Bakı metrosu üçün 180 milyon dollar -
"Bakı Metropoliteni" QSC-də investisiya mühitinin cəlbediciliyini artırmaq məqsədilə beynəlxalq məsləhətçi şirkət cəlb olunub və 10 prioritet istiqamət üzrə xüsusi proqram hazırlanıb".
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə "Report"a müsahibəsində "AZCON Holdinq"in icraçı direktoru Şahin Babayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, miqyaslı layihələrin reallaşdırılması üçün beynəlxalq maliyyə qurumları, strateji tərəfdaşlar və xarici investorlarla birgə fəaliyyət zəruridir:
"Bu məqsədlə "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025-2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı" çərçivəsində inşa ediləcək 10 metro stansiyası, eləcə də Azərbaycan Dəmir Yollarının infrastruktur potensialının artırılması istiqamətində Asiya İnkişaf Bankı (ADB), Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı (AİİB) və Dünya Bankı ilə sıx əməkdaşlıq prosesi artıq start götürüb. AİİB ilə "Bakı metrosunun genişləndirilməsi layihəsi - I mərhələ" çərçivəsində 180 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyələşmə müqaviləsi imzalanıb".
Ş.Babayev əlavə edib ki, əsas hədəf investisiya layihələrinə investorların cəlb edilməsidir:
"Bilik paylaşımı, kadr resurslarının tənzimlənməsi, mütəxəssislərlə qarşılıqlı təlimlərin həyata keçirilməsi istiqamətində də ardıcıl görüşlər davam etdirilir. Bu proses artıq təkcə görüşlər formatında deyil, həm holdinqlərlə qarşılıqlı əməkdaşlıq mexanizmi şəklində icra olunur".

An international consulting company has been engaged at "Baku Metro" JSC to increase the attractiveness of the investment environment, and a special program has been prepared on 10 priority directions.
Medianews.az reports that this was stated by Shahin Babayev, Executive Director of "AZCON Holding," in an interview with "Report".
According to him, the implementation of large-scale projects requires joint activities with international financial institutions, strategic partners, and foreign investors:
"For this purpose, within the framework of the 'State Program for the Improvement of Transport Infrastructure in Baku City and Surrounding Areas for 2025-2030,' the construction of 10 metro stations, as well as the process of close cooperation with the Asian Development Bank (ADB), the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), and the World Bank to increase the infrastructure potential of Azerbaijan Railways, has already started. A financing agreement of 180 million US dollars has been signed with AIIB within the framework of the 'Baku Metro Expansion Project – Phase I'."
Sh. Babayev added that the main goal is to attract investors to investment projects:
"Consecutive meetings continue regarding knowledge sharing, regulation of human resources, and mutual training with specialists. This process is now carried out not only in the format of meetings but also in the form of a mutual cooperation mechanism with holdings."