Son anda hər hansı dəyişiklik baş verməzsə, dünyada nüvə silahlarının yerləşdirilməsini məhdudlaşdıran sonuncu müqavilə qüvvədən düşəcək.
APA xəbər verir ki, bu barədə The Times of Israel məlumat yayıb.
Soyuq müharibə dövründən bəri Vaşinqton və Moskva arasında bağlanan onilliklərə söykənən razılaşmalardan sonra qalan son nüvə sazişi olan New START-ın müddəti cümə axşamı başa çatır və bununla da iki əsas nüvə gücü üçün məhdudiyyətlər aradan qalxır.
Müqavilənin bitməsi ABŞ prezidenti Donald Trampın “Əvvəlcə Amerika” şüarı ilə Birləşmiş Ştatları məhdudlaşdıran beynəlxalq razılaşmaları ləğv etdiyi bir vaxta təsadüf edir. Lakin New START məsələsində problemin ideologiyadan daha çox passivliklə bağlı ola biləcəyi qeyd olunur.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin sentyabr ayında New START müqaviləsinin bir il müddətinə uzadılmasını təklif etmişdi.
Daha sonra jurnalistin sualına cavab olaraq, Tramp uzadılmanın “mənə yaxşı fikir kimi səsləndiyini” demişdi, lakin o vaxtdan bəri bu mövzuda ciddi bir açıqlama verilməyib.

Если в последний момент не произойдет никаких изменений, последний договор, ограничивающий размещение ядерного оружия в мире, прекратит действие.
Об этом сообщает The Times of Israel со ссылкой на APA.
После соглашений, заключённых между Вашингтоном и Москвой в течение десятилетий со времён холодной войны, срок действия последнего ядерного договора New START истекает в четверг вечером, снимая ограничения для двух основных ядерных держав.
Окончание действия договора совпадает с периодом, когда президент США Дональд Трамп отменял международные соглашения, ограничивавшие Соединённые Штаты, под лозунгом «Америка прежде всего». Однако отмечается, что в случае New START проблема может быть связана скорее с пассивностью, нежели с идеологией.
Президент России Владимир Путин в сентябре предлагал продлить действие договора New START на один год.
Позже, отвечая на вопрос журналиста, Трамп сказал, что продление «звучит для меня как хорошая идея», однако с тех пор по этому вопросу серьёзных заявлений не последовало.