Bu ölkədə Azərbaycanın 175 vətəndaşı cəza çəkir
Gürcüstan Milli Statistika İdarəsi xəbər verir ki, ölkə həbsxanalarında xarici vətəndaşların sayı 2021-ci illə müqayisədə 3,3 dəfə artaraq 2026-cı il mayın 1-nə olan məlumata görə 1762 nəfərə çatıb.
Qonşu ölkənin həbsxanalarında saxlanılan əcnəbilərin statistikasında Azərbaycan vətəndaşları da yer alıb. Hazırda orada cəza çəkən Azərbaycan vətəndaşlarının sayı 175 nəfərdir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2021-ci ildə bu rəqəm 103 nəfər təşkil edirdi.
Statistikaya görə, xarici məhbusların sayına görə liderlər aşağıdakılardır:
Türkiyə: 539 nəfər (2021-ci ildə 140)
Rusiya: 196 nəfər (77-dən çox)
Ukrayna: 176 nəfər (36-dan çox)
Azərbaycan: 175 nəfər (103-dən çox)
İran: 100 nəfər (28-dən çox)
Məlumata görə, 1762 xarici məhbusdan 1182-si artıq barələrində çıxarılmış hökm əsasında cəza çəkir, qalanları isə məhkəmə prosesini gözləyir. Gürcüstan qanunvericiliyinə əsasən, cəza müddəti başa çatdıqdan sonra əcnəbilər ölkəni tərk etməlidirlər və onların geri qayıtmasına 20 ilə qədər qadağa qoyula bilər.
Hazırda Gürcüstan parlamenti şərti azadlığa buraxılmış əcnəbilərin deportasiyası ilə bağlı yeni qanunvericilik dəyişikliklərini müzakirə edir. Qeyd edək ki, 1 may 2026-cı il tarixinə 697 əcnəbi vətəndaşın cəzası şərti olaraq təyin edilib./Modern.az

В этой стране отбывают наказание 175 граждан Азербайджана.
По данным Национального управления статистики Грузии, количество иностранных граждан в тюрьмах страны увеличилось в 3,3 раза по сравнению с 2021 годом и на 1 мая 2026 года достигло 1762 человек.
В статистике иностранных заключённых, содержащихся в тюрмах соседней страны, также есть граждане Азербайджана. В настоящее время там отбывают наказание 175 граждан Азербайджана. Для сравнения отметим, что в 2021 году эта цифра составляла 103 человека.
Согласно статистике, лидерами по числу иностранных заключённых являются:
Турция: 539 человек (в 2021 году — 140)
Россия: 196 человек (больше 77)
Украина: 176 человек (больше 36)
Азербайджан: 175 человек (больше 103)
Иран: 100 человек (больше 28)
Согласно данным, из 1762 иностранных заключённых 1182 отбывают наказание на основании уже вынесенных приговоров, остальные ожидают судебного процесса. В соответствии с законодательством Грузии, после окончания срока наказания иностранцы обязаны покинуть страну, и их возвращение может быть запрещено на срок до 20 лет.
В настоящее время парламент Грузии обсуждает новые законодательные изменения, касающиеся депортации иностранных граждан, отпущенных условно. Отметим, что по состоянию на 1 мая 2026 года наказание условно назначено 697 иностранным гражданам./Modern.az