“Avroviziya 2027”: Bu ölkələr iştirakını təsdiqlədi
İctimai teleradioları cəmləyən Avropa Yayım Birliyinin layihəsi olan müsabiqədə 1956-cı ildən başlayaraq İrlandiya və İsveç 7, Niderland, Fransa, Lüksemburq və Böyük Britaniya 5, İsrail 4, İsveçrə, Danimarka, İtaliya, Avstriya, Norveç və Ukrayna 3, İspaniya və Almaniya 2, Monako, Belçika, Yuqoslaviya, Estoniya, Latviya, Türkiyə, Yunanıstan, Finlandiya, Serbiya, Rusiya, Azərbaycan, Portuqaliya və Bolqarıstan 1 dəfə qalib gəlib.
Azərbaycan 18 “Avroviziya”ya qatılıb. 2008-ci ildə Elnur Hüseynov və Samir Cavadzadə 8-ci yeri, 2009-cu ildə Aysel Teymurzadə və Araş 3-cü yeri, 2010-cu ildə Səfurə Əlizadə 5-ci yeri, 2011-ci ildə Nigar Camal və Eldar Qasımov 1-ci yeri, 2012-ci ildə Səbinə Babayeva 4-cü yeri, 2013-cü ildə Fərid Məmmədov 2-ci yeri, 2014-cü ildə Dilarə Kazımova 22-ci yeri, 2015-ci ildə Elnur Hüseynov 12-ci yeri, 2016-cı ildə Səmra Rəhimli 17-ci yeri, 2017-ci ildə Diana Hacıyeva 14-cü yeri, 2019-cu ildə Çingiz Mustafayev 8-ci yeri, 2021-ci ildə Samirə Əfəndi 20-ci yeri, 2022-ci ildə Nadir Rüstəmli 16-cı yeri tutub.
2018-ci ildə Aysel Məmmədova, 2023-cü ildə Tural və Turan Bağmanovlar, 2024-cü ildə Fəxri İsmayılov və İlkin Dövlətov, 2025-ci ildə “Mamaqama” qrupu, 2026-cı ildə Cəmilə Həşimova yarımfinalda ələnib.

В 2027 году конкурс песни «Евровидение» примет Болгария.
Medianews.az сообщает, что участие в конкурсе подтвердили, помимо Болгарии, 11 стран: Германия, Великобритания, Дания, Финляндия, Швейцария, Канада, Люксембург, Норвегия, Сан-Марино, Северная Македония, Греция.
В конкурсе, являющемся проектом Европейского вещательного союза, объединяющего общественные теле- и радиоканалы, начиная с 1956 года побеждали: Ирландия и Швеция — 7 раз, Нидерланды, Франция, Люксембург и Великобритания — 5 раз, Израиль — 4 раза, Швейцария, Дания, Италия, Австрия, Норвегия и Украина — 3 раза, Испания и Германия — 2 раза, Монако, Бельгия, Югославия, Эстония, Латвия, Турция, Греция, Финляндия, Сербия, Россия, Азербайджан, Португалия и Болгария — по одному разу.
Азербайджан участвовал в 18 конкурсах «Евровидение». В 2008 году Эльнур Гусейнов и Самир Джавадзада заняли 8-е место, в 2009 году Айсель Теймурзада и Араш — 3-е место, в 2010 году Сафура Ализаде — 5-е место, в 2011 году Нигяр Джамал и Элдар Гасымов — 1-е место, в 2012 году Сабина Бабаева — 4-е место, в 2013 году Фарид Мамедов — 2-е место, в 2014 году Дилара Кязымова — 22-е место, в 2015 году Эльнур Гусейнов — 12-е место, в 2016 году Семра Рагимли — 17-е место, в 2017 году Диана Гаджиева — 14-е место, в 2019 году Джингиз Мустафаев — 8-е место, в 2021 году Самира Афанди — 20-е место, в 2022 году Надир Рустамли — 16-е место.
В 2018 году Айсель Мамедова, в 2023 году Турал и Туран Багмановы, в 2024 году Фахри Исмайлов и Илькин Довлятов, в 2025 году группа «Мамагама», в 2026 году Джамиля Хашимова выбывали в полуфинале.