Azərbaycanda bu ölkənin
Bakı şəhərində Azərbaycan və Estoniya Xarici İşlər nazirlikləri (XİN) arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Bu barədə Medianews.az-a Azərbaycan XİN-dən məlumat verilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Estoniya nümayəndə heyətinə isə xarici işlər nazirinin müavini Martin Roger rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr çərçivəsində Azərbaycan və Estoniya arasında siyasi əlaqələrin cari vəziyyəti nəzərdən keçirilib, ikitərəfli dialoqun davamlılığının təmin olunmasında qarşılıqlı səfərlərin və beynəlxalq platformalarda keçirilən görüşlərin rolu xüsusi qeyd edilib.
Estoniyanın Azərbaycanda səfirliyinin fəaliyyətə başlamasından məmnunluq ifadə edilib.
Görüş zamanı iqtisadi, humanitar və təhsil sahələrində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Eyni zamanda, Azərbaycanın təşəbbüsü və fəal iştirakı ilə reallaşdırılan strateji enerji və nəqliyyat layihələri, eləcə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər regiondakı mövcud vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması istiqamətində görülən işlər, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa, yenidənqurma və minatəmizləmə tədbirləri barədə müzakirələr aparıblar.
Bununla yanaşı, qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər də diqqət mərkəzində olub.

В городе Баку состоялись очередные политические консультации между Министерствами иностранных дел Азербайджана и Эстонии.
Об этом Medianews.az сообщили в МИД Азербайджана.
Азербайджанскую делегацию возглавлял заместитель Министра иностранных дел Фариз Рзаев, а эстонскую делегацию — заместитель Министра иностранных дел Мартин Роджер.
В рамках консультаций было рассмотрено текущее состояние политических отношений между Азербайджаном и Эстонией, особое внимание уделено роли взаимных поездок и встреч на международных площадках в обеспечении устойчивости двустороннего диалога.
Было выражено удовлетворение началом деятельности посольства Эстонии в Азербайджане.
Во время встречи обсудили текущее состояние сотрудничества и перспективы развития в экономической, гуманитарной и образовательной сферах. Также состоялся обмен мнениями по стратегическим энергетическим и транспортным проектам, реализуемым при инициативе и активном участии Азербайджана, а также по перспективам сотрудничества в рамках международных организаций.
Стороны обсудили существующую ситуацию в регионе, работу по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, а также широкомасштабные работы по восстановлению, реконструкции и разминированию освобожденных территорий.
Кроме того, внимание было уделено другим региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.