Azərbaycanda problemli kreditləri artıran budur –
Mərkəzi Bankın hesabatına görə, aprelin 1-nə Azərbaycanda ödəniş vaxtı keçmiş kreditlərin məbləği 619,6 milyon manata çatıb.
2026-cı ilin əvvəlinə problemli kreditlər 524,5 milyon manat göstərilmişdi.
Üç ayda 95,1 milyon manat artım var. Niyə?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan iqtisadçı Natiq Cəfərli bildirib ki, problemli kreditlərin artmasının əsas səbəbi istehlak kreditləri ilə bağlıdır: “İstehlak kreditləri şişir. Vətəndaşlar ehtiyaclarını ödəmək üçün daha çox kreditə möhtac qalırlar və kredit üçün müraciət edirlər. Bəzi hallarda başqa kredit növlərinə nisbətən istehlak kreditlərinin götürülməsi mexanizmi də asanlaşıb. Amma bəzi vətəndaşlar aldıqları kreditləri qaytara bilmirlər. Ona görə problemli kreditlərin artmasının əsas səbəbi kimi məhz istehlak kreditlərini göstərmək gərəkdir.
Hələ ki, artım o qədər də kəskin və təhlükəli həddə deyil. Problemli kreditlər ümumu kredit portfelinin haradasa 1,6-1,7 faizi civarındadır. Dünya praktikasında belə hesab olunur ki, ümumi kredit portfelinin 3 faizindən çoxu problemli kreditə çevriləndə bank sektorunda böyük problem yaranır. Bizdə hələ ki, göstərici 3 faizdən aşağıdır. Amma tendensiya pisdir. Tendensiya ondan ibarətdir ki, hər rübdə biz problemli kreditlərin artdığının şahidi oluruq”.
Medianews.az xatırladır ki, 2015-ci ilə ölkədə 976,3 milyon manat məbləğində problemli kredit qeydə alınıb. Həmin ilin devalvasiyaları problemli kreditləri artırıb. 2016-cı il 1 milyard 508,5 milyon manat, 2017-ci il 1 milyard 472,6 milyon manat, 2018-ci il 1 milyard 626,7 milyon manat, 2019-cu il 1 milyard 585 milyon manatla başlayıb.

According to the Central Bank's report, as of April 1, the amount of overdue loans in Azerbaijan reached 619.6 million manats.
At the beginning of 2026, problem loans were reported at 524.5 million manats.
There is an increase of 95.1 million manats in three months. Why?
Speaking to Medianews.az on the subject, economist Natig Jafarli stated that the main reason for the increase in problem loans is related to consumer loans: “Consumer loans are inflating. Citizens need more loans to cover their needs and apply for credit. In some cases, the mechanism for taking consumer loans has become easier compared to other types of credits. But some citizens cannot repay the loans they took. Therefore, the main reason for the increase in problem loans should be indicated as consumer loans.
So far, the increase is not so sharp and dangerous. Problematic loans are around 1.6-1.7 percent of the total loan portfolio. In global practice, it is considered that when more than 3 percent of the total loan portfolio turns into problem loans, a major problem arises in the banking sector. For us, the indicator is still below 3 percent. But the trend is bad. The trend is that every quarter we witness an increase in problem loans.”
Medianews.az reminds that in 2015, problem loans totaling 976.3 million manats were recorded in the country. The devaluations in that year increased the problem loans. The year 2016 started with 1 billion 508.5 million manats, 2017 with 1 billion 472.6 million manats, 2018 with 1 billion 626.7 million manats, 2019 with 1 billion 585 million manats.
In 2019, the state provided devaluation compensation for physical persons for loan agreements concluded since January 1, 2012.