Avropanın ən gözəl yeni hotellərinin
2015-ci ildə təsis edilən memarlıq mükafatı "Prix ​​​​Versailles" hər il otellər, restoranlar, hava limanları və qatar stansiyaları kimi kateqoriyalar üzrə ən yaxşı layihələrin siyahılarını dərc edir.
Medianews.az xəbər verir ki, "Prix ​​​​Versailles" 2026-cı il üçün dünyanın ən gözəl hotellərinin siyahısını açıqlayıb.Bu il hər biri "yerli mənzərəyə mükəmməl uyğunlaşan" 16 otel seçilib.
Onlardan 7-si Avropadadır. Versal Mükafatının baş katibi Jerom Quaden bildirib ki, 2026-cı il üçün dünyanın ən gözəl otelləri siyahısında yer alan bütün layihələr cazibədarlığa və innovasiyaya əsaslanan həyat tərzini təcəssüm etdirir və yerli mühitə mükəmməl uyğunlaşır.
2026-cı ildə Avropanın ən gözəl otellərinin siyahısı isə belədir:
"Ser Praqa" - Çexiyanın Praqa şəhərində yerləşir
Vltava çayının yaxınlığında yerləşən "Sir Prague" oteli, 1884-cü ilə aid bir binada yerləşir. Daş fasadlar, dəmir məhəccərlər və taxta parket döşəmələr kimi bir çox orijinal elementlər bərpa edilib, interyer isə seçilmiş vintaj mebellərlə dizayn edilib.
Avropanın ən gözəl yeni otellərinin adları açıqlandı - SİYAHI
"Chiemgauhof Lakeside" İstirahət Mərkəzi - Almaniyanın Ubersee bölgəsində yerləşir.
Almaniyadakı bu istirahət mərkəzi, Chiemsee gölünün panoramik mənzərələrini təqdim edir və dizaynında "Bavariya irsi, müasir qonaqpərvərlik və təbiətlə harmoniyada yaşamaq" birləşdiyinə görə seçilib. Bura Milanda yerləşən "Matteo Thun" studiyası tərəfindən dizayn edilib və interyeri Yapon təsirləri ilə təbii materiallardan hazırlanıb.
"La Fondation" - Fransanın Paris şəhərində yerləşir.
Parisin 17-ci rayonunda yerləşən "La Fondation", "PCA-Stream" tərəfindən layihələndirilib. Binanın orijinal planından və materiallarından, eləcə də yaşıl divarlar, terraslar, verandalar və asma bağlar vasitəsilə təbiətlə harmoniya yaradılıb. Sakit lüks nümunəsi, 5 ulduzlu otelin bütün tələblərinə və gözləntilərinə cavab verir.
"Les Roches" - Fransanın Le Lavandou bölgəsində yerləşir.
Fransada başqa bir seçim, Le Lavandouda yerləşən "Les Roches" dənizkənarı kurortudur. 1930-cu illərdə tikilən otel, su üzərində üzən bir gəmi təəssüratı yaradır. Orada oteli öz kiçik muzeyinə çevirən müasir rəssamların sənət əsərlərini tapa bilərsiniz.
"Villa Dubrovnik" - Xorvatiyanın Dubrovnik bölgəsində yerləşir.
"Villa Dubrovnik" əvvəlcə 1961-ci ildə məşhur xorvat memarı Mladen Frka tərəfindən layihələndirilib. İnteryerlər Artur Casas Studio tərəfindən təbii rəng palitrası yaratmaq üçün əhəng daşı, suvaq, pambıq və palıd kimi materiallardan istifadə edilərək yenidən restavrasiya edilib.
"Orient Express La Minerva" - İtaliyanın Roma şəhərində yerləşir.
"Orient Express La Minerva", Romanın mərkəzində, 17-ci əsrə aid bir sarayda yerləşir. Memar Hugo Toro dekorasiyasında dünyanın ən böyük dəmir yolu xətlərindən ilham almış və Prix Versailles oteli zamansız, təmkinli lüksün təcəssümü kimi təsvir edib.
"Splendido, Belmond Hotel" - İtaliyanın Portofino bölgəsində yerləşir.
Otel 18 aylıq təmir işlərindən sonra bu ilin əvvəlində yenidən açılıb. 16-cı əsrə aid Benedikt monastırında yerləşən Martin Brudnizki Dizayn Studiyasının layihəsi "Liquriya irsi ilə müasir zərifliyin mükəmməl qarışığını" təmsil edir. Bu özəl yay iqamətgahı "Villa Beatrice", "Art Nouveau" və "Gothic Revival" üslublarından ilhamlanıb və Portofino limanına baxan yaşıl bir təpənin yamacında yerləşir.//BAKU.WS

Архитектурная премия, основанная в 2015 году, "Prix ​​Versailles" ежегодно публикует списки лучших проектов в таких категориях, как отели, рестораны, аэропорты и железнодорожные станции.
Medianews.az сообщает, что "Prix ​​Versailles" объявил список самых красивых отелей мира на 2026 год. В этом году было выбрано 16 отелей, каждый из которых «идеально вписывается в местный ландшафт».
Из них 7 находятся в Европе. Генеральный секретарь премии Версаля Жером Кваден отметил, что все проекты, вошедшие в список самых красивых отелей мира на 2026 год, воплощают образ жизни, основанный на привлекательности и инновациях, и идеально сочетаются с местной средой.
Список самых красивых отелей Европы на 2026 год выглядит следующим образом:
"Ser Praha" - расположен в городе Прага, Чехия
Отель "Sir Prague", расположенный недалеко от реки Влтава, занимает здание, относящееся к 1884 году. Были восстановлены многие оригинальные элементы, такие как каменные фасады, железные балконы и деревянные паркетные полы, а интерьер оформлен выбранной винтажной мебелью.
Названы имена самых красивых новых отелей Европы - СПИСОК
"Chiemgauhof Lakeside" Курортный центр - находится в регионе Уберзе, Германия.
Этот курорт в Германии предлагает панорамные виды на озеро Химзее и был выбран за объединение «баварского наследия, современной гостеприимности и жизни в гармонии с природой» в своём дизайне. Он был спроектирован студией "Matteo Thun" из Милана, а интерьер выполнен из натуральных материалов с японскими влияниями.
"La Fondation" - расположен в городе Париж, Франция.
"La Fondation", находящийся в 17-м районе Парижа, был спроектирован "PCA-Stream". С использованием оригинального плана здания и материалов, а также зелёных стен, террас, веранд и подвесных садов создана гармония с природой. Это пример спокойной роскоши, который отвечает всем требованиям и ожиданиям пятизвёздочного отеля.
"Les Roches" - расположен в регионе Ле Лаванду, Франция.
Ещё один выбор во Франции — приморский курорт "Les Roches", расположенный в Ле Лаванду. Отель, построенный в 1930-х годах, создаёт впечатление плавающего корабля на воде. Там можно найти произведения искусства современных художников, превращающих отель в свой маленький музей.
"Villa Dubrovnik" - расположен в районе Дубровник, Хорватия.
"Villa Dubrovnik" изначально был спроектирован в 1961 году знаменитым хорватским архитектором Младеном Фркой. Интерьеры были вновь отреставрированы студией Artur Casas с использованием натуральных материалов, таких как известняк, штукатурка, хлопок и дуб, чтобы создать естественную цветовую палитру.
"Orient Express La Minerva" - расположен в городе Рим, Италия.
"Orient Express La Minerva" расположен в центре Рима, в дворце XVII века. Архитектор Уго Торо в декоре вдохновлялся одной из крупнейших в мире железнодорожных линий, а Prix Versailles охарактеризовал отель как воплощение неподвластной времени и сдержанной роскоши.
"Splendido, Belmond Hotel" - расположен в регионе Портофино, Италия.
Отель вновь открылся в начале этого года после 18 месяцев ремонта. Проект студии дизайна Мартин Бруднизки, расположенный в бенедиктинском монастыре XVI века, представляет собой «идеальное сочетание наследия Лигурии и современной элегантности». Этот частный летний дом "Villa Beatrice" вдохновлён стилями "Модерн" и "Готическое возрождение" и расположен на склоне зелёного холма с видом на порт Портофино.//BAKU.WS