin hökumət nümayəndələri və işgüzar dairələrinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Görüş ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın əsas iştirakçılarını bir araya gətirərək, birgə layihələrin perspektivlərinin müzakirəsi üçün mühüm platformaya çevrilib.
İclası Azərbaycan baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev açaraq iki ölkə arasında münasibətlərin strateji xarakter daşıdığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan və Rusiyanı möhkəm ticarət-iqtisadi əlaqələr birləşdirir və bu əlaqələr əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün əsas yaradır. O qeyd edib ki, 2025-ci ilin yekunlarına əsasən, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 4,9 milyard ABŞ dollarını ötərək sabit müsbət dinamika nümayiş etdirib.
Çıxışda Azərbaycanın investisiya imkanlarına, xüsusilə azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən layihələrə xüsusi diqqət ayrılıb. Bildirilib ki, bu ərazilərdə 10 il müddətinə xüsusi vergi rejimi tətbiq olunur. Şahin Mustafayev Rusiya şirkətlərini bu layihələrdə daha fəal iştirak etməyə çağırıb.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan və Rusiya strateji tərəfdaşdır. Dövlət başçıları tərəfindən yaradılmış əlverişli şərait ticarət-iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün möhkəm zəmin formalaşdırıb. Artıq yüksək səviyyəli qarşılıqlı fəaliyyət mövcuddur və bunun daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensial qalmaqdadır.
Azərbaycan hökuməti ölkədə rəqabətqabiliyyətli və əlverişli biznes mühiti formalaşdırıb. Sənaye parkları sürətlə inkişaf edir, investorlar üçün geniş imkanlar və güzəştlər təqdim edən azad iqtisadi zonalar yaradılır.
Bu kontekstdə Şahin Mustafayev İşgüzar Şuranın üzvlərini mövcud imkanlardan daha fəal istifadə etməyə, həmçinin ticarət dövriyyəsinin artırılması və investisiya əməkdaşlığının genişləndirilməsi istiqamətində birgə səyləri gücləndirməyə çağırıb.
Rusiya Federasiyası Hökuməti sədrinin müavini Aleksey Overçuk Azərbaycanda biznes fəaliyyəti üçün yaradılmış əlverişli şəraiti yüksək qiymətləndirərək azad iqtisadi zonaların cəlbediciliyini vurğulayıb. O, həmçinin “Şimal–Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi çərçivəsində rusiyalı istehsalçılar üçün yeni imkanların genişləndiyini qeyd edib və Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturu və logistika həllərinin inkişafındakı əsas roluna diqqət çəkib.
İclasda Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının İdarə Heyətinin sədri, “Agalarov Development” şirkətinin prezidenti Emin Ağalarov Şuranın fəaliyyəti barədə hesabat təqdim edib və “Sea Breeze” layihəsinin investisiya potensialını nümayiş etdirib. O, hər iki ölkənin baş nazir müavinlərinin iştiraklarına görə təşəkkür edərək bunun strateji tərəfdaşlığın yüksək səviyyəsini təsdiqlədiyini və xüsusilə turizm və investisiya sahələrində yeni imkanlar yaratdığını bildirib.
Emin Ağalarov işgüzar əməkdaşlığın daha da inkişafı təşəbbüsü ilə çıxış edərək iki ölkənin sahibkarları arasında daimi dialoq platformasının yaradılmasını təklif edib. O qeyd edib: “Bu gün Azərbaycan və Rusiya arasında ikitərəfli münasibətlərin tam bərpa olunduğu elan edildi. Əməkdaşlıq turizmin, investisiya fondlarının və digər inkişaf istiqamətlərinin irəliləməsinə töhfə verəcək. Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurası adından təklif edirəm ki, “Sea Breeze”də hər il biznes forum keçirilsin. Bu platforma ticarət əlaqələrinin möhkəmlənməsinə, sahibkarlar arasında dialoqun genişlənməsinə və iqtisadi münasibətlərin dərinləşməsinə xidmət edəcək”.
“İşgüzar Rusiya” Ümumrusiya ictimai təşkilatının sədri Aleksey Repik əməkdaşlığın müsbət dinamikasını və birgə fəaliyyət üçün geniş perspektivləri qeyd edib. O, Sea Breeze-in xüsusi atmosferini vurğulayaraq bildirib ki, buraya qayıtmaq onun üçün əsl bayramdır və bu məkan investisiya, iqtisadi və ticarət əməkdaşlığının inkişafı üçün böyük potensial nümayiş etdirir.
“AZPROMO”-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev isə İşgüzar Şuranın loqosunun əməkdaşlığın sonsuzluğunu simvolizə etdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, münasibətlərdə müəyyən çətinliklərə baxmayaraq, iki ölkə arasında iqtisadi və strateji tərəfdaşlıq sabit və uzunmüddətli xarakter daşıyır.
Turizm əməkdaşlığının inkişafı da xüsusi diqqət mərkəzində olub. Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev bildirib ki, Rusiya Azərbaycan üçün əsas turizm bazarlarından biri olaraq qalır. 2024-cü ildən Moskvada fəaliyyət göstərən turizm nümayəndəliyi və 2024–2026-cı illər üzrə imzalanmış Yol Xəritəsi turist axınının daha da artması üçün zəmin yaradır.
İclas çərçivəsində Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası Komissiyasının əvvəlki gün keçirilmiş iclasının nəticələri də təqdim olunub. Tərəflər nəqliyyat, investisiya və sənaye sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərini müzakirə ediblər.
Görüşün praktik nəticəsi kimi “Ximqrad” texnopolisı ilə “NexTouch” şirkətlər qrupu və “Neks-T” QSC arasında əməkdaşlıq sazişi imzalanıb. Saziş Sumqayıt Sənaye Parkı ərazisində interaktiv avadanlıqların, displeylərin, proqram və aparat təminatının, həmçinin əlilliyi olan şəxslər üçün texnoloji həllərin istehsalını nəzərdə tutan investisiya layihəsinin həyata keçirilməsini ehtiva edir.

Interesting proposal by Emin Agalarov, Chairman of the Azerbaijan-Russia Business Council
On April 17, 2026, an expanded meeting of the Azerbaijan-Russia Business Council was held at the resort town "Sea Breeze" located in Baku.
Musavat.com reports that government representatives and business community members from both countries attended the event.
The meeting brought together the main participants of bilateral economic cooperation, becoming an important platform for discussing the prospects of joint projects.
The meeting was opened by the Deputy Prime Minister of Azerbaijan, Shahin Mustafayev, who emphasized that relations between the two countries have a strategic nature. According to him, Azerbaijan and Russia are united by strong trade and economic ties, which form the basis for further deepening cooperation. He noted that, according to the results of 2025, the trade turnover between the two countries exceeded 4.9 billion US dollars, demonstrating a steady positive dynamic.
The presentation paid special attention to Azerbaijan’s investment opportunities, particularly projects implemented in the liberated territories. It was reported that a special tax regime is applied in these areas for a period of 10 years. Shahin Mustafayev called on Russian companies to participate more actively in these projects.
It was emphasized that Azerbaijan and Russia are strategic partners. The favorable environment created by the heads of state has formed a solid foundation for expanding trade and economic cooperation. A high level of mutual activity already exists, and broad potential remains to further develop this cooperation.
The Azerbaijani government has established a competitive and favorable business environment in the country. Industrial parks are rapidly developing, and free economic zones offering extensive opportunities and concessions for investors are being created.
Within this context, Shahin Mustafayev urged the members of the Business Council to use the existing opportunities more actively and to strengthen joint efforts to increase trade turnover and expand investment cooperation.
Aleksey Overchuk, Deputy Chairman of the Government of the Russian Federation, highly appreciated the favorable conditions created for business activities in Azerbaijan and emphasized the attractiveness of the free economic zones. He also noted that new opportunities are expanding for Russian manufacturers within the framework of the "North-South" international transport corridor and highlighted Azerbaijan’s key role in the development of transport infrastructure and logistics solutions.
During the meeting, Emin Agalarov, Chairman of the Board of the Azerbaijan-Russia Business Council and President of the "Agalarov Development" company, presented a report on the Council’s activities and showcased the investment potential of the "Sea Breeze" project. He thanked the participation of the Deputy Prime Ministers of both countries, stating that this confirms the high level of strategic partnership and creates new opportunities especially in tourism and investment fields.
Emin Agalarov proposed an initiative for further development of business cooperation by creating a permanent dialogue platform between entrepreneurs of the two countries. He stated: "Today, it was announced that bilateral relations between Azerbaijan and Russia have been fully restored. Cooperation will contribute to the advancement of tourism, investment funds, and other development directions. On behalf of the Azerbaijan-Russia Business Council, I propose that a business forum be held annually at "Sea Breeze". This platform will serve to strengthen trade ties, expand dialogue among entrepreneurs, and deepen economic relations."
Aleksey Repik, Chairman of the "Business Russia" All-Russian public organization, noted the positive dynamics of cooperation and broad prospects for joint activities. Highlighting the special atmosphere of Sea Breeze, he stated that returning here is a real celebration for him and that this place shows great potential for the development of investment, economic, and trade cooperation.
Yusif Abdullayev, Executive Director of "AZPROMO," noted that the logo of the Business Council symbolizes the infinity of cooperation. According to him, despite certain difficulties in relations, economic and strategic partnership between the two countries has a stable and long-term character.
The development of tourism cooperation was also a special focus. Fuad Naghiyev, Chairman of the State Tourism Agency of Azerbaijan, stated that Russia remains one of the main tourism markets for Azerbaijan. Starting from 2024, the tourism representation operating in Moscow and the Roadmap signed for 2024–2026 provide a basis for further increase in tourist flows.
Within the meeting framework, the results of the previous day’s session of the Azerbaijan-Russia Intergovernmental Commission were also presented. The parties discussed prospects for expanding cooperation in transport, investment, and industrial sectors.
As a practical outcome of the meeting, a cooperation agreement was signed between the "Khimgrad" technopolis, the "NexTouch" group of companies, and "Neks-T" CJSC. The agreement envisages the implementation of an investment project for the production of interactive equipment, displays, software and hardware, as well as technological solutions for people with disabilities, on the territory of the Sumgait Industrial Park.