Pakistanda banklar, həbsxanalar, hərbi obyektlər VURULDU -
Pakistanda separatçı Bəlucistan Azadlıq Ordusunun (BLA) silahlıları tərəfindən törədilən hücumlar nəticəsində 120-dən çox insan həlak olub.
Musavat.com xəbər verir ki, bu barədə AFP agentliyi rəsmi mənbələrə istinadə məlumat yayıb.
Məlumatda bildirilir ki, silahlılar Bəlucistan əyalətində banklara, həbsxanalara və hərbi obyektlərə hücum ediblər.
Pakistan ordusunun açıqlamasına əsasən, ölənlər arasında azı 18 mülki şəxs, 15 təhlükəsizlik əməkdaşı və 92 hücumçu var. Rəsmilərdən biri toqquşmalar zamanı rayon komissarının müavininin qaçırıldığını bildirib.
AFP-nin məlumatına görə, əyalətdə 24 saatdan artıqdır ki, mobil internet kəsilib, nəqliyyatın hərəkəti dayanıb, dəmir yolu xidməti isə tamamilə dayandırılıb. Partlayışlardan sonra əyalətin paytaxtı Kvetta faktiki olaraq boşalıb.
“Evdən çıxan heç kim sağ-salamat qayıdacağına əmin ola bilməz. Daim geri dönüb-dönməyəcəyin barədə qorxu var”, – deyə Kvettada yaşayan 39 yaşlı dükan sahibi AFP-yə bildirib.
Pakistan ordusu yanvarın 31-də hücuma məruz qalan ərazilərdə “təmizləmə əməliyyatları” apardığını açıqlayıb. Bəyanatda vurğulanıb ki, “bu dəhşətli və qorxaq hücumun təşkilatçıları, icraçıları və onlarla əlbir olanlar məsuliyyətə cəlb ediləcəklər”.
Yanvarın 30-da Pakistan hakimiyyəti Bəlucistanda keçirilən reydlər zamanı 41 silahlının öldürüldüyünü elan edib. Rəsmi İslamabad hücumçulara Hindistanın dəstək verdiyini iddia edir. Yanvarın 31-də isə “Reuters” təhlükəsizlik mənbələrinə istinadən toqquşmalar nəticəsində 80-dən çox insanın öldüyünü yazıb.

В Пакистане были ЗАБИТЫ банки, тюрьмы, военные объекты -
В результате нападений, совершенных боевиками сепаратистской Армии Освобождения Белуджистана (BLA) в Пакистане, погибло более 120 человек.
Musavat.com сообщает, что об этом агентство AFP ссылается на официальные источники.
В сообщении говорится, что вооруженные лица совершили атаки на банки, тюрьмы и военные объекты в провинции Белуджистан.
По заявлению пакистанской армии, среди погибших по меньшей мере 18 гражданских лиц, 15 сотрудников службы безопасности и 92 нападающих. Один из официальных лиц сообщил, что во время столкновений был похищен заместитель районного комиссара.
По данным AFP, в провинции более 24 часов отключен мобильный интернет, приостановлено транспортное движение, а железнодорожное сообщение полностью прекращено. После взрывов столица провинции Кветта фактически опустела.
«Никто, выходящий из дома, не может быть уверен, что вернется живым и здоровым. Постоянно присутствует страх, вернешься ли обратно», — заявил агентству AFP 39-летний владелец магазина из Кветты.
Пакистанская армия 31 января объявила о проведении «операций по зачистке» в районах, подвергшихся нападению. В заявлении подчеркивается, что «организаторы, исполнители и пособники этой ужасной и трусливой атаки будут привлечены к ответственности».
30 января пакистанские власти объявили, что во время рейдов в Белуджистане было уничтожено 41 вооруженный боевик. Официальный Исламабад утверждает, что нападающим оказывает поддержку Индия. 31 января, ссылаясь на источники в службах безопасности, агентство «Reuters» сообщило о более чем 80 погибших в результате столкновений.