Benzin ixracına qadağa -
Rusiya daxili yanacaq bazarını sabitləşdirmək tədbirləri çərçivəsində istehsalçılar üçün benzin ixracına qoyulan qadağanın bərpasını müzakirə edir.
Dövlət qurumları məhdudiyyətlərin tətbiqi imkanlarını müzakirə etməyə davam edir, lakin hələlik yekun qərar qəbul edilməyib və ortaq fikir yoxdur. Baxılan məsələ dizel yanacağı ilə deyil, benzinlə bağlıdır.
Rusiyada yanacaq bazarını sabitləşdirmək tədbirləri Baş nazirin müavini Aleksandr Novakın iştirakı ilə keçiriləcək iclasda müzakirə olunacaq və orada ixracla bağlı qərar da verilə bilər. Mənbələr vurğulayır ki, qadağa təkbaşına mövsümi tələb artımı məsələsini tam həll edə bilməz, lakin hərtərəfli tədbirlər kompleksinin bir hissəsi ola bilər.
Bir müddət əvvəl Aleksandr Novak qlobal enerji böhranı fonunda yanacaqdoldurma məntəqələrində qiymət artımının qarşısını almaq və bazarın sabitliyini təmin etmək üçün təcili tədbirlərin görülməsinin vacibliyini bildirmişdi. O qeyd edib ki, hazırda neft məhsullarının qlobal qiymətlərində əhəmiyyətli dərəcədə artım müşahidə olunur./AZƏRTAC

Ban on gasoline export -
Within the framework of measures to stabilize the domestic fuel market in Russia, discussions are underway on reinstating the ban on gasoline exports for producers.
State authorities continue to discuss the possibilities of implementing restrictions, but no final decision has been made yet, and there is no consensus. The issue under consideration concerns gasoline, not diesel fuel.
Measures to stabilize the fuel market in Russia will be discussed at a meeting with the participation of Deputy Prime Minister Alexander Novak, where a decision regarding exports may also be made. Sources emphasize that the ban alone cannot fully resolve the seasonal demand increase issue, but it can be part of a comprehensive set of measures.
Some time ago, Alexander Novak stated the importance of urgent measures to prevent price increases at gas stations and ensure market stability amid the global energy crisis. He noted that currently, a significant increase in global prices of petroleum products is observed./AZERTAC