Azərbaycanın ilk rübdə xarici ticarəti –
Azərbaycan 2026-cı ilin ilk rübündə 157 ölkə ilə ticarət əməliyyatı aparıb, ixrac 5,4 milyard dolları, idxal 4 milyard dolları ötüb. Hesabatı yayan Dövlət Gömrük Komitəsi ticarət tərəfdaşlarının ilk onluğunda İtaliya, Türkiyə, Çin, Rusiya, ABŞ, Almaniya, Gürcüstan, Çexiya, Rumıniya və Bolqarıstanı göstərir.
Medianews.az bildirir ki, statistikaya əsasən, ixracın 7,21 faizi MDB ölkələrinə, 65,53 faizi Avropa İttifaqı ölkələrinə, 27,26 faizi başqa ölkələrə yönəlib, idxalda MDB-nin payı 20,36 faiz, Avropa İttifaqının payı 14,09 faiz, başqa ölkələrin payı 65,55 faiz olub.
Qonşu ölkələr üzrə ticarət dövriyyəsi belə rəsmiləşib:
Ermənistan - 5,7 milyon dollar ixrac, 0,96 min dollar idxal;
Gürcüstan - 235 milyon dollar ixrac, 29,6 milyon dollar idxal;
Rusiya - 223,7 milyon dollar ixrac, 523 milyon dollar idxal;
İran - 2,8 milyon dollar ixrac, 166,6 milyon dollar idxal;
Türkiyə - 785,9 milyon dollar ixrac, 522,9 milyon dollar idxal;
Qazaxıstan - 32 milyon dollar ixrac, 57,9 milyon dollar idxal;
Türkmənistan - 10,3 milyon dollar ixrac, 10,6 milyon dollar idxal.
İxracın 4,5 milyard dolları neft-qaz sektorunun payına düşüb.
İdxalda ilk sıranı maşın, mexanizm, elektrik aparatları, avadanlıqlar və onların hissələri tutub: 970,5 milyon dollar.

Азербайджан в первом квартале 2026 года осуществлял торговые операции с 157 странами, экспорт превысил 5,4 миллиарда долларов, импорт — 4 миллиарда долларов. Отчет, опубликованный Государственным таможенным комитетом, показывает, что в первую десятку торговых партнеров вошли Италия, Турция, Китай, Россия, США, Германия, Грузия, Чехия, Румыния и Болгария.
Medianews.az сообщает, что согласно статистике, 7,21% экспорта направлено в страны СНГ, 65,53% — в страны Европейского Союза, 27,26% — в другие страны, в импорте доля СНГ составила 20,36%, Европейского Союза — 14,09%, других стран — 65,55%.
Торговый оборот с соседними странами оформился следующим образом:
Армения — 5,7 миллиона долларов экспорта, 0,96 тысячи долларов импорта;
Грузия — 235 миллионов долларов экспорта, 29,6 миллионов долларов импорта;
Россия — 223,7 миллиона долларов экспорта, 523 миллиона долларов импорта;
Иран — 2,8 миллиона долларов экспорта, 166,6 миллионов долларов импорта;
Турция — 785,9 миллиона долларов экспорта, 522,9 миллиона долларов импорта;
Казахстан — 32 миллиона долларов экспорта, 57,9 миллионов долларов импорта;
Туркменистан — 10,3 миллиона долларов экспорта, 10,6 миллионов долларов импорта.
На нефтегазовый сектор приходится 4,5 миллиарда долларов экспорта.
В импорте лидируют машины, механизмы, электрические аппараты, оборудование и их детали: 970,5 миллиона долларов.