Ağdərədə soydaşlarımızı öldürən kəşfiyyatçı
Qarabağda uzun illər Azərbaycana qarşı hərbi cinayətlər törətmiş erməni kəşfiyyatçısı Artur Avanesyan barəsində həbs qətimkan tədbiri dəyişdirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, İrəvan məhkəməsinin qərarı ilə "Kandaz" ləqəbi ilə tanınan Artur Avanesyan ev dustaqlığına buraxılıb və onun barəsində ölkədən çıxmamaq barədə iltizam tədbiri seçilib. O, 2026-cı ilin aprelində seçki prosesində qanun pozuntuları və seçicilərin ələ alınması ilə bağlı cinayət işi çərçivəsində saxlanılmışdı.
Artur Avanesyan Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin ehtiyatda olan polkovnikidir. Erməni mənbələrində o, Qarabağ müharibələrinin iştirakçısı və uzun illər kəşfiyyat-diversiya (cinayət) fəaliyyətində iştirak etmiş şəxsdir.
Erməni mənbələrindəki məlumatlara görə, Avanesyan 1991-ci ildən Qarabağda Azərbaycan qüvvələrinə qarşı döyüşlərə qoşulub. O, əvvəlcə snayper, daha sonra isə kəşfiyyatçı kimi fəaliyyət göstərib.
Avanesyan öz müsahibələrindən birində Qarabağ müharibəsinin ilk dövründə Ağdərə istiqamətində iki azərbaycanlını öldürdüyünü bildirib. O, həmçinin Azərbaycan Ordusunun arxa cəbhəsinə keçdiyini, diversiya əməliyyatlarında iştirak etdiyini, Azərbaycan mövqelərinin minalanması üzrə tapşırıqlar yerinə yetirdiyini açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, 1997-ci ildə Azərbaycan mövqelərinə qarşı mina-diversiya əməliyyatı həyata keçirib. Avanesyan uzun illər ərzində Azərbaycan tərəfi barədə hərbi-kəşfiyyat məlumatları topladığını da etiraf edib.
"Kandaz" 2020-ci ilin 44 günlük Vətən müharibəsində də döyüşlərə qatıldığını bildirib. O, Levonarx istiqamətində erməni qüvvələrinin müdafiəsində iştirak etdiyini və topladığı məlumatları erməni hərbi komandanlığına ötürdüyünü deyib.
Avanesyan 2023-cü ilin sentyabrında Azərbaycanın Qarabağda keçirdiyi lokal antiterror tədbirləri zamanı da bölgədə olduğunu açıqlayıb.//Musavat.com

В Карабахе изменена мера пресечения армянскому разведчику Артуру Аванесяну, который в течение многих лет совершал военные преступления против Азербайджана.
Как сообщает Medianews.az, по решению суда Еревана Артур Аванесян, известный под прозвищем "Кандаз", отпущен под домашний арест, а в отношении него выбрана мера обязательства не покидать страну. Он был задержан в рамках уголовного дела о нарушениях на выборах и захвате избирателей в апреле 2026 года.
Артур Аванесян является полковником запаса Вооруженных сил Армении. По армянским источникам, он участник карабахских войн и в течение многих лет участвовал в разведывательно-диверсионной (преступной) деятельности.
По данным армянских источников, Аванесян с 1991 года участвовал в боях против азербайджанских сил в Карабахе. Сначала он работал снайпером, а затем разведчиком.
В одном из своих интервью Аванесян заявил, что в первый период карабахской войны на направлении Агдере убил двух азербайджанцев. Он также сообщил, что проникал в тыл Азербайджанской армии, участвовал в диверсионных операциях и выполнял задания по минированию азербайджанских позиций.
По его словам, в 1997 году он провел минно-диверсионную операцию против азербайджанских позиций. Аванесян признался, что в течение многих лет собирал военно-разведывательную информацию о азербайджанской стороне.
"Кандаз" также заявил, что участвовал в боях в 44-дневной Отечественной войне 2020 года. Он сообщил, что принимал участие в обороне армянских сил на направлении Левонар и передавал собранные данные армянскому военному командованию.
Аванесян заявил, что находился в регионе и во время проведенных Азербайджаном в сентябре 2023 года локальных антитеррористических мероприятий в Карабахе.//Musavat.com