Bunu “Sea Breeze”də elan etdilər
2026-cı il aprelin 17-də Bakıda yerləşən kurort şəhərciyi “Sea Breeze”də Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının genişləndirilmiş iclası keçirilib.
Musavat.com xəbər verir ki, tədbirdə hər iki ölkənin hökumət nümayəndələri və işgüzar dairələrinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Görüş ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın əsas iştirakçılarını bir araya gətirərək, birgə layihələrin perspektivlərinin müzakirəsi üçün mühüm platformaya çevrilib.
İclası Azərbaycan baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev açaraq iki ölkə arasında münasibətlərin strateji xarakter daşıdığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan və Rusiyanı möhkəm ticarət-iqtisadi əlaqələr birləşdirir və bu əlaqələr əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün əsas yaradır. O qeyd edib ki, 2025-ci ilin yekunlarına əsasən, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 4,9 milyard ABŞ dollarını ötərək sabit müsbət dinamika nümayiş etdirib.
Çıxışda Azərbaycanın investisiya imkanlarına, xüsusilə azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən layihələrə xüsusi diqqət ayrılıb. Bildirilib ki, bu ərazilərdə 10 il müddətinə xüsusi vergi rejimi tətbiq olunur. Şahin Mustafayev Rusiya şirkətlərini bu layihələrdə daha fəal iştirak etməyə çağırıb.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan və Rusiya strateji tərəfdaşdır. Dövlət başçıları tərəfindən yaradılmış əlverişli şərait ticarət-iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün möhkəm zəmin formalaşdırıb. Artıq yüksək səviyyəli qarşılıqlı fəaliyyət mövcuddur və bunun daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensial qalmaqdadır.
Azərbaycan hökuməti ölkədə rəqabətqabiliyyətli və əlverişli biznes mühiti formalaşdırıb. Sənaye parkları sürətlə inkişaf edir, investorlar üçün geniş imkanlar və güzəştlər təqdim edən azad iqtisadi zonalar yaradılır.
Bu kontekstdə Şahin Mustafayev İşgüzar Şuranın üzvlərini mövcud imkanlardan daha fəal istifadə etməyə, həmçinin ticarət dövriyyəsinin artırılması və investisiya əməkdaşlığının genişləndirilməsi istiqamətində birgə səyləri gücləndirməyə çağırıb.
Rusiya Federasiyası Hökuməti sədrinin müavini Aleksey Overçuk Azərbaycanda biznes fəaliyyəti üçün yaradılmış əlverişli şəraiti yüksək qiymətləndirərək azad iqtisadi zonaların cəlbediciliyini vurğulayıb. O, həmçinin “Şimal–Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi çərçivəsində rusiyalı istehsalçılar üçün yeni imkanların genişləndiyini qeyd edib və Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturu və logistika həllərinin inkişafındakı əsas roluna diqqət çəkib.
İclasda Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının İdarə Heyətinin sədri, “Agalarov Development” şirkətinin prezidenti Emin Ağalarov Şuranın fəaliyyəti barədə hesabat təqdim edib və “Sea Breeze” layihəsinin investisiya potensialını nümayiş etdirib. O, hər iki ölkənin baş nazir müavinlərinin iştiraklarına görə təşəkkür edərək bunun strateji tərəfdaşlığın yüksək səviyyəsini təsdiqlədiyini və xüsusilə turizm və investisiya sahələrində yeni imkanlar yaratdığını bildirib.
Emin Ağalarov işgüzar əməkdaşlığın daha da inkişafı təşəbbüsü ilə çıxış edərək iki ölkənin sahibkarları arasında daimi dialoq platformasının yaradılmasını təklif edib. O qeyd edib: “Bu gün Azərbaycan və Rusiya arasında ikitərəfli münasibətlərin tam bərpa olunduğu elan edildi. Əməkdaşlıq turizmin, investisiya fondlarının və digər inkişaf istiqamətlərinin irəliləməsinə töhfə verəcək. Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurası adından təklif edirəm ki, “Sea Breeze”də hər il biznes forum keçirilsin. Bu platforma ticarət əlaqələrinin möhkəmlənməsinə, sahibkarlar arasında dialoqun genişlənməsinə və iqtisadi münasibətlərin dərinləşməsinə xidmət edəcək”.
“İşgüzar Rusiya” Ümumrusiya ictimai təşkilatının sədri Aleksey Repik əməkdaşlığın müsbət dinamikasını və birgə fəaliyyət üçün geniş perspektivləri qeyd edib. O, Sea Breeze-in xüsusi atmosferini vurğulayaraq bildirib ki, buraya qayıtmaq onun üçün əsl bayramdır və bu məkan investisiya, iqtisadi və ticarət əməkdaşlığının inkişafı üçün böyük potensial nümayiş etdirir.
“AZPROMO”-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev isə İşgüzar Şuranın loqosunun əməkdaşlığın sonsuzluğunu simvolizə etdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, münasibətlərdə müəyyən çətinliklərə baxmayaraq, iki ölkə arasında iqtisadi və strateji tərəfdaşlıq sabit və uzunmüddətli xarakter daşıyır.
Turizm əməkdaşlığının inkişafı da xüsusi diqqət mərkəzində olub. Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev bildirib ki, Rusiya Azərbaycan üçün əsas turizm bazarlarından biri olaraq qalır. 2024-cü ildən Moskvada fəaliyyət göstərən turizm nümayəndəliyi və 2024–2026-cı illər üzrə imzalanmış Yol Xəritəsi turist axınının daha da artması üçün zəmin yaradır.
İclas çərçivəsində Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası Komissiyasının əvvəlki gün keçirilmiş iclasının nəticələri də təqdim olunub. Tərəflər nəqliyyat, investisiya və sənaye sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərini müzakirə ediblər.
Görüşün praktik nəticəsi kimi “Ximqrad” texnopolisı ilə “NexTouch” şirkətlər qrupu və “Neks-T” QSC arasında əməkdaşlıq sazişi imzalanıb. Saziş Sumqayıt Sənaye Parkı ərazisində interaktiv avadanlıqların, displeylərin, proqram və aparat təminatının, həmçinin əlilliyi olan şəxslər üçün texnoloji həllərin istehsalını nəzərdə tutan investisiya layihəsinin həyata keçirilməsini ehtiva edir.

Интересное предложение председателя Азербайджано-Российского Делового Совета Эмина Агаларова
17 апреля 2026 года в расположенном в Баку курортном городке "Sea Breeze" прошло расширенное заседание Азербайджано-Российского Делового Совета.
Как сообщает Musavat.com, в мероприятии приняли участие представители правительств обеих стран и деловых кругов.
Встреча объединила ключевых участников двустороннего экономического сотрудничества и стала важной платформой для обсуждения перспектив совместных проектов.
Заседание открыл заместитель премьер-министра Азербайджана Шахин Мустафаев, подчеркнув стратегический характер отношений между двумя странами. По его словам, Азербайджан и Россия связаны прочными торгово-экономическими связями, которые создают основу для дальнейшего углубления сотрудничества. Он отметил, что по итогам 2025 года товарооборот между двумя странами превысил 4,9 миллиарда долларов США и демонстрирует устойчивую положительную динамику.
Фоновая картинка
В своем выступлении особое внимание было уделено инвестиционным возможностям Азербайджана, в частности проектам, реализуемым в освобожденных районах. Было отмечено, что в этих районах применяется специальный налоговый режим сроком на 10 лет. Шахин Мустафаев призвал российские компании более активно участвовать в этих проектах.
Было подчеркнуто, что Азербайджан и Россия являются стратегическими партнерами. Благоприятные условия, созданные главами государств, заложили прочную основу для расширения торгово-экономического сотрудничества. Высокий уровень взаимных взаимодействий уже существует, и сохраняется широкий потенциал для его дальнейшего развития.
Правительство Азербайджана сформировало конкурентоспособную и благоприятную деловую среду в стране. Индустриальные парки быстро развиваются, создаются свободные экономические зоны, предоставляющие инвесторам широкие возможности и льготы.
В этом контексте Шахин Мустафаев призвал членов Делового Совета активнее использовать имеющиеся возможности, а также укреплять совместные усилия по увеличению товарооборота и расширению инвестиционного сотрудничества.
Заместитель председателя Правительства Российской Федерации Алексей Оверчук высоко оценил созданные в Азербайджане благоприятные условия для ведения бизнеса, подчеркнув привлекательность свободных экономических зон. Он также отметил расширение новых возможностей для российских производителей в рамках международного транспортного коридора "Север–Юг" и обратил внимание на ключевую роль Азербайджана в развитии транспортной инфраструктуры и логистических решений.
На заседании председатель Правления Азербайджано-Российского Делового Совета, президент компании "Agalarov Development" Эмин Агаларов представил отчет о деятельности Совета и продемонстрировал инвестиционный потенциал проекта "Sea Breeze". Он поблагодарил заместителей премьер-министров обеих стран за участие, отметив, что это подтверждает высокий уровень стратегического партнерства и открывает новые возможности, особенно в сферах туризма и инвестиций.
Эмин Агаларов выступил с инициативой дальнейшего развития делового сотрудничества и предложил создать постоянную платформу для диалога между предпринимателями двух стран. Он отметил: «Сегодня было объявлено о полном восстановлении двусторонних отношений между Азербайджаном и Россией. Сотрудничество будет способствовать развитию туризма, инвестиционных фондов и других направлений. От имени Азербайджано-Российского Делового Совета предлагаю ежегодно проводить бизнес-форум в "Sea Breeze". Эта платформа будет способствовать укреплению торговых связей, расширению диалога между предпринимателями и углублению экономических отношений».
Председатель Общероссийской общественной организации "Деловая Россия" Алексей Репик отметил позитивную динамику сотрудничества и широкие перспективы совместной деятельности. Он подчеркнул особую атмосферу Sea Breeze, отметив, что возвращение сюда для него – настоящий праздник, и что этот объект демонстрирует большой потенциал для развития инвестиционного, экономического и торгового взаимодействия.
Исполнительный директор "AZPROMO" Юсиф Абдуллаев отметил, что логотип Делового Совета символизирует бесконечность сотрудничества. По его словам, несмотря на определённые трудности во взаимоотношениях, экономическое и стратегическое партнёрство между двумя странами стабильно и носит долгосрочный характер.
Особое внимание было уделено развитию туристического сотрудничества. Председатель Государственного агентства по туризму Азербайджана Фуад Наğıев заявил, что Россия остаётся одним из основных туристических рынков для Азербайджана. Работа туристического представительства в Москве с 2024 года и подписанная на 2024–2026 годы Дорожная карта создают основу для дальнейшего увеличения потока туристов.
В рамках заседания также были представлены результаты состоявшегося накануне заседания Азербайджано-Российской Межправительственной комиссии. Стороны обсудили перспективы расширения сотрудничества в транспортной, инвестиционной и промышленной сферах.
Практическим результатом встречи стало подписание соглашения о сотрудничестве между технополисом "Химград" и группой компаний "NexTouch" и ЗАО "Neks-T". Соглашение предусматривает реализацию инвестиционного проекта по производству интерактивного оборудования, дисплеев, программного и аппаратного обеспечения, а также технологических решений для лиц с ограниченными возможностями на территории Сумгайытского индустриального парка.