Bu ölkədə Azərbaycanın 175 vətəndaşı cəza çəkir
Gürcüstan Milli Statistika İdarəsi xəbər verir ki, ölkə həbsxanalarında xarici vətəndaşların sayı 2021-ci illə müqayisədə 3,3 dəfə artaraq 2026-cı il mayın 1-nə olan məlumata görə 1762 nəfərə çatıb.
Qonşu ölkənin həbsxanalarında saxlanılan əcnəbilərin statistikasında Azərbaycan vətəndaşları da yer alıb. Hazırda orada cəza çəkən Azərbaycan vətəndaşlarının sayı 175 nəfərdir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2021-ci ildə bu rəqəm 103 nəfər təşkil edirdi.
Statistikaya görə, xarici məhbusların sayına görə liderlər aşağıdakılardır:
Türkiyə: 539 nəfər (2021-ci ildə 140)
Rusiya: 196 nəfər (77-dən çox)
Ukrayna: 176 nəfər (36-dan çox)
Azərbaycan: 175 nəfər (103-dən çox)
İran: 100 nəfər (28-dən çox)
Məlumata görə, 1762 xarici məhbusdan 1182-si artıq barələrində çıxarılmış hökm əsasında cəza çəkir, qalanları isə məhkəmə prosesini gözləyir. Gürcüstan qanunvericiliyinə əsasən, cəza müddəti başa çatdıqdan sonra əcnəbilər ölkəni tərk etməlidirlər və onların geri qayıtmasına 20 ilə qədər qadağa qoyula bilər.
Hazırda Gürcüstan parlamenti şərti azadlığa buraxılmış əcnəbilərin deportasiyası ilə bağlı yeni qanunvericilik dəyişikliklərini müzakirə edir. Qeyd edək ki, 1 may 2026-cı il tarixinə 697 əcnəbi vətəndaşın cəzası şərti olaraq təyin edilib./Modern.az

In this country, 175 Azerbaijani citizens are serving sentences.
The National Statistics Office of Georgia reports that the number of foreign citizens in the country's prisons has increased 3.3 times compared to 2021, reaching 1,762 as of May 1, 2026.
Azerbaijani citizens are also included in the statistics of foreigners held in prisons in the neighboring country. Currently, the number of Azerbaijani citizens serving sentences there is 175. For comparison, this number was 103 in 2021.
According to the statistics, the leaders in terms of the number of foreign prisoners are as follows:
Turkey: 539 people (140 in 2021)
Russia: 196 people (more than 77)
Ukraine: 176 people (more than 36)
Azerbaijan: 175 people (more than 103)
Iran: 100 people (more than 28)
According to the information, out of 1,762 foreign prisoners, 1,182 are already serving sentences based on issued verdicts, while the rest are awaiting trial. According to Georgian legislation, after the sentence term is completed, foreigners must leave the country, and their return can be banned for up to 20 years.
Currently, the Georgian parliament is discussing new legislative amendments regarding the deportation of conditionally released foreigners. It should be noted that as of May 1, 2026, 697 foreign citizens have been given conditional sentences./Modern.az