Azərbaycanda 836 uşaq övladlığa verilib -
2020-ci ildən indiyə qədər Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyi tərəfindən 836 uşaq övladlığa verilib. Onlardan 422 nəfəri oğlan, 414 nəfəri qızdır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilir ki, uşaqların övladlığa verildiyi ailələrdə vəziyyətlərinin öyrənilməsi üçün onlar 18 yaşına çatanadək övladlığagötürmənin ilk ilində hər rüb, növbəti illərdə isə ildə bir dəfə monitorinqlər aparılır.
2020-ci ilin ortalarından fəaliyyətə başlayan Agentliyin reinteqrasiya tədbirləri nəticəsində isə ötən dövrdə dövlət uşaq müəssisələrindən 467-si oğlan, 387-si qız olmaqla 854 uşaq öz ailələrinə qaytarılıb. Həmçinin 856 uşağın ailələri tərəfindən müəssisələrə verilməsinin qarşısı alınıb, həmin uşaqların öz ailələrində saxlanılması təmin olunub.

836 children have been adopted in Azerbaijan -
Since 2020, the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population has placed 836 children for adoption. Among them, 422 are boys, and 414 are girls.
Medianews.az reports that the Ministry of Labor and Social Protection of the Population has provided this information.
It is stated that to study the conditions of the families to which the children are adopted, monitoring is carried out quarterly during the first year of adoption and once a year thereafter until the children reach 18 years old.
As a result of reintegration measures by the Agency, which started its activities in mid-2020, during the past period, 854 children, including 467 boys and 387 girls, were returned from state children's institutions to their families. Additionally, the placement of 856 children in institutions by their families was prevented, ensuring that these children were kept with their own families.