Azərbaycanda nikahla bağlı mühüm
Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin Mülki kollegiyası etibarsız nikahın sonradan etibarlı hesab olunması ilə bağlı vahid məhkəmə təcrübəsini müəyyən edən qərar qəbul edib.
Medianews.az xəbər verir ki, iş materiallarına görə, iddiaçı atası ilə cavabdeh arasında 3 aprel 1976-cı ildə bağlanmış nikahın etibarsız sayılmasını tələb edib. O bildirib ki, atası həmin vaxt onun anası ilə 15 sentyabr 1974-cü ildə bağlanmış və hələ qüvvədə olan nikahda olub. İddiaçının valideynlərinin nikahı yalnız 19 iyun 2004-cü ildə pozulub.
Birinci instansiya məhkəməsi iddianı təmin etsə də, apellyasiya instansiyası bu qərarı ləğv edib və iddianı rədd edib. Məhkəmə qeyd edib ki, həmin dövrdə qüvvədə olan Azərbaycan SSR Nikah və Ailə Məcəlləsinə əsasən, nikahın bağlanmasına mane olan hal sonradan aradan qalxarsa, məhkəmə həmin nikahı etibarlı hesab edə bilər.
Apellyasiya məhkəməsi hesab edib ki, iddiaçının valideynlərinin nikahı 2004-cü ildə pozulduqdan sonra mübahisələndirilən nikahın qarşısındakı hüquqi maneə aradan qalxıb. Buna görə də iddiaçının atası ilə cavabdeh arasında 1976-cı ildə bağlanmış nikah etibarlı hala gəlib.
Məhkəmə həmçinin vurğulayıb ki, həmin nikahın etibarsız sayılması uşaqların hüquqlarına, o cümlədən vərəsəlik hüququna təsir etmir.
Kassasiya instansiyası da bu mövqe ilə razılaşıb və iddiaçının kassasiya şikayətini təmin etməyərək apellyasiya məhkəməsinin qərarını qüvvədə saxlayıb.//Oxu24.com

The Civil Chamber of the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan has issued a decision determining a unified judicial practice regarding the subsequent validation of an invalid marriage.
According to Medianews.az, based on the case materials, the plaintiff demanded the invalidation of the marriage between his father and the defendant, which was contracted on April 3, 1976. He stated that at that time his father was married to his mother in a valid marriage contracted on September 15, 1974, which was still in force. The plaintiff's parents' marriage was only dissolved on June 19, 2004.
Although the court of first instance granted the claim, the appellate court overturned this decision and dismissed the claim. The court noted that according to the Marriage and Family Code of the Azerbaijan SSR in force at that time, if an impediment to the marriage ceases thereafter, the court may consider the marriage valid.
The appellate court found that after the dissolution of the plaintiff's parents' marriage in 2004, the legal impediment to the contested marriage was removed. Therefore, the marriage between the plaintiff's father and the defendant contracted in 1976 became valid.
The court also emphasized that declaring this marriage invalid does not affect the rights of the children, including inheritance rights.
The cassation instance also agreed with this position and, by rejecting the plaintiff's cassation appeal, upheld the decision of the appellate court.//Oxu24.com