Benzin ixracına qadağa -
Rusiya daxili yanacaq bazarını sabitləşdirmək tədbirləri çərçivəsində istehsalçılar üçün benzin ixracına qoyulan qadağanın bərpasını müzakirə edir.
Dövlət qurumları məhdudiyyətlərin tətbiqi imkanlarını müzakirə etməyə davam edir, lakin hələlik yekun qərar qəbul edilməyib və ortaq fikir yoxdur. Baxılan məsələ dizel yanacağı ilə deyil, benzinlə bağlıdır.
Rusiyada yanacaq bazarını sabitləşdirmək tədbirləri Baş nazirin müavini Aleksandr Novakın iştirakı ilə keçiriləcək iclasda müzakirə olunacaq və orada ixracla bağlı qərar da verilə bilər. Mənbələr vurğulayır ki, qadağa təkbaşına mövsümi tələb artımı məsələsini tam həll edə bilməz, lakin hərtərəfli tədbirlər kompleksinin bir hissəsi ola bilər.
Bir müddət əvvəl Aleksandr Novak qlobal enerji böhranı fonunda yanacaqdoldurma məntəqələrində qiymət artımının qarşısını almaq və bazarın sabitliyini təmin etmək üçün təcili tədbirlərin görülməsinin vacibliyini bildirmişdi. O qeyd edib ki, hazırda neft məhsullarının qlobal qiymətlərində əhəmiyyətli dərəcədə artım müşahidə olunur./AZƏRTAC

В рамках мер по стабилизации внутреннего топливного рынка России обсуждается восстановление запрета на экспорт бензина для производителей.
Государственные органы продолжают обсуждать возможности применения ограничений, однако окончательное решение пока не принято, и единого мнения нет. Рассматриваемый вопрос касается бензина, а не дизельного топлива.
Меры по стабилизации топливного рынка России будут обсуждены на заседании с участием заместителя премьер-министра Александра Новака, где также может быть принято решение по экспорту. Источники подчеркивают, что запрет сам по себе не сможет полностью решить вопрос сезонного увеличения спроса, но может быть частью комплексного комплекса мер.
Некоторое время назад Александр Новак отметил важность принятия срочных мер для предотвращения роста цен на автозаправочных станциях и обеспечения стабильности рынка на фоне глобального энергетического кризиса. Он отметил, что в настоящее время наблюдается значительный рост мировых цен на нефтепродукты./АЗЕРТАДЖ