“Bəzi iqlim siyasətləri yoxsulların sayını çoxaldır”
“Slovakiyanın Azərbaycanla münasibətləri əladır”. Medianews.az xəbər verir ki, bunu Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13‑cü sessiyası (WUF13) çərçivəsində jurnalistlərə açıqlamasında Slovakiyanın Baş nazirinin müavini və ətraf mühit naziri Tomas Taraba söyləyib.
O, iqlim məsələsinin Slovakiya üçün prioritet olduğunu qeyd edib: “İqlim dəyişikliyi kimi problemlərin həlli üçün beynəlxalq əməkdaşlıq vacibdir, çünki heç bir ölkə bunu təkbaşına bacara bilməz”.
Tomas Taraba vurğulayıb ki, urbanizasiya yeni standartların təzyiqi altındadır və Slovakiya hesab edir ki, bəzi iqlim siyasətləri dünyada yoxsulluğun artmasına səbəb ola bilər: “Biz bu problemi yalnız birlikdə həll edə bilərik. Bu gün urbanizasiya yeni standartların ciddi təzyiqi altındadır. Biz Avropa İttifaqında standartları çox sürətlə artırırıq. Amma Slovakiya sağlam düşüncəyə əsaslanan ölkədir. Biz açıq şəkildə deyirik ki, hər həll yolu mütləq doğru deyil. Çünki bəzi iqlim siyasətləri dünyada yoxsulların sayını çoxaldır”.

"Некоторая климатическая политика увеличивает число бедных"
«Отношения Словакии с Азербайджаном отличные». Medianews.az сообщает, что так заявил заместитель премьер-министра и министр окружающей среды Словакии Томаш Тараба в интервью журналистам в рамках 13-й сессии Всемирного форума городского развития (WUF13), проходящей в Баку.
Он отметил, что вопрос климата является приоритетом для Словакии: «Для решения таких проблем, как изменение климата, международное сотрудничество необходимо, поскольку ни одна страна не справится с этим самостоятельно».
Томаш Тараба подчеркнул, что урбанизация находится под давлением новых стандартов, и Словакия считает, что некоторые климатические политики могут привести к увеличению бедности в мире: «Мы можем решить эту проблему только вместе. Сегодня урбанизация находится под серьёзным давлением новых стандартов. Мы очень быстро повышаем стандарты в Европейском союзе. Но Словакия — страна, основанная на здравом смысле. Мы открыто говорим, что не каждое решение обязательно правильное. Потому что некоторые климатические политики увеличивают количество бедных в мире».