Azərbaycanın ilk rübdə xarici ticarəti –
Azərbaycan 2026-cı ilin ilk rübündə 157 ölkə ilə ticarət əməliyyatı aparıb, ixrac 5,4 milyard dolları, idxal 4 milyard dolları ötüb. Hesabatı yayan Dövlət Gömrük Komitəsi ticarət tərəfdaşlarının ilk onluğunda İtaliya, Türkiyə, Çin, Rusiya, ABŞ, Almaniya, Gürcüstan, Çexiya, Rumıniya və Bolqarıstanı göstərir.
Medianews.az bildirir ki, statistikaya əsasən, ixracın 7,21 faizi MDB ölkələrinə, 65,53 faizi Avropa İttifaqı ölkələrinə, 27,26 faizi başqa ölkələrə yönəlib, idxalda MDB-nin payı 20,36 faiz, Avropa İttifaqının payı 14,09 faiz, başqa ölkələrin payı 65,55 faiz olub.
Qonşu ölkələr üzrə ticarət dövriyyəsi belə rəsmiləşib:
Ermənistan - 5,7 milyon dollar ixrac, 0,96 min dollar idxal;
Gürcüstan - 235 milyon dollar ixrac, 29,6 milyon dollar idxal;
Rusiya - 223,7 milyon dollar ixrac, 523 milyon dollar idxal;
İran - 2,8 milyon dollar ixrac, 166,6 milyon dollar idxal;
Türkiyə - 785,9 milyon dollar ixrac, 522,9 milyon dollar idxal;
Qazaxıstan - 32 milyon dollar ixrac, 57,9 milyon dollar idxal;
Türkmənistan - 10,3 milyon dollar ixrac, 10,6 milyon dollar idxal.
İxracın 4,5 milyard dolları neft-qaz sektorunun payına düşüb.
İdxalda ilk sıranı maşın, mexanizm, elektrik aparatları, avadanlıqlar və onların hissələri tutub: 970,5 milyon dollar.

In the first quarter of 2026, Azerbaijan conducted trade operations with 157 countries, with exports exceeding 5.4 billion dollars and imports exceeding 4 billion dollars. The report published by the State Customs Committee shows that among the top ten trading partners are Italy, Turkey, China, Russia, the USA, Germany, Georgia, the Czech Republic, Romania, and Bulgaria.
Medianews.az reports that according to statistics, 7.21 percent of exports were directed to CIS countries, 65.53 percent to European Union countries, and 27.26 percent to other countries. Regarding imports, the share of the CIS was 20.36 percent, the European Union's share was 14.09 percent, and other countries' share was 65.55 percent.
The trade turnover with neighboring countries was formalized as follows:
Armenia - 5.7 million dollars export, 0.96 thousand dollars import;
Georgia - 235 million dollars export, 29.6 million dollars import;
Russia - 223.7 million dollars export, 523 million dollars import;
Iran - 2.8 million dollars export, 166.6 million dollars import;
Turkey - 785.9 million dollars export, 522.9 million dollars import;
Kazakhstan - 32 million dollars export, 57.9 million dollars import;
Turkmenistan - 10.3 million dollars export, 10.6 million dollars import.
4.5 billion dollars of exports were attributed to the oil and gas sector.
The top position in imports was held by machines, mechanisms, electrical appliances, equipment, and their parts: 970.5 million dollars.