Azərbaycanda 836 uşaq övladlığa verilib -
2020-ci ildən indiyə qədər Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyi tərəfindən 836 uşaq övladlığa verilib. Onlardan 422 nəfəri oğlan, 414 nəfəri qızdır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilir ki, uşaqların övladlığa verildiyi ailələrdə vəziyyətlərinin öyrənilməsi üçün onlar 18 yaşına çatanadək övladlığagötürmənin ilk ilində hər rüb, növbəti illərdə isə ildə bir dəfə monitorinqlər aparılır.
2020-ci ilin ortalarından fəaliyyətə başlayan Agentliyin reinteqrasiya tədbirləri nəticəsində isə ötən dövrdə dövlət uşaq müəssisələrindən 467-si oğlan, 387-si qız olmaqla 854 uşaq öz ailələrinə qaytarılıb. Həmçinin 856 uşağın ailələri tərəfindən müəssisələrə verilməsinin qarşısı alınıb, həmin uşaqların öz ailələrində saxlanılması təmin olunub.

В Азербайджане 836 детей были усыновлены -
С 2020 года по настоящее время Агентством социальных услуг, подведомственным Министерству труда и социальной защиты населения, было усыновлено 836 детей. Из них 422 мальчика и 414 девочек.
Как сообщает Medianews.az, об этом информировало Министерство труда и социальной защиты населения.
Указывается, что в семьях, принявших детей на усыновление, для изучения их состояния проводятся мониторинги: ежегодно, в течение первого года после усыновления — ежеквартально, до достижения детьми 18 лет.
В результате мер по реинтеграции, реализуемых Агентством, начавшим свою деятельность с середины 2020 года, за прошедший период из государственных детских учреждений было возвращено 854 детей: 467 мальчиков и 387 девочек в свои семьи. Также предотвращено помещение в учреждения 856 детей, что обеспечило их пребывание в родных семьях.