Bakı metrosu üçün 180 milyon dollar -
"Bakı Metropoliteni" QSC-də investisiya mühitinin cəlbediciliyini artırmaq məqsədilə beynəlxalq məsləhətçi şirkət cəlb olunub və 10 prioritet istiqamət üzrə xüsusi proqram hazırlanıb".
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə "Report"a müsahibəsində "AZCON Holdinq"in icraçı direktoru Şahin Babayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, miqyaslı layihələrin reallaşdırılması üçün beynəlxalq maliyyə qurumları, strateji tərəfdaşlar və xarici investorlarla birgə fəaliyyət zəruridir:
"Bu məqsədlə "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025-2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı" çərçivəsində inşa ediləcək 10 metro stansiyası, eləcə də Azərbaycan Dəmir Yollarının infrastruktur potensialının artırılması istiqamətində Asiya İnkişaf Bankı (ADB), Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı (AİİB) və Dünya Bankı ilə sıx əməkdaşlıq prosesi artıq start götürüb. AİİB ilə "Bakı metrosunun genişləndirilməsi layihəsi - I mərhələ" çərçivəsində 180 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyələşmə müqaviləsi imzalanıb".
Ş.Babayev əlavə edib ki, əsas hədəf investisiya layihələrinə investorların cəlb edilməsidir:
"Bilik paylaşımı, kadr resurslarının tənzimlənməsi, mütəxəssislərlə qarşılıqlı təlimlərin həyata keçirilməsi istiqamətində də ardıcıl görüşlər davam etdirilir. Bu proses artıq təkcə görüşlər formatında deyil, həm holdinqlərlə qarşılıqlı əməkdaşlıq mexanizmi şəklində icra olunur".

В АО "Бакинский метрополитен" с целью повышения привлекательности инвестиционного климата привлечена международная консалтинговая компания, и разработана специальная программа по 10 приоритетным направлениям.
Medianews.az сообщает, что об этом в интервью "Report" заявил исполнительный директор "AZCON Холдинга" Шахин Бабаев.
По его словам, для реализации масштабных проектов необходимо совместное сотрудничество с международными финансовыми учреждениями, стратегическими партнерами и иностранными инвесторами:
"В рамках Государственной программы на 2025-2030 годы по совершенствованию транспортной инфраструктуры в городе Баку и прилегающих районах уже запущен процесс тесного сотрудничества с Азиатским банком развития (ADB), Азиатским банком инфраструктурных инвестиций (AIIB) и Всемирным банком в направлении строительства 10 станций метро, а также повышения инфраструктурного потенциала Азербайджанских железных дорог. С AIIB был подписан договор о финансировании в размере 180 миллионов долларов США в рамках проекта "Расширение Бактинского метро – этап I".
Ш. Бабаев добавил, что основная цель – привлечение инвесторов в инвестиционные проекты:
"Продолжаются последовательные встречи по обмену знаниями, регулированию кадровых ресурсов и проведению взаимных тренингов с экспертами. Этот процесс реализуется уже не только в формате встреч, но и в виде механизма взаимного сотрудничества с холдингами".