Son anda hər hansı dəyişiklik baş verməzsə, dünyada nüvə silahlarının yerləşdirilməsini məhdudlaşdıran sonuncu müqavilə qüvvədən düşəcək.
APA xəbər verir ki, bu barədə The Times of Israel məlumat yayıb.
Soyuq müharibə dövründən bəri Vaşinqton və Moskva arasında bağlanan onilliklərə söykənən razılaşmalardan sonra qalan son nüvə sazişi olan New START-ın müddəti cümə axşamı başa çatır və bununla da iki əsas nüvə gücü üçün məhdudiyyətlər aradan qalxır.
Müqavilənin bitməsi ABŞ prezidenti Donald Trampın “Əvvəlcə Amerika” şüarı ilə Birləşmiş Ştatları məhdudlaşdıran beynəlxalq razılaşmaları ləğv etdiyi bir vaxta təsadüf edir. Lakin New START məsələsində problemin ideologiyadan daha çox passivliklə bağlı ola biləcəyi qeyd olunur.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin sentyabr ayında New START müqaviləsinin bir il müddətinə uzadılmasını təklif etmişdi.
Daha sonra jurnalistin sualına cavab olaraq, Tramp uzadılmanın “mənə yaxşı fikir kimi səsləndiyini” demişdi, lakin o vaxtdan bəri bu mövzuda ciddi bir açıqlama verilməyib.

The nuclear agreement between the US and Russia is expiring -
If no changes occur at the last moment, the world’s last treaty limiting the deployment of nuclear weapons will expire.
APA reports that this was stated by The Times of Israel.
The term of New START, the last nuclear agreement remaining after decades of agreements between Washington and Moscow since the Cold War era, expires on Thursday, thus lifting restrictions for the three major nuclear powers.
The expiration of the treaty coincides with a time when US President Donald Trump has been canceling international agreements that restrict the United States under the slogan “America First.” However, it is noted that the problem with New START might be more about passivity than ideology.
Russian President Vladimir Putin proposed in September to extend the New START agreement for one year.
Later, in response to a journalist's question, Trump said that the extension “sounds like a good idea to me,” but since then, no serious statements have been made on the matter.