Pakistanda banklar, həbsxanalar, hərbi obyektlər VURULDU -
Pakistanda separatçı Bəlucistan Azadlıq Ordusunun (BLA) silahlıları tərəfindən törədilən hücumlar nəticəsində 120-dən çox insan həlak olub.
Musavat.com xəbər verir ki, bu barədə AFP agentliyi rəsmi mənbələrə istinadə məlumat yayıb.
Məlumatda bildirilir ki, silahlılar Bəlucistan əyalətində banklara, həbsxanalara və hərbi obyektlərə hücum ediblər.
Pakistan ordusunun açıqlamasına əsasən, ölənlər arasında azı 18 mülki şəxs, 15 təhlükəsizlik əməkdaşı və 92 hücumçu var. Rəsmilərdən biri toqquşmalar zamanı rayon komissarının müavininin qaçırıldığını bildirib.
AFP-nin məlumatına görə, əyalətdə 24 saatdan artıqdır ki, mobil internet kəsilib, nəqliyyatın hərəkəti dayanıb, dəmir yolu xidməti isə tamamilə dayandırılıb. Partlayışlardan sonra əyalətin paytaxtı Kvetta faktiki olaraq boşalıb.
“Evdən çıxan heç kim sağ-salamat qayıdacağına əmin ola bilməz. Daim geri dönüb-dönməyəcəyin barədə qorxu var”, – deyə Kvettada yaşayan 39 yaşlı dükan sahibi AFP-yə bildirib.
Pakistan ordusu yanvarın 31-də hücuma məruz qalan ərazilərdə “təmizləmə əməliyyatları” apardığını açıqlayıb. Bəyanatda vurğulanıb ki, “bu dəhşətli və qorxaq hücumun təşkilatçıları, icraçıları və onlarla əlbir olanlar məsuliyyətə cəlb ediləcəklər”.
Yanvarın 30-da Pakistan hakimiyyəti Bəlucistanda keçirilən reydlər zamanı 41 silahlının öldürüldüyünü elan edib. Rəsmi İslamabad hücumçulara Hindistanın dəstək verdiyini iddia edir. Yanvarın 31-də isə “Reuters” təhlükəsizlik mənbələrinə istinadən toqquşmalar nəticəsində 80-dən çox insanın öldüyünü yazıb.

In Pakistan, banks, prisons, and military facilities WERE HIT -
More than 120 people have died as a result of attacks carried out by militants of the separatist Balochistan Liberation Army (BLA) in Pakistan.
Musavat.com reports that this information was released by the AFP agency citing official sources.
The report states that the militants attacked banks, prisons, and military facilities in the Balochistan province.
According to a statement from the Pakistan army, among the dead are at least 18 civilians, 15 security personnel, and 92 attackers. One official stated that during the clashes, the deputy district commissioner was kidnapped.
According to AFP, mobile internet has been cut off in the province for over 24 hours, transportation has been halted, and railway services have been completely stopped. After the explosions, the provincial capital Quetta has effectively been emptied.
"No one who leaves the house can be sure they will return safe and sound. There is always fear about whether you will come back," said a 39-year-old shop owner living in Quetta to AFP.
The Pakistan army announced on January 31 that it is conducting "clearing operations" in the areas attacked. The statement emphasized that "the organizers, perpetrators, and all those collaborating with this horrendous and cowardly attack will be held accountable."
On January 30, Pakistani authorities announced that 41 militants were killed during raids conducted in Balochistan. Official Islamabad claims that India supports the attackers. On January 31, Reuters reported, citing security sources, that over 80 people were killed as a result of the clashes.