Azərbaycanda nikahla bağlı mühüm
Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin Mülki kollegiyası etibarsız nikahın sonradan etibarlı hesab olunması ilə bağlı vahid məhkəmə təcrübəsini müəyyən edən qərar qəbul edib.
Medianews.az xəbər verir ki, iş materiallarına görə, iddiaçı atası ilə cavabdeh arasında 3 aprel 1976-cı ildə bağlanmış nikahın etibarsız sayılmasını tələb edib. O bildirib ki, atası həmin vaxt onun anası ilə 15 sentyabr 1974-cü ildə bağlanmış və hələ qüvvədə olan nikahda olub. İddiaçının valideynlərinin nikahı yalnız 19 iyun 2004-cü ildə pozulub.
Birinci instansiya məhkəməsi iddianı təmin etsə də, apellyasiya instansiyası bu qərarı ləğv edib və iddianı rədd edib. Məhkəmə qeyd edib ki, həmin dövrdə qüvvədə olan Azərbaycan SSR Nikah və Ailə Məcəlləsinə əsasən, nikahın bağlanmasına mane olan hal sonradan aradan qalxarsa, məhkəmə həmin nikahı etibarlı hesab edə bilər.
Apellyasiya məhkəməsi hesab edib ki, iddiaçının valideynlərinin nikahı 2004-cü ildə pozulduqdan sonra mübahisələndirilən nikahın qarşısındakı hüquqi maneə aradan qalxıb. Buna görə də iddiaçının atası ilə cavabdeh arasında 1976-cı ildə bağlanmış nikah etibarlı hala gəlib.
Məhkəmə həmçinin vurğulayıb ki, həmin nikahın etibarsız sayılması uşaqların hüquqlarına, o cümlədən vərəsəlik hüququna təsir etmir.
Kassasiya instansiyası da bu mövqe ilə razılaşıb və iddiaçının kassasiya şikayətini təmin etməyərək apellyasiya məhkəməsinin qərarını qüvvədə saxlayıb.//Oxu24.com

Гражданская коллегия Верховного суда Азербайджанской Республики приняла решение, определяющее единый судебный прецедент по вопросу признания недействительного брака впоследствии действительным.
Как сообщает Medianews.az, в материалах дела истец потребовал признать недействительным брак, заключенный 3 апреля 1976 года между его отцом и ответчиком. Он заявил, что в то время его отец состоял в браке с его матерью, заключенном 15 сентября 1974 года и до сих пор действующем. Брак родителей истца был расторгнут только 19 июня 2004 года.
Суд первой инстанции удовлетворил иск, однако апелляционный суд отменил это решение и отказал в удовлетворении иска. Суд отметил, что согласно действующему тогда Семейному кодексу Азербайджанской ССР, если препятствие для заключения брака впоследствии устраняется, суд может признать такой брак действительным.
Апелляционный суд посчитал, что после расторжения брака родителей истца в 2004 году юридическое препятствие для оспариваемого брака исчезло. В связи с этим брак, заключённый между отцом истца и ответчиком в 1976 году, стал действительным.
Суд также подчеркнул, что признание этого брака недействительным не влияет на права детей, в том числе на право наследования.
Кассационная инстанция также согласилась с данной позицией и, оставив в силе решение апелляционного суда, отклонила кассационную жалобу истца.//Oxu24.com