“Bəzi iqlim siyasətləri yoxsulların sayını çoxaldır”
“Slovakiyanın Azərbaycanla münasibətləri əladır”. Medianews.az xəbər verir ki, bunu Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13‑cü sessiyası (WUF13) çərçivəsində jurnalistlərə açıqlamasında Slovakiyanın Baş nazirinin müavini və ətraf mühit naziri Tomas Taraba söyləyib.
O, iqlim məsələsinin Slovakiya üçün prioritet olduğunu qeyd edib: “İqlim dəyişikliyi kimi problemlərin həlli üçün beynəlxalq əməkdaşlıq vacibdir, çünki heç bir ölkə bunu təkbaşına bacara bilməz”.
Tomas Taraba vurğulayıb ki, urbanizasiya yeni standartların təzyiqi altındadır və Slovakiya hesab edir ki, bəzi iqlim siyasətləri dünyada yoxsulluğun artmasına səbəb ola bilər: “Biz bu problemi yalnız birlikdə həll edə bilərik. Bu gün urbanizasiya yeni standartların ciddi təzyiqi altındadır. Biz Avropa İttifaqında standartları çox sürətlə artırırıq. Amma Slovakiya sağlam düşüncəyə əsaslanan ölkədir. Biz açıq şəkildə deyirik ki, hər həll yolu mütləq doğru deyil. Çünki bəzi iqlim siyasətləri dünyada yoxsulların sayını çoxaldır”.

"Slovakia's relations with Azerbaijan are excellent." Medianews.az reports that this was stated by Slovakia's Deputy Prime Minister and Minister of Environment Tomas Taraba in an interview with journalists within the framework of the 13th session of the World Urban Forum (WUF13) held in Baku.
He noted that climate issues are a priority for Slovakia: "International cooperation is essential to solving problems such as climate change because no country can handle it alone."
Tomas Taraba emphasized that urbanization is under pressure from new standards and Slovakia believes that some climate policies may lead to increased poverty worldwide: "We can only solve this problem together. Today, urbanization is under heavy pressure from new standards. We are rapidly increasing standards in the European Union. But Slovakia is a country based on sound thinking. We clearly state that not every solution is necessarily correct. Because some climate policies raise the number of poor people in the world."